• پنج شنبه 22 آذر 1397
  • الْخَمِيس 4 ربیع الثانی 1440
  • 2018 Dec 13
سه شنبه 22 اسفند 1396
کد مطلب : 9610
+
-

مشارکت چشمگیر اهالی در طرح تفکیک پسماند با تلاش بانوی محله یافت آباد

با یک تیر، دو نشان می‌زنیم

با یک تیر، دو نشان می‌زنیم

رابعه تیموری

منطقه 17

ساکنان کوچه «آزاده جعفری» سال‌هاست روزگار خوش و ناخوش زیادی را در کنار یکدیگر تجربه کرده‌اند. آنها خانه‌های قدیمی‌شان را نونوار کرده‌اند، اما زندگی در خانه‌های آپارتمانی، رشته مهر و محبت چند ساله آنها را پاره نکرده و همیاری و یکدلی‌شان در نظافت کوچه و فعالیت‌های مختلف، کوچه آزاده جعفری را سرآمد کرده است. ساکنان این کوچه در طرح تفکیک زباله از مبدأ، مشارکت فعالی دارند و مبالغی که از تحویل زباله‌هایشان می‌گیرند، به نیازمندان محله هدیه می‌دهند. «‌‌زهرا کشاورز» یکی از بانوان ساکن در این کوچه است که خودجوش در فعالیت‌های اهالی، نقشی پررنگ دارد. 
    
بسیاری از همبازی‌های «‌‌زهرا کشاورز» که در کوچه «‌‌آزاده جعفری» کودکی و نوجوانی خود را سپری کرده بودند، بعد از تشکیل خانواده هم از آنجا دل نکندند و همسایه پدر و مادرها و بزرگ‌ترهای کوچه شدند. وقتی شور و شوق نوسازی بافت فرسوده به منطقه 17 رسید، کشاورز و همسایه‌هایش تصمیم گرفتند خانه‌های قدیمی‌شان را بازسازی کنند تا در آپارتمان‌های زیبا و نونوار، دوباره دور هم جمع شوند. در همان سال‌ها طرح تفکیک زباله از مبدأ در مدیریت شهری منطقه کلید خورد و آموزشگران اداره بازیافت با آموزش چهره به چهره شهروندان تلاش ‌کردند آنها را با مزایای این طرح زیست‌محیطی آشنا کنند. کشاورز که عادت داشت درباره هر طرح نو و تازه‌ای کنجکاوی نشان دهد، با اطلاع از چند و چون ماجرا، مشتاق شد این طرح را در آپارتمان محل سکونتش اجرا کند. 


یک کوچه پاکیزه

 کشاورز در طبقه چهارم آپارتمانی زندگی می‌کرد که آسانسور نداشت. اما او نه تنها زباله‌‌های تفکیک ‌شده خانه‌اش را هر روز به ماشین ملودی‌دار می‌رساند، بلکه چند سطل جداگانه برای قرار دادن زباله‌های خشک و تر در پاگرد راهرو ساختمان گذاشته بود تا همسایه‌هایی که توانایی بالا و پایین رفتن از پله‌‌‌ها را ندارند، کیسه‌های زباله خود را داخل سطل بگذارند و او آنها را به غرفه‌های بازیافت تحویل دهد.

کم‌کم همسایه‌ها با دیدن اصرار کشاورز در انجام این کار و افزایش آگاهی‌شان نسبت به فواید طرح، متقاعد شدند با تغییر رفتارهای نادرست خود در جمع‌آوری زباله‌های خانگی به ‌آبادی شهر و کشورشان کمک کنند. دیگر حتی ساعت 9 شب هم از ابتدا تا انتهای کوچه کیسه زباله‌ای پیدا نمی‌شد که زباله‌های تر و خشک، در آنها مخلوط شده باشد و رفتگران محله با حجم کمی از زباله‌ها روبه‌رو بودند. 


قدم‌های خیر برای کمک به نیازمندان

تنها مشکل و آشفتگی کوچه، ملک متروکه‌ای بود که از جریان نوسازی کوچه جا مانده و به زباله‌دان و محل رفت‌وآمد افراد ناباب تبدیل شده بود. ساکنان محله برای حل این مشکل آستین بالا زدند و پس از نامه‌‌‌نگاری‌های مختلف به مدیریت شهری، خانه متروکه به پارکینگی مسطح تبدیل شد. وقتی کارخانه‌‌های تولید ویلچر، دست نیازشان را به سوی مردم دراز کردند و از آنها خواستند درهای بطری‌ پلاستیکی را برای ساخت یکی از قسمت‌های مخصوص ویلچر جمع‌آوری کنند، در ازای در‌های بطری آب و نوشابه‌ای که ساکنان کوچه آزاده جعفری، از سفره‌های احسان و مهمانی‌های خود جمع‌‌‌آوری کرده بودند، 4 ویلچر تهیه و به معلولان اهدا شد. همسایه‌های کوچه پاکیزه محله یافت‌آباد، برای کمک به نیازمندان محله تدبیر جالبی اندیشیده‌اند. آنها بنیه مالی چندانی ندارند تا به این افراد کمکی درخور و قابل توجه داشته باشند، اما مبلغی که در ازای تحویل زباله‌های خشک از مسئولان اداره بازیافت دریافت می‌کنند، در اختیار کشاورز قرار می‌دهند تا به دست همسایه‌های نیازمند و آبرومندشان برساند. 

این خبر را به اشتراک بگذارید