40
دو شنبه 28 اسفند 1396
شماره 7349
محله
123
123
پیامـک شما را درباره این صفحه می خوانیم

خانه‌تکانی دل

یادداشت
می‌گویند «خانه‌ تکانی» و نمی‌گویند «خانه‌روبی!» انگار می‌خواهند خانه را چون خاک باغچه‌اش زیر و رو کنند، کرَش بدهند! از هرچه زشتی و سیاهی‌ است پاکیزه‌اش سازند، نوسازی‌اَش کنند. براستی چه آیین پُرمغز و فرخنده‌ای.
ویژه
تفکیک زباله از مبدأ موضوع تازه‌ای نیست. بسیاری از شهروندان تهران با ویژگی‌های اقتصادی و زیست‌محیطی تفکیک زباله‌های تر و خشک آشنایی دارند.
از شاعران سرآمد انقلاب و دفاع‌مقدس است. اصالتاً آذری زبان است اما از کودکی در تهران بزرگ شده و خاطرات متعددی از میدان امام حسین و حال و هوای این میدان در تعطیلات نوروز دارد.
هنوز هم وقتی مسیر میدان بریانک، کوچه شهید قمی‌نژاد را پیاده گز کنید با وجود ساخت‌وساز خانه‌ها و شهری شدن‌ها حال و هوای قلعه بریانک را به خوبی حس می‌کنید.
«از قند و شکر ساخته‌ام جوجه خروس/ بابا جان یکی یک پول خروس/ مامان جان یکی یک پول خروس/آقایان یکی یک پول خروس» ماندگارترین تصنیف باقیمانده از نوستالژی‌های تهران قدیم است.
سن و سالش را که کنار بگذاری، فکر می‌‌کنی با یک جوان پرانرژی صحبت می‌‌کنی. معصومیت و مهربانی خاصی در نگاهش پیداست. از همان ابتدای گفت‌وگو راحت، بی‌‌تکلف و صمیمی صحبت می‌کند.
روزهای پایانی سال که می‌شود شهر حال و هوای دیگری به خود می‌گیرد. کنار خیابان یا جلو بعضی از مغازه‌ها که فرقی نمی‌کند چه می‌فروشند، تشت‌های بزرگ ماهی قرمز دیده می‌شود.
گشت‌وگذاری نیمروزی در بزرگ‌ترین مرکز فروش ماهی سفره هفت‌سین

ماهی قرمز کوچولو

در میان وانت‌ها و ماشین‌هایی که برای خرید میوه و سبزی به میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران آمده‌اند وانت‌هایی با دبه‌های سفید که روی هم تلنبار شده به چشم می‌خورند که همگی به سمت سالن شماره 14 میدان میوه‌وتره‌بار مرکزی می‌روند؛ جایی که همه ماهی قرمزهای شهر از آنجا سر در می‌آورند.
همسایه‌ها اولین میهمانان نوروز یکدیگر

همسایه‌ها اولین میهمانان نوروز یکدیگر

«زهرا ‌نژادبهرام» نماینده مردم در شورای اسلامی شهر آنقدر خودمانی به پرسش‌ها پاسخ می‌دهد که به دل می‌نشیند. وقتی با او قرار می‌گذاریم تا در بازارچه سنگفرش شده جوادیه همراه ما ‌شود، زود جواب مثبت می‌دهد.
روزهای بیقراری کارگر پاکدست
روزهای بیقراری کارگر پاکدست
صبح یک روز زمستانی، مثل همیشه سوار بر خودرو بازیافت می‌شود تا در کوچه‌ها و خیابان‌های سعادت‌آباد، علامه طباطبایی و سرو، گشتی زده و روزی‌اش را با جمع‌آوری پسماندهای خشک، از بین مخازن زباله به دست آورد.
بیشترشان دهه شصتی هستند. نیت نیکوکارانه دانشجویان دانشگاه تهران در رشته‌های مختلف نزدیک به 10 سال است که آنها را دور هم جمع کرده و چتر حمایتشان را بر سر گروهی از شهروندان آسیب‌دیده نگه داشته است.

نوروز رنگ و بوی دیگری داشت

نگاه
بیش از یک دهه است که ساکن شرق تهرانم. اوایل در میدان وثوق سکونت داشتم و بعدها به خیابان 126 غربی بهار آمدم و جدیداً هم ساکن خیابان 144 تهرانپارس شده‌ام.

آب‌ شرب، بهداشتی نیست

الو محله
برخی از اهالی محله امامزاده عبدالله در منطقه 9، از بهداشت آب شرب شکایت دارند. به تازگی همین که شیر آب را باز می‌کنیم تا دقایق ابتدایی رنگ آب تیره است

روشن گذاشتن چراغ‌ها در لحظه تحویل سال

رسم طهرون
نخستین کارخانه تأمین روشنایی تهران در دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار از سوی میرزاحسین‌خان سپهسالار وارد کشور شد.
PDF دوشنبه 28 اسفندماه 1396
کوتاه محله
میدان عدل در محله پونک جنوبی علاوه بر اینکه دسترسی محلی و بزرگراهی محله پونک جنوبی است؛ نقش بسزایی در کاهش بار ترافیکی میدان پونک و روان‌سازی عبور و مرور در محدوده بزرگراه اشرفی اصفهانی دارد.
بارها مسئله خاموشی‌های مقطعی در گوشه و کنار منطقه و مشکلات ناشی از خاموشی‌ها را از قول اهالی در نشریه همشهری محله منعکس و پاسخ مسئولان اداره برق را نیز منتشر کرده‌ایم.
تحویل سال نو در جوار بقاع متبرکه و آرامگاه‌های بزرگان دین حال و هوای دیگری دارد. اهالی شهرری این حس را از دیرباز تجربه کرده‌اند. به همین دلیل است که لحظه تحویل سال با نام حضرت عبدالعظیم و حرم مقدسش گره خورده است.