• شنبه 30 شهریور 1398
  • السَّبْت 21 محرم 1441
  • 2019 Sep 21
چهار شنبه 22 خرداد 1398
کد مطلب : 58976
+
-

سند مالکیت خانه موزه استاد شهریار اخذ شد

سند مالکیت خانه موزه استاد شهریار، مربوط به دوره پهلوی دوم، در محله مقصودیه این شهر به مساحت ۲۲۱ متر‌ مربع اخذ شد. مدیر کل املاک و مستغلات شهرداری تبریز در گفت‌وگو با ایرنا با اعلام این خبر گفت: این اقدام به منظور حفظ و نگهداری بهتر ساختمان‌ها و خانه‌موزه‌های تاریخی انجام شده است و تلاش می‌شود با اخذ اسناد مالکیت موزه‌های تبریز و ساختمان‌های تاریخی و فرهنگی از آنها بیشتر و بهتر نگهداری کرد.

«علیرضا داستان» افزود: این اسناد حاکی از هویت گذشته شهری و سندی بر ماهیت آینده تبریز است و با اخذ اسناد موزه‌ها و خانه‌های تاریخی شهر، از تخریب و ورود آسیب‌های احتمالی به این اماکن جلوگیری می‌شود.
خانه موزه استاد شهریار در محله تاریخی مقصودیه تبریز در ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۲۷۲۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

ساختمان این موزه قبلاً محل زندگی محمدحسین بهجت تبریزی معروف به شهریار بود که در سال ۱۳۶۷ بعد از درگذشت این شاعر مشهور ایرانی، از سوی شهرداری تبریز خریداری شد و ‌اکنون زیر نظر این نهاد اداره می‌شود. در این خانه بیش از ۵۰۰ قطعه از آثار و وسایل شخصی استاد شهریار شامل کتاب، دستخط و انواع یادبودها و هدایای داخلی و خارجی به همراه لوازم زندگی این شاعر تبریزی به نمایش گذاشته شده ‌است. 

در بخش فوقانی آن نیز که در واقع بخش اصلی و قدیمی‌تر موزه ادبی استاد شهریار به شمار می‌رود، بخش‌هایی مانند اسناد قدیمی، عکس‌ها، دست‌نوشته‌ها، وسایل شخصی شامل لباس‌ها، کتاب‌ها، نوشت‌افزار، رختخواب و بستر استراحت استاد، هدایا، لوح‌های سپاس و تندیس‌های این شاعر بزرگ قرار گرفته است. در موزه ادبی استاد شهریار همچنین سه‌تار معروف این شاعر بزرگ و آثار خط نستعلیق وی در معرض دید عموم قرار دارد.

این خبر را به اشتراک بگذارید