• یکشنبه 25 آذر 1397
  • الأحَد 7 ربیع الثانی 1440
  • 2018 Dec 16
سه شنبه 22 اسفند 1396
کد مطلب : 9601
+
-

حفاظت از محیط‌زیست، علاقه و کار جوان ساکن محله شیخ هادی است

از خودمان شروع کنیم

خط شهر
از خودمان شروع کنیم

علی جواهری

منطقه 12

عاشق طبیعت است و در این خصوص حاضر است هر‌کاری انجام دهد. گاهی شال و کلاه می‌کند و به دل کوه و بیابان و جنگل می‌زند تا به بررسی‌گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری و موارد آسیب‌زای آنها بپردازد. گاهی هم در خانه به تفکیک زباله و آموزش آن به اعضای خانواده و دوستان و همسایگان مشغول است. گاهی هم سفیر صلح و دوستی با طبیعت می‌شود و... بالاخره دست به هر‌کاری می‌زند تا حافظ و نجات‌بخش طبیعت محله‌، شهر، کشور و در یک کلام زمین باشد. «احسان میرزایی» جوانی است که کودکی و جوانی‌اش را در منطقه 12 و محله شیخ هادی سپری کرده و این روزها همه دغدغه‌اش حفظ محیط‌زیست است. با او که مدرک کارشناسی ارشد علوم ارتباطات دارد و ایرانگرد حرفه‌ای هم هست، به گفت‌وگو نشستیم. این جوان پیشنهاد می‌کند که در روزهای پایانی سال هسته‌ مرکبات را سبز کنیم تا نوروز، سبزه‌ای متفاوت و زیبا داشته باشیم.
    

هرجا که حضور دارد آنجا را به کارگاهی برای حفاظت از محیط‌زیست تبدیل می‌کند؛ از خانه تا محل کار. اجازه نمی‌دهد قطره‌ای آب هدر برود یا زباله‌های تر و خشک با هم مخلوط شود یا پسماند میوه دور ریخته شود. برای همه کارکردی تعریف کرده است. «احسان میرزایی» می‌گوید: «نباید فراموش کنیم اگر میلیاردها تومان هم پرداخت کنیم، نمی‌توانیم یک قطره آب تولید کنیم یا یک ثانیه هوای پاک بخریم. باید مواظب باشیم نعمت‌هایی را که داریم از دست ندهیم.» او در محله‌ای زندگی می‌کند که هنوز هم خیلی از خانه‌ها حیاط دارند.

به همین دلیل معتقد است که ساکنان این محله و بسیاری از محله‌های قدیمی تهران که از چنین امکانی برخوردار هستند، می‌توانند گام مهمی در بهبود شرایط زندگی در تهران بردارند و در حالی که به روز درختکاری نزدیک می‌شویم همین را بهانه کرده و در کوچه یا خانه‌ خود درخت بکارند: «برای تحقق این هدف از خانه خودمان شروع کرده‌ام. حتی در این زمینه به همسایه‌ها کاشت نهال و نگهداری از آنها و نحوه رسیدگی به درختان را آموزش می‌دهم.» میرزایی به اینجا که می‌رسد از ایده جالب استفاده از آب‌های خاکستری می‌گوید: «آبی که برای شست‌وشوی میوه، ظروف، دست و صورت و... استفاده می‌شود قابلیت آبیاری گل‌ها و درختان را دارد.»

جوان خوش‌فکر ساکن محله شیخ هادی از ظروف پلاستیکی هم بهینه استفاده می‌کند و معتقد است که بیهوده نباید بر حجم زباله‌ها افزود. مثلاً از ظروف پلاستیکی لبنیات، گلدان‌های زیبا می‌سازد. او از مهم‌ترین دغدغه‌اش یعنی تفکیک زباله‌های خشک و تر می‌گوید: «تفکیک زباله‌ باید در خانه انجام شود. من هم تا جایی که می‌توانم این موضوع را به همسایه‌ها و دوستانم یادآوری می‌کنم، البته گوینده باید در همه زمینه‌ها ابتدا از خودش شروع کند. من هم این کار را ابتدا در خانه خودمان، نهادینه و بعد آموزش آن را به همسایه‌ها شروع کردم.»


