• شنبه 30 شهریور 1398
  • السَّبْت 21 محرم 1441
  • 2019 Sep 21
چهار شنبه 22 خرداد 1398
کد مطلب : 58937
+
-

دام‌های چهارمحال و بختیاری  3‌برابر ظرفیت مراتع

رئیس اداره مراتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: چرای دام در این استان بیش از 3‌برابر ظرفیت مراتع است که این روند باعث فقر پوشش مرتعی می‌شود.

«فرامرز مردانی» در گفت‌وگو با ایرنا ظرفیت مراتع استان را ۷۵۰ هزار واحد دامی اعلام کرد و گفت: این در حالی است که مازاد 3‌برابری دام در مراتع استان، موجب تخریب عرصه‌های ملی می‌شود.

وی از بهبود وضعیت پوشش مراتع استان در سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: بارش‌های بهاری مطلوب موجب افزایش ۲۰ درصدی پوشش مراتع استان در سال جاری شده است.

رئیس اداره مراتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری میزان برداشت علوفه در هر هکتار مرتع در سال ۹۷ را ۱۲۰ کیلوگرم ذکر کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال در هر هکتار بیش از ۱۵۰ کیلوگرم علوفه برداشت شود.

وی از فقیر شدن پوشش ۶۰ درصدی مراتع استان خبر داد و گفت: در صورت مدیریت نشدن تعادل بین مرتع و دام، فقیر شدن پوشش علوفه ۴۰ درصد مابقی مراتع خوب و متوسط استان نیز دوراز انتظار نیست.

مردانی از مدیریت چرای دام در ۳۳۰ هزار هکتار از مراتع استان در سال گذشته توسط این اداره خبر داد و گفت: پارسال پروانه چرای ۱۷۰ بهره‌بردار متخلف ابطال و اعمال قانون شد.

وی با اشاره به اجرای مدیریت چرای دام در ۳۰۰ هزار هکتار از مراتع استان در سال زراعی جاری در مرحله نخست، تاکید کرد: امسال تشدید اعمال قانون بهره‌برداران متخلف در زمینه چرای بی‌رویه در دستورکار این اداره کل قرار دارد.

این خبر را به اشتراک بگذارید