• پنج شنبه 22 آذر 1397
  • الْخَمِيس 4 ربیع الثانی 1440
  • 2018 Dec 13
سه شنبه 22 اسفند 1396
کد مطلب : 9576
+
-

استقرار نیروهای اورژانس در محله‌های قرمز پایتخت

استقرار نیروهای اورژانس در محله‌های قرمز پایتخت

امداد‌رسانی در ساعات اولیه به حادثه‌دیدگان چهارشنبه‌سوری اهمیت دارد. گاهی اوقات، انجام برخی کارهای امدادی به ظاهر ساده، می‌تواند نجات‌بخش باشد. استقرار نیروهای اورژانس در مکان‌های حساس و حادثه‌خیر با همین هدف انجام می‌شود. امسال قرار است نیروهای اورژانس در معابر پر‌تردد و اصلی پایتخت مستقر شوند تا بتوانند امداد‌رسانی کنند. معاون عملیات اورژانس تهران می‌گوید: «پارک قیطریه، شهرک اکباتان، محله نظام‌آباد و محله جوادیه 4 نقطه پایتخت هستند که بیشترین آمار‌ترقه بازی و انفجار مواد محترقه در آنها رخ می‌دهد. به همین دلیل آنها را محله‌های قرمز معرفی کردیم و نیروهای اورژانس به‌طور ویژه‌تر، آنها را پوشش می‌دهند.» 

به گفته «سید رضا معتمدی» براساس آمارهای موجود 10‌درصد از حوادث چهارشنبه آخر سال مربوط به ساخت و تولید مواد محترقه است که از 2 هفته مانده به چهارشنبه‌سوری قربانی می‌گیرد. او با بیان اینکه استفاده از مواد ممنوعه و غیر‌استاندارد در ساخت مواد محترقه سبب شده است آسیب‌هایی که به افراد وارد می‌شود سنگین و غیر‌قابل جبران باشد، می‌گوید: «استفاده از شن و شیشه برای افزایش صدای مواد محترقه موجب افزایش خسارت‌های جبران‌ناپذیر می‌شود که قطع عضو و نابینایی عمده جراحت‌هایی است که در چهارشنبه‌سوری با آنها مواجه هستیم.» 

این مقام مسئول آمارهایی از مجروحان سال گذشته چهارشنبه آخر سال ارائه می‌دهد: «سال گذشته، 68 مورد اعزام بیمار از طریق خودروهای اورژانس به مراکز درمانی ثبت شده است. 33‌درصد این افراد دچار سوختگی و 15‌درصد هم دچار آسیب‌های جدی از ناحیه چشم شده بودند.» به گفته وی این آمار مربوط به مجروحانی است که توسط نیروهای اورژانس به بیمارستان منتقل شده‌اند: «برخی از مجروحان توسط خودروهای شخصی به مراکز درمانی انتقال داده شده‌اند که آماری از آنها نداریم.» 

نیروها و خودروهای اورژانس از حوادث چهارشنبه آخر سال در امان نبوده و نیستند. معتمدی این موضوع را مطرح و عنوان می‌کند: «صدمه زدن به مأموران و خودروهای امدادی دور از انصاف است. هر ساله تعدادی از خودروهای اورژانس پایتخت هدف پرتاب مواد محترقه و نارنجک قرار می‌گیرند و تخریب می‌شوند.» به گفته او سال گذشته بر اثر اصابت مواد محترقه 20 دستگاه آمبولانس اورژانس، آسیب دیدند.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید