• شنبه 30 شهریور 1398
  • السَّبْت 21 محرم 1441
  • 2019 Sep 21
چهار شنبه 22 خرداد 1398
کد مطلب : 58805
+
-

« آوای دستان زنان جنوب» از بوشهر به گوش می‌رسد

به مناسبت روز جهانی صنایع دستی نمایشگاه آوای دستان زنان جنوب در گالری سوره بوشهر برپا شد. معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر در آیین افتتاح این نمایشگاه گفت: صنایع دستی از بخش‌های ویژه و خاص اقتصاد غیرنفتی است که با استفاده از منابع داخلی تولید می‌شود و دارای ارزش افزوده بالایی است.به گزارش ایرنا، «سعید زرین‌فر» افزود: به‌تازگی در استان بوشهر کارهای مهم و بزرگی در بخش صنایع دستی انجام گرفته است و با توجه به اهمیت این بخش اولویت پرداخت تسهیلات با صنایع دستی است که می‌توان با مبلغ کمی اشتغال مناسبی به‌ویژه برای بانوان ایجاد کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر تأمین مواد اولیه و بازاریابی را از جمله نیازهای فعالان بخش صنایع دستی در استان بوشهر عنوان کرد. زرین‌فر گفت: با توجه به این‌که بیشترین فعالان بخش صنایع دستی زنان روستایی هستند و دسترسی به بازار داخلی و خارجی ندارند، فراهم کردن بازار مناسب و راه‌اندازی فروشگاه دائمی برای فروش این دست‌بافته‌ها مورد توجه قرار دارد.
وی یادآور شد: با راه‌اندازی انجمن تخصصی صنایع دستی پشتیبانی از فعالیت زنجیره‌های حوزه از جمله تأمین مواد اولیه، تولید، بسته‌بندی، بازاریابی و صادرات انجام می‌شود. زرین‌فر بر ضرورت ارائه آموزش‌ها در رشته‌های صنایع دستی و ارائه محصولات جدید در این بخش تاکید کرد. 

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر گفت: نمایشگاه صنایع دستی زاییده توانایی‌ها و ظرفیت‌های زنان روستایی این استان است.«مریم آذرشب» افزود: امروز به همت معاونت صنایع دستی استان بوشهر حصیربافی به عنوان هنر دیرینه و نژادی استان و هویت گم‌شده‌ای که باید خیلی قبل‌تر به آن پرداخته می‌شد احیا شده است. وی اضافه کرد: این نمایشگاه فرصتی برای معرفی داشته‌های خود و بیانگر توانمندی زنان بوشهری است که با دستان توانای خود چنین صنعت و هنری ایجاد می‌کنند.

آذرشب افزود: بخش اعظمی ازاقتصاد استان به دست بانوان رقم می‌خورد. این در حالی است که در معادله‌های اقتصادی شاید کمتر به آن توجه شده است.وی بر ضرورت ساماندهی مسیرهای کسب درآمد در بخش صنایع دستی تاکید کرد. معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: در این نمایشگاه محصولات و دیوارکوب‌های حصیری مناسب دکوراسیون‌های امروزی که حاصل هنر دست بانوان بوشهری است، به نمایش گذاشته شده.

«لیلا رحیمی» افزود: در این نمایشگاه بیش از ۱۰۰ اثر در بخش حصیربافی شامل بشقاب‌ها و سفره‌های حصیری با تکنیک‌های جدید حصیربافی به نمایش درآمده است.وی یادآور شد: با توجه به این‌که حصیربافی از هنرهای بومی و سنتی استان بوشهر است، تلاش می‌شود با طراحی‌های جدید جایگاه این هنر در استان حفظ و احیا شود.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید