• پنج شنبه 30 خرداد 1398
  • الْخَمِيس 16 شوال 1440
  • 2019 Jun 20
دو شنبه 26 فروردین 1398
کد مطلب : 52524
+
-

سیل مهربانی از قم تا لرستان

دبیر ستاد قرارگاه مردمی کمک به سیل‌زدگان استان: تاکنون 2 میلیارد ریال کمک نقدی و بیش از 10 میلیارد ریال کمک غیرنقدی به این قرارگاه ارسال شده است

جامعه
سیل مهربانی از قم تا لرستان

علی نوری|‌  قم - خبرنگار:


 همه جا صحبت از کمک به سیل‌زدگان است. برخی جوانان فراخوان داده‌اند که حاضرند با خودرو شخصی برای جمع‌آوری لباس و اقلام مورد نیاز سیل‌زدگان به خانه شهروندان مراجعه کنند. دانش‌آموزان برخی مدارس هم کمپین «یک روز بدون خوراکی» راه‌اندازی کردند. در مساجد شهری و روستایی هم روزی نیست که کمک‌های نقدی و غیرنقدی نمازگزاران جمع‌آوری نشود. چادرهای هلال احمر در مناطق مختلف شهر فعال است.

تعدادی از جوانان قم در اقدامی غیرمنتظره به لرستان رفتند و گوشی‌های سیل‌زدگان را رایگان تعمیر کردند. مردم هرچه در توان دارند کمک می‌کنند؛ نقدی و غیرنقدی. مراجع تقلید هم خودشان از طریق هلال احمر و کمیته امداد به سیل‌زدگان کمک کرده‌اند و هم هر جا فرصت را مناسب می‌بینند مردم را برای کمک به سیل‌زدگان تشویق می‌کنند. بیشتر کمک‌ها هم به توصیه مسئولان هلال احمر در راستای نیازهای مهم سیل‌زدگان است. در یک کلام، سیل مهربانی در کوچه‌های شهر و روستاهای قم به راه افتاده است.


قم، معین لرستان

از روزی که قم به عنوان استان معین لرستان انتخاب شده «مهرداد غضنفری»، استاندار قم، معاون خود را که اصالت لرستانی دارد به این استان اعزام کرد. ستاد کمک‌های نهادها و مردم استان قم در منطقه چگینی لرستان راه‌اندازی شد. این ستاد مأموریت دارد که به سیل‌زدگان حدود 200 روستا خدمت کند.

 جمعیت هلال احمر یکی از نهادهایی است که از روزهای نخست وقوع سیل به کمک سیل‌زدگان شتافت. خدمت‌رسانی این جمعیت در لرستان با اعزام تیم 50 نفره آغاز شد. در نخستین اقدام، کمک‌های اهدایی جامعه ورزشی استان قم برای توزیع مناسب میان سیل‌زدگان تحویل فرماندهی عملیات هلال احمر در خرم آباد شد. این اقلام شامل برنج، روغن، لپه، عدس و... بود. علاوه بر این، 42 تن اقلام اهدایی مردم قم در فرودگاه خرم‌آباد تخلیه شد. طبخ و توزیع غذای گرم بین سیل‌زدگان یکی دیگر از فعالیت‌های جمعیت هلال احمر در مناطق سیل‌زده است.


سرپرست تیم اعزامی هلال احمر استان از آماده‌سازی 4 هزار بسته غذایی شامل کنسرو، آب معدنی، نان و غذای گرم خبر داد. «هادی سلیمی» گفت: این بسته‌ها در میان سیل‌زدگان معمولان، پلدختر و روستاهای اطراف این 2 شهر توزیع شد.


اعزام جوانان هلال احمر به مناطق سیل‌زده

با توجه به وسعت خرابی‌های سیل در استان لرستان و نیاز جدی سیل‌زدگان به کمک، جمعیت هلال احمر استان 110 نفر از جوانان، امدادگران و داوطلبان خدمت‌رسانی را به مناطق سیل‌زده لرستان اعزام کرد.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان در این مورد گفت: این افراد برای ارائه خدمات جهادی و سازندگی به مناطق آسیب دیده لرستان اعزام شدند.
به گفته «محمد گل‌فشان»، تیم‌های داوطلب خدمت‌رسانی به مدت 3 روز در این مناطق فعالیت خواهند کرد.

وی تأکید کرد: جمعیت هلال احمر استان آمادگی دارد در صورت نیاز تعداد بیشتری از جوانان را به مناطق سیل‌زده اعزام کند. گل‌فشان از ارسال هفتمین محموله کمک‌های مردم قم به مناطق سیل‌زده خبر داد و اظهار کرد: این محموله شامل 5 هزار چکمه، پتو، مواد شوینده و بسته‌های بهداشتی، اقلام غذایی و انواع کنسرو است.وی کمک‌های نقدی شهروندان قم به سیل‌زدگان را بیش از 4 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: حجم زیادی از اقلام مورد نیاز سیل‌زدگان در قالب کمک‌های غیرنقدی جمع‌آوری شده و برای هموطنان در استان‌های متأثر از سیل ارسال می‌شود.


توزیع روزانه 4 هزار پرس غذا

دبیر ستاد قرارگاه مردمی کمک به سیل‌زدگان استان قم نیز از پخت روزانه بیش از 4 هزار پرس غذا توسط آشپرخانه این قرارگاه و توزیع در مناطق سیل‌زده خبر داد.«محمد خامه‌یار» تأکید کرد: این ستاد پیگیر ساخت دومین آشپزخانه در یکی از روستاهای پلدختر است.به گفته وی، بخشی از مواد غذایی با بالگرد ارتش در دورترین مناطق استان لرستان توزیع شده است.وی اظهار کرد: تاکنون حدود 2 میلیارد ریال کمک نقدی و بیش از 10 میلیارد ریال کمک غیرنقدی به این قرارگاه ارسال شده است.خامه‌یار از مشارکت 270 نیروی جهادی قم در پاکسازی شهرها و روستاهای سیل‌زده خبر داد و تأکید کرد: پاکسازی این مناطق، خانه به خانه در حال انجام است.


 راه‌اندازی پویش مردمی هر خانواده یک خانواده

آستان مقدس حضرت معصومه(س) نیز برای مشارکت در جمع‌آوری کمک‌های مردمی، پویش «هر خانواده یک خانواده» را راه‌اندازی کرده است. بر اساس این طرح، خیران می‌توانند در تأمین یک بسته حمایتی شامل لوازم خانگی، مواد غذایی، لوازم بهداشتی و لوازم مورد نیاز کودکان کمک کنند. علاوه بر این، نخستین بخش از کمک‌های آستان مقدس حضرت معصومه(س) شامل یک میلیارد ریال کمک نقدی، ۵۰ هزار بطری آب معدنی، ۱۲ هزار قلم کالای غذایی، تهیه و ارسال مواد اولیه برای طبخ و توزیع۴۰ هزار پرس غذای گرم، ارسال بیش از یک تن خرما و ۱۰ هزار قرص نان به مناطق سیل‌زده ارسال شده است.
تعدادی از خادمان حرم بانوی کرامت نیز با شعار «کریمانه در کنارتان هستیم» به شهرستان پلدختر اعزام شدند.


حضور جدی نهادها در مناطق سیل‌زده

پس از انتخاب قم به عنوان معین لرستان، برخی نهادهای امدادی و خدماتی در مناطق سیل‌زده حضور یافتند و در حال خدمت‌رسانی به سیل‌زدگان هستند. یکی از این نهادها، شرکت توزیع برق استان است که یک اکیپ 5 نفره تعمیراتی همراه با تجهیزات کامل اعزام کرد تا برای تامین برق سیل‌زدگان مشارکت داشته باشند. 

 اداره کل بهزیستی استان نیز با اعزام تیم اورژانس اجتماعی به مناطق سیل‌زده درصدد جبران خسارت روحی و روانی به هموطنان سیل‌زده است. «رضا سلیقه» مدیر کل بهزیستی استان گفت: خانواده‌های زیادی در سیل اخیر خانه، زندگی، معیشت و کسب و کار خود را از دست داده‌اند. بنابراین تیم‌های اورژانس اجتماعی کار التیام و سازماندهی مجدد اجتماعی را برعهده دارند. اورژانس قم نیز با اعزام اتوبوس آمبولانس و یک تیم فوریت پزشکی به یاری سیل‌زدگان لرستان رفت. سیل کمک‌های مردمی هنوز جریان دارد. شهروندان می‌توانند از طریق تلفن همراه و شماره‌گیری کد دستوری #112 *780 * و شماره حساب 99999 به نام هلال احمر نزد همه بانک‌‌ها یا به شماره کارت‌های 6104337999999996 بانک ملت و 5894631850259730 بانک رفاه هدایای نقدی خود را برای کمک به سیل‌زدگان واریز کنند.


جشن گلریزان جامعه ورزشی

جامعه ورزشی استان قم نیز برای کمک به سیل‌زدگان جشن گلریزان برگزار کرد. مدیر کل ورزش و جوانان استان تأکید کرد که همه هیأت‌های ورزشی استان در این جشن مشارکت داشتند. «رسول منعم» گفت: در این مراسم 450 میلیون ریال وجه نقد و حدود 5 میلیارد ریال کمک غیرنقدی جمع‌آوری شد که این کمک‌ها از طریق جمعیت هلال احمر برای سیل‌زدگان ارسال می‌شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید