• دو شنبه 25 شهریور 1398
  • الإثْنَيْن 16 محرم 1441
  • 2019 Sep 16
چهار شنبه 22 خرداد 1398
کد مطلب : 58864
+
-

20 نشان ملی کیفیت برای صنایع‌دستی خراسان جنوبی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: استان ۲۰ نشان ملی کیفیت برای صنایع‌دستی در سال‌های اخیر کسب کرده که نسبت به سال‌های قبل قابل توجه است. به گزارش ایرنا، «حسن رمضانی» اظهار کرد: کسب نشان ملی مرغوبیت در جلب اعتماد مشتریان و فروش محصولات تاثیر بسزایی داشته است. 

وی افزود: در چند سال اخیر تعداد کارگاه‌های صنایع‌دستی استان افزایش چشمگیری داشته و در همه شهرها مجموعه‌های کارگاهی یا تولید انفرادی با تسهیلات دولتی ایجاد شده‌اند. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی بیان کرد: سال گذشته میزان صادرات صنایع‌دستی استان ۲ میلیون و 50 هزار دلار بود. در نوروز امسال علی‌رغم مشکلات اقتصادی و با توجه به افزایش سفر، فروش صنایع‌دستی مناسب بود و میزان آن به حدود ۲ میلیارد تومان رسید. این 

مسئول با اشاره به اقدامات انجام شده در ایجاد بازارچه صنایع‌دستی گفت: بازارچه صنایع‌دستی بیرجند در کاروانسرای امینی راه‌اندازی می‌شود که از محل اعتبارات ملی رقمی برای مرمت آن در نظر گرفته شده و امیدواریم با تخصیص به موقع امسال به اتمام برسد. 

وی ادامه داد: در شهرستان بشرویه نیز خانه فیاض‌بخش به عنوان محل برپایی بازارچه صنایع‌دستی در نظر گرفته شده، بازارچه‌ای هم در پارک گردشگری تون واقع در شهرستان فردوس برپا خواهد شد که ۱۲۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی برای آن هزینه می‌شود. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: بازارچه صنایع‌دستی در شهرستان سرایان هم احداث شده است و در شهر خضری مراحل پایانی را سپری می‌کند. این مسئول با اشاره به احداث بازارچه صنایع‌دستی طبس توسط بخش خصوصی ادامه داد: در شهرهای مود و شوسف هم با همت بخشداری و شهرداری فضاهایی اختصاص یافته که به فروش صنایع‌دستی کمک بزرگی می‌کند. 

رمضانی گفت: در خور موافقت اصولی برای ایجاد بازارچه صادر شده و در خوسف هم با توجه به موافقت سه‌جانبه با فرمانداری و بنیاد مسکن زمینی در کوشه اختصاص یافته که اقامتگاه، بازارچه و کارگاه در آن راه‌اندازی می‌شود. وی ابراز امیدواری کرد با اختصاص اعتبار، بازارچه‌های صنایع‌دستی شهرستان‌های فردوس و بیرجند تا تیر سال آینده به بهره‌برداری برسند. 

این مسئول با تاکید بر آموزش صنایع‌دستی به افراد در شهرستان‌ها گفت: این کار در ایجاد اشتغال به خصوص برای جوانان نقش بسزایی خواهد داشت. 
رمضانی تجلیل از هنرمندان فعال و پیشکسوتان را از جمله برنامه‌های هفته صنایع‌دستی در استان دانست و افزود: بازارچه‌های موقت فروش صنایع‌دستی با اولویت برپایی در بناهای تاریخی راه‌اندازی می‌شوند. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی بیان کرد: دیدار صنعتگران و هنرمندان با استاندار به منظور بیان انتظارها از مجموعه مدیریتی نیز در هفته صنایع‌دستی دنبال خواهد شد. وی گفت: همزمان با هفته صنایع‌دستی بازارچه صنایع‌دستی روستای جهانی خراشاد کلنگ‌زنی و جشن جهانی شدن این روستا برگزار می‌شود. 

این مسئول ادامه داد: راه‌اندازی کارگاه حوله‌بافی در روستای سرچاه، اجرای طرح «خداقوت صنعتگر»، برپایی نمایشگاه عکس سربیشه، راه‌اندازی کارگاه پخل‌بافی چاهداشتی و برپایی بازارچه‌های موقت در قهستان و اسدیه از دیگر برنامه‌های هفته صنایع‌دستی در خراسان جنوبی هستند. 

وی با تاکید بر این‌که بیشترین توقع در حوزه صنایع‌دستی این است که بخش خصوصی برای بازاریابی به صورت حرفه‌ای وارد عمل شود، گفت: تا زمانی که بخش خصوصی فعال در زمینه صنایع‌دستی، اصول بازار و الزامات را به صورت حرفه‌ای نیاموزد، مستقل نخواهد بود و همیشه تابع بخش دولتی است. رمضانی کارگاه حوله‌بافی روستای حاجی‌آباد را نمونه موفقی در عرصه بازاریابی معرفی کرد و افزود: صاحب این کارگاه توانسته با ثبت برند حوله‌بافی و بسته‌بندی مناسب در عرصه فروش موفق باشد.

این خبر را به اشتراک بگذارید