• شنبه 30 شهریور 1398
  • السَّبْت 21 محرم 1441
  • 2019 Sep 21
چهار شنبه 22 خرداد 1398
کد مطلب : 58886
+
-

دستور توقف احیای تالاب انزلی با طرح «بایوجمی» صادر شد


احیای تالاب انزلی با استفاده از فناوری نانو ذرات دی‌اکسید تیتانیوم معروف به طرح «بایوجمی» با ورود دادستان عمومی و انقلاب شهرستان انزلی متوقف شد.

به گزارش مهر، دادستان عمومی و انقلاب انزلی در این‌باره در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته و با توجه به مخاطرات احتمالی ناشی از استفاده از طرح «بایوجمی» برای احیای تالاب انزلی دستور توقف این طرح داده شده است.

«سیدرحمان سیدزاده» با اشاره به این‌که براساس دستور‌العمل نحوه نظارت و پیگیری حقوق عامه اقداماتی که سبب تخریب محیط‌زیست شود مستلزم ورود دادستان به عنوان مدعی‌العموم و برخورد قانونی است، افزود: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته نامه‌ای به اداره کل حفاظت محیط‌زیست گیلان ارسال و دستور توقف اجرای این طرح ابلاغ شده است. 

وی به نظرات کارشناسان و استادان دانشگاه در این زمینه اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح ممکن است با توجه به وجود گونه‌های مختلف جانوری، گیاهی و وضعیت پیچیده، دینامیک و شکننده تالاب انزلی، ضررهای جبران‌ناپذیری برای انسان‌ها، محیط‌زیست، زیستمندان و سایر موجودات زنده داشته باشد.

سیدزاده ادامه داد: مقرر شد همزمان با ابلاغ دستور توقف اجرای این طرح، از ریختن هرگونه ماده شیمیایی به‌ویژه نانو ذرات دی‌اکسید تیتانیوم یا هر اقدام دیگر به طور کامل توسط مجریان طرح یا هر شخص حقوقی یا حقیقی دیگر تا زمان اثبات بی‌ضرر بودن آن برای تمام مولفه‌های شبکه غذایی تالاب اعم از پلانکتون، موجودات کف‌زی، ماهیان و در نهایت انسان‌ها خودداری شود.

این مسئول بیان کرد: ادامه اجرای این طرح پیش از اثبات بی‌ضرر بودن، به منزله تهدید محیط‌زیست و آلودگی آن محسوب خواهد شد و با افراد حقیقی و حقوقی طبق قانون برخورد می‌شود.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید