40
چهار شنبه 2 خرداد 1397
شماره 7391
محله
123
123
پیامـک شما را درباره این صفحه می خوانیم

معضلات زیست‌محیطی مسیل باختر

پیشنهاد به مسئول
شهری
همسایگی با مسیل باختر دردسرهای زیادی را برای اهالی محله مجیدیه به وجود آورده است.
ویژه
خانه‌های تاریخی شهر تهران نشانه‌هایی از معماری ایرانی و اسلامی است و بیانگر فرهنگ پیشینیان که باید عزمی جدی برای حفظ آنها و به یادگار گذاشتن‌شان برای نسل‌های بعد وجود داشته باشد.
خوشبختانه این روزها امکانات ورزش‌های تخصصی نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است. در جوانی ما تیم‌ملی پینگ‌پنگ در نهایت سالی یک سفر خارجی می‌رفت و یک مسابقه می‌داد.
در محله یوسف‌آباد زندگی می‌کنم. سال‌هاست که ساکن این محله‌ام و درباره این محله گفتنی‌های ریز و درشت زیاد است. رفتگرها همیشه خیابان‌ها را تمیز نگه می‌دارند. پارک‌های یوسف‌آباد خوبند و من هم عصرها برای پیاده‌روی به همین پارک‌ها می‌روم و از فضای سبزش استفاده می‌کنم.
محله مهرآباد که سال‌هاست به خاطر همجواری با تنها فرودگاه شهر نامش سر زبان‌ها و شناخته شده است، تا یک قرن پیش یکی از روستاهای حاشیه شهر تهران محسوب می‌شد، اما به یکباره این روستای قدیمی بین درباریان محبوبیت خاصی پیدا کرد. در دوران پهلوی اول این محدوده را روستای «معیر الممالک» می‌نامیدند. این روستای قدیمی و زمین‌هایش به مبلغ 40 هزار تومان به «نظام‌السلطنه»، یکی از درباریان قاجار فروخته شده بود.
در جامعه بشری هر فردی برای گذران زندگی، کسب و کاری دارد. همه به دنبال یک هدف یعنی تأمین مخارج زندگی هستند.
در طهران قدیم تا همین ۷۰ سال پیش زمان سحر و افطار را با شلیک گلوله توپ اعلام می‌کردند.

روزگار غمبار «کلونی»های شادآباد

چند خرده روایت از زندگی همسایه‌های نه چندان دور ما
چندان دور نیستند. در حاشیه پرت و دورافتاده شهر سکونت ندارند. همین جا، در گوشه‌ای از منطقه وسیع 18 شهرداری تهران، روزگار می‌گذرانند.
چهل‌‌تنان تهران

چهل‌‌تنان تهران

چند روایت از بقعه مشهور محله دولاب
بقعه «چهل‌تن» دولاب در میدان شهید سعیدی، انتهای خیابان شهید آل‌آقا قرار دارد. این بقعه به این دلیل که در مرکز شهر قرارگرفته است زائران زیادی دارد.
فیل‌های ملیله پوش در باغ لاله‌زار
فیل‌های ملیله پوش در باغ لاله‌زار
ماجرای هدیه غافلگیر‌کننده و عجیب «سرو جهان خانم» به ناصرالدین شاه
«سرو جهان خانم» دختر بیست و سوم فتحعلی شاه بود. او در جوانی به عقد حسنعلی شاه، درآمد.
ماه‌ها و شاید سال‌ها درست رودرروی روزهای سخت ایستادند، صبوری کردند و با اراده و ایمان قدم برداشتند به امید آمدن روزهای روشن. صحبت از انسان‌هایی است که وقتی نهال وجودشان سخت بیمار بود با نهالی نو به استقبالش رفتند.

آداب کاسبی در ماه مبارک رمضان

رسم طهرون
خرید و فروش مواد غذایی در تهران قدیم آدابی داشت. رسم و رسوم در ایام ماه مبارک رمضان رنگ و بوی خالص و معنوی‌تری به خود می‌گرفت.

قنات سر پل

از روزگار رفته حکایت
قنات سر پل تجریش را شاید بتوان یکی از معروف‌ترین و مهم‌ترین قنات‌های محله تجریش دانست.

تماشای طیاره در میدان مشق

نخستین‌ها‌
105 سال پیش بود که نخستین هواپیما در آسمان تهران به پرواز درآمد؛ «کوزمینسکی» خلبان لهستانی، این هواپیما را از طریق بندر انزلی و با اتومبیل وارد خاک ایران کرد .
PDF چهارشنبه 2 خرداد 1397
کوتاه محله
شهروندان نیکوکاری که دغدغه حمایت ازدختران دم بخت را دارند می‌توانند همراه با مددکاران کمیته امداد امام خمینیره در طرح جمع‌آوری جهیزیه شرکت کنند.
زباله‌سوزی در پادگان نیروی دریایی با وجود اخطارهای مکرر اداره محیط‌زیست و شهرداری، نفس ساکنان شمیران‌نو را تنگ کرده است.
سمساری‌های دوره‌گرد با ایجاد آلودگی صوتی آسایش شهروندان را در میدان‌های نارمک برهم می‌زنند لطفاً با آنها برخورد کنید.