• شنبه 26 مرداد 1398
  • السَّبْت 15 ذی الحجه 1440
  • 2019 Aug 17
چهار شنبه 25 اردیبهشت 1398
کد مطلب : 55948
+
-

ظریف: حمله به نفتکش‌ها مشکوک است

گزارش
ظریف: حمله به نفتکش‌ها مشکوک است


پس از انفجار نفتکش‌ها در فجیره ابتدا سخنگوی وزارت خارجه این اتفاق را محکوم و دیروز هم محمدجواد ظریف حملات فجیره را مشکوک توصیف‌کرد.

3روز پیش شبکه المیادین اعلام کرد که چند نفتکش در ساحل فجیره دچار حادثه شده‌اند. ابتدا خبرگزاری رسمی امارات این خبر را تکذیب کرد اما ساعاتی بعد وزارت خارجه امارات ضمن تأیید خبر مدعی شد 4نفتکش دچار آسیب شده‌اند. چیزی نگذشته بود که وزیر نفت عربستان ابعاد دیگری از ماجرا را فاش و اعلام کرد 2‌نفتکش این کشور در بین حادثه‌دیدگان ساحل فجیره است.

وزیر امور خارجه کشورمان که به هند سفر کرده بود، دیروز در واکنش به حملات اخیر به بندر فجیره اظهار کرد: در جلسه با مقامات هندی در مورد مسائل منطقه و سیاست‌های خطرناکی که افراد تندرو در داخل حکومت آمریکا و در منطقه تلاش دارند که تحمیل کنند، صحبت شد. نگرانی‌هایی از اقدامات و خرابکاری‌های مشکوکی که در منطقه در حال رخ دادن است وجود دارد و ما قبلا پیش‌بینی کرده بودیم که عده‌ای تلاش خواهند کرد که با انجام اینگونه اقدامات به تنش‌ها در منطقه دامن بزنند. در نخستین واکنش سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران حوادث رخ داده برای چند کشتی در دریای عمان را نگران‌کننده و تأسف‌بار دانست و خواهان روشن شدن ابعاد دقیق این حادثه شده بود. انتشار تصاویر سانحه برای نفتکش‌ها در فجیره نشان می‌داد شکافی از داخل بدنه به سمت بیرون ایجاد شده و این گمانه ایجاد شد که احتمالا نفتکش از داخل دچار سانحه شده؛ ضمن اینکه وزارت خارجه امارات هم عملیات فجیره را خرابکاری توصیف کرده بود.

مقامات اماراتی تاکنون گفته‌اند در حال تحقیق در رابطه با حوادث فجیره هستند اما دیروز خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی اعلام کرد که ایران گزینه نخست حمله به 4 نفتکش در نزدیکی بندر فجیره امارات متحده عربی است ولی ایالات متحده آمریکا مدرک قطعی در اینکه تهران پشت این حملات باشد، ندارد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه لفاظی‌ها علیه ایران روز قبل در کاخ سفید با ادبیاتی تهدید‌آمیز به خبرنگاران گفت: «باید دید که ایران چه می‌کند. اگر کاری انجام دهد، اشتباه بسیار بدی خواهد بود. اگر آنها کاری انجام دهند تا حد زیادی آسیب خواهند دید.» اظهارات تازه ترامپ 2 روز پس از آن مطرح شد که او گفته بود امیدوار است مقامات ایرانی با او تماس بگیرند. رئیس‌جمهور آمریکا حتی به سفارت سوئیس در ایران به‌عنوان حافظ منافع این کشور شماره‌ای داد تا در اختیار مقامات ایرانی قرار دهد اما سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه در پاسخ به او گفت: اگر نیاز به تماس باشد آمریکایی‌ها شماره ما را دارند!

این خبر را به اشتراک بگذارید