نهادینه شدن عادت طبیعت‌دوستی

بخشی از فعالیت‌های این حامی محیط‌زیست دیدار چهره به‌چهره با هم‌محله‌ای‌ها برای کاشت نهال در حیاط خانه‌هایشان و آموزش نحوه نگهداری از آن است. او در این‌باره می‌گوید: «در صحبت‌های چهره به چهره با افراد مختلف دریافتم که برخی از روی بی‌دقتی و ناخواسته به محیط‌زیست آسیب می‌رسانند. برای حل این مشکل باید توجه به طبیعت و دقت در حفظ آن تبدیل به عادت شود. ما با آگاهی‌بخشی و تعیین مشوق‌های اثرگذار می‌توانیم به این هدف دست یابیم. شهرداری مناطق، غرفه‌های بازیافت را در محله‌ها مستقر کرده‌، اما ابزار این غرفه‌ها برای تشویق شهروندان به تفکیک پسماندهای خشک، اهدای اقلامی مثل مواد شوینده است، در حالی که برای ایجاد یک عادت مثبت که می‌تواند یک سرمایه بزرگ را برگرداند، بهتر است مشوق‌های بزرگ‌تری در نظر گرفت.» 

میرزایی و دوستانش به نقاط مختلف منطقه و شهر می‌روند و به جمع‌آوری زباله‌ها می‌پردازند. او می‌گوید: «در کنار جمع‌آوری زباله‌ها به افراد یادآوری می‌کنیم که به طبیعت دلسوزانه‌تر و متفاوت‌تر از گذشته نگاه کنند و فراموش نکنند که رفتارهای نادرست ما می‌تواند محیط‌زیست را نابود کند. در یک حرکت جهادی، همه ایرانیان باید تشویق شوند تا هرکدام یک نهال بکارند. این کار باعث می‌شود در آینده جنگل‌های وسیع‌تری داشته باشیم، اما برای تحقق این ایده نیازمند حمایت مسئولان هستیم. همه باید دست به دست هم دهیم تا فکرهای خوب را به عمل درآوریم.» او به شهروندان پیشنهاد می‌کند که در نوروز به جای کاشت گندم، از همین حالا دست به کار شوند و هسته‌های پرتقال، نارنج و نارنگی را سبز کنند و پایان عید آنها را در زمین بکارند. 

«زمانی ما باید یک فرهنگ بسازیم که آن را نداشته باشیم. این درحالی است که در زمینه حفظ محیط‌زیست از فرهنگ بسیار غنی برخورداریم.» میرزایی با بیان این مطلب از برخی اظهارنظرها درباره فرهنگسازی در حوزه بازیافت و حفظ محیط‌زیست انتقاد می‌کند و می‌گوید: «در کشور ما نشانه‌های بسیاری هست مبنی بر اینکه پیشینیان ما برای محیط‌زیست و طبیعت احترام و ارزش زیادی قائل بودند.

ما هم باید با رجوع به گذشته و اصل خود، همان‌گونه که گذشتگان ما با حفظ محیط‌زیست آن را به نحو شایسته به دست ما رساندند ما نیز باید وظیفه خود را درست انجام دهیم و محیط زیست را سالم به آیندگان بسپاریم. در این زمینه هریک از ما باید وظیفه خود بدانیم که کمتر زباله تولید کنیم. زباله در طبیعت رها نکنیم. هنگامی که به طبیعت می‌رویم، آب رودخانه را آلوده نکنیم. به درختان آسیب نزنیم. در مکان‌های نامناسب آتش روشن نکنیم. از ظروف یکبارمصرف و بطری‌های کمتر استفاده کنیم و در صورت لزوم استفاده از این ظروف، آنها را در طبیعت رها نکنیم.»

این خبر را به اشتراک بگذارید