• پنج شنبه 30 خرداد 1398
  • الْخَمِيس 16 شوال 1440
  • 2019 Jun 20
دو شنبه 26 فروردین 1398
کد مطلب : 52499
+
-

جمعی از جوانان پویشی برای حفظ هویت گلزار شهدا راه انداخته‌اند

جمعه های دلدادگی پای مزار شهدا

جمعه های دلدادگی پای مزار شهدا

همه چیز از یک پویش مردمی در فضای مجازی شروع شد. پویش جالبی که تعدادی از جوانان شهر را برآن داشت تا در گلزار شهدای بهشت زهرا(س)‌ کاری کنند کارستان. قصه از این قرار است که عده‌ای از جوانان شهر به راه‌اندازی پویشی با نام «برای شهدا» با حضور در گلزار شهدا اقدام به رسوب‌زدایی، رنگ‌آمیزی و غبارروبی از مزار شهدا می‌کنند. حفظ سنگ مزار شهدا به سبک و سیاق دهه 60 که یادآور سال‌های جنگ و ایثار است یکی از اهداف این پویش است. در یک روز جمعه که وعده هر هفته اعضای این گروه است با آنها همراه شده و گزارشی تهیه کردیم که در ادامه می‌خوانید. 

قرار دیدار ما با اعضای این پویش مردمی صبح جمعه در قطعه 53 گلزار شهداست. همان قطعه نام آشنایی که سال‌های 60 و70 میزبان تعداد زیادی از شهدای 8سال دفاع‌مقدس شد. اغلب افراد کم‌سن هستند. کار رسوب‌زدایی سنگ مزارها چند مرحله دارد و به همین خاطر ردیف غربی قطعه۵۳ را آقایان دست گرفته‌اند و با ابزار‌آلات خاص مشغول کار هستند. خانم‌ها هم مشغول شست و شوی مزار قطعه‌های شرقی هستند. «زهرا مقیمی» برای نخستین بار است که همراه این گروه شده است. می‌گوید: «رسوب‌زدایی از سنگ مزار شهدا کار ساده‌ای نیست. هر مرحله ابزار خودش را نیاز دارد. برای انجام کار باید تمرکز داشت، در غیر‌اینصورت باید راه رفته را دوباره برگردیم تا حاصل کار رضایتبخش باشد.» مقیمی همان‌طور که همه حواسش را معطوف به کارکرده است، می‌گوید: «از راه‌اندازی این پویش مدت‌ها می‌گذرد. اغلب روزهای جمعه بساط رسوب‌زدایی و رنگ‌آمیزی سنگ قبر مزار شهدا در این قطعه پهن است. جالب است خانواده شهدا هم کم‌کم به این پویش پیوسته و هر کدامشان گوشه‌ای از کار را به دست گرفته‌اند.» او از حال و هوایش در این مکان معنوی می‌گوید: «قدم زدن بین حجله‌ها و دیدن تصویر شهدا آرامم می‌کند. در قطعه شهدا زندگی موج می‌زند. امیدوارم بتوانم با صیقل دادن و رنگ‌آمیزی مزار شهدا تا حدودی دینم را به این عزیزان ادا کنم.»  مزار شهدا، موزه ارزش‌های انقلاب

ضلع غربی قطعه۵۳ در اختیار آقایان است. «علی لک» یکی از جوان‌هایی است که هر هفته با اعضای گروه همراه است. کار او این است که با دستگاه پولیشر سنگ قبرها را می‌ساید. مدت‌ها با این دستگاه تمرین کرده و حالا برای خودش استادکاری شده است. می‌گوید: «کار ما تنها غبارروبی و رسوب‌زدایی معمولی نیست و در این حرکت پیام‌هایی هست که دوست داریم مسئولانی که به هر دلیلی مایل هستند مزار شهدا را یکسان‌سازی کنند آن را بشنوند. اینجا همانند یک موزه بزرگ روباز است. همه این سنگ‌های اسنادی هستند که در چشم برهم زدنی سیر تحولات پیروزی انقلاب اسلامی را از شروع تا هم‌اکنون نشان همگان می‌دهد. با راه‌اندازی این پویش مردمی سعی داریم از ارزش‌های انقلاب اسلامی محافظت کنیم.»

 پاسخ به نیاز نسل آینده 

«مهدی آیت»‌ بانی راه‌اندازی این پویش مردمی است. می‌گوید: «نوشته‌های حکاکی شده روی این سنگ‌ها نشان از ایمان جوانانی دارد که برای دفاع از این مرز و بوم جانشان را نثار کردند. حفظ و نگهداری سنگ قبر شهدا با حال و هوای دهه 60 و70 که تاریخ گویای 8سال جنگ تحمیلی است پاسخی است به نیاز نسل آینده.» وی ادامه می‌دهد: «در بین مزار شهدا سنگ قبرهایی وجود دارد که بخشی از وصیت شهید روی آن حک شده است. برخی دیگر دلنوشته‌ای از شهید را به یادگار دارند، با صیقل و رنگ‌آمیزی سنگ‌های مزار شهدا سعی داریم از تحریف تاریخ گویایی که همانند یک موزه خودنمایی می‌کند جلوگیری کنیم.»
آیت در ادامه با اشاره به حضور رهبر انقلاب اسلامی در قطعه شهدا به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی می‌گوید: «رهبر انقلاب با حضور در این قطعه با تذکری به جا یکسان‌سازی قبور شهدا را رد و از مسئولان بر تداوم و استمرار حفظ شکل اولیه آنها تأکید کردند. به همین خاطر اعضای گروه مصمم‌تر از گذشته بر حفظ و نگهداری مزار شهدا تلاش خواهد کرد.»
مهدی آیت می‌گوید: «هرچه بر تعداد اعضای شرکت‌کننده در این پویش افزوده شود می‌توانیم شاهد غبارروبی، رسوب‌زدایی و رنگ‌آمیزی تعداد بیشتری از سنگ‌های قبر شهدا باشیم. اغلب افرادی که دعوت ما را در این پویش مردمی می‌پذیرند با هدف حفظ شکل فعلی این قطعه‌ها همراه شده‌اند. خانواده شهدا و مردم هم با این شکل از مزار شهدا بیشتر مأنوس هستند تا با یکسان‌سازی آن.» روز به نیمه رسیده وقت خداحافظی شده است حالا برای غبارروبی جمعه هفته آینده، قرار دیگری با هم می‌گذراند. 

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا‌(س):
یک آجر از قطعات مطهر شهدا جابه‌جا نخواهد شد 


«سعید خال» مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) می‌گوید: «در پی حضور و بازدید رهبر معظم انقلاب اسلامی، دهم بهمن سال گذشته از گلزار شهدای بهشت زهرا(س)، طی سخنانی از برخی مدیران گلزارهای شهدا مبنی بر تلاش بر یکسان‌سازی قبور مطهر شهدا گلایه داشتند. ایشان رضایت خود را از حفظ قبور مطهر شهدای بهشت زهرا(س) ابراز و بر حفظ شکل فعلی مزار تأکید داشتند. همین ابراز رضایت رهبر معظم انقلاب از وضعیت بهشت زهرا(س)، باعث دلگرمی ما بود و بنده هم تا زمانی که در این مسئولیت و خدمت هستم یک آجر از قطعات مطهر شهدا جابه‌جا نخواهد شد.» در پی فرمایشات مقام معظم رهبری در گلزار شهدای سازمان بهشت زهرا(س)، پیروز حناچی شهردار تهران با هدف تحقق منویات رهبری دستوراتی را خطاب به مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) صادر کرد. 

این خبر را به اشتراک بگذارید