• سه شنبه 26 شهریور 1398
  • الثُّلاثَاء 17 محرم 1441
  • 2019 Sep 17
چهار شنبه 20 شهریور 1398
کد مطلب : 77822
+
-

افت یک‌متری آب‌های زیرزمینی خاتم  فقط در یک‌سال

در استان یزد
افت یک‌متری آب‌های زیرزمینی خاتم  فقط در یک‌سال

مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد با اشاره به این‌که میزان افت سطح آب در منطقه چاهک یکی از بالاترین ارقام افت در کشور است، گفت: در زمینه بهره‌مندی افراد از منابع آبی باید ارزش و امنیت غذایی به قیمت بقای منابع آبی حفظ شود.

به گزارش ایسنا، «محمدمهدی جوادیان‌زاده» در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان خاتم و شورای دشت پایلوت مروست که با حضور فرماندار خاتم و دیگر اعضا برگزار شد، با اشاره به این‌که شهرستان خاتم از نظر افت سطح منابع آب زیرزمینی وضعیت خوبی ندارد، اظهار کرد: افت سالیانه سطح آب در منطقه هرات 48 سانتی‌متر و در منطقه چاهک با همه اقداماتی که صورت گرفته حدود 97 سانتی‌متر در سال است.

وی با بیان این‌که میزان افت سطح آب در منطقه چاهک یکی از بالاترین ارقام افت در کشور است، افزود: این کسری مخزن‌ها گویای این است که هر ساله حجم زیادی از ذخایر آبی در استان را از دست می‌دهیم.
جوادیان‌زاده افزود: این وضعیت نشان می‌دهد از سال‌های قبل زنگ خطر منابع آب در دشت‌های وسیع استان از جمله هرات به صدا درآمده و اگر بخواهیم با روش‌های گذشته که نتیجه آن کسری مخزن بوده است منابع آبی را مدیریت کنیم، وضعیت به‌شدت وخیم‌تر می‌شود.

مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد گفت: در زمینه بهره‌مندی افراد از منابع آبی باید ارزش و امنیت غذایی به قیمت بقای منابع آبی حفظ شود، نه این‌که همه توجه‌ها به سمت کشاورزی، دامداری و ارزآوری جلب شود و در مقابل منابع آبی را به سمت ریسک بکشانیم.
«فرجام فاضلی» فرماندار خاتم نیز با اشاره به این‌که فعالیت مردم خاتم در زمینه کشاورزی و دامداری بر اهمیت تامین آب این شهرستان می‌افزاید، تصریح کرد: با توجه به این‌که پایه و اساس اقتصاد این شهرستان کشاورزی است، تامین مورد نیاز دغدغه خاطر صنعتگران حوزه کشاورزی شده است.

وی با اشاره به این‌که همیشه هدف استان جلوگیری از ورود صنعت به شهرستان خاتم بوده است تا تنها کشاورزی و دامداری در این منطقه توسعه یابد، گفت: این موضوع باعث شده پس از گذشت سال‌ها همچنان زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری وارد خاتم نشود و به فکر تامین آب و برق صنعت نباشیم.
فرماندار خاتم با بیان این‌که جذب سرمایه‌گذار در این شهرستان تنها راهکار کاهش نرخ بیکاری است، خاطرنشان کرد: ضعف در فراهم کردن زیرساخت‌های لازم جهت جذب سرمایه‌گذاران و ایجاد اشتغال باعث شده بیشتر جوانان خاتم در کنار پدران خود به کشاورزی مشغول شوند که اکنون نیز برای ادامه فعالیت خود با کمبود آب مواجه شدند.
این مسئول در پایان تاکید کرد: ضروری است در راستای رفع مشکلات کشاورزان اقدام موثری صورت گیرد تا مردم این منطقه مجبور به مهاجرت نشوند.

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :