• پنج شنبه 2 خرداد 1398
  • الْخَمِيس 18 رمضان 1440
  • 2019 May 23
پنج شنبه 23 اسفند 1397
کد مطلب : 50878
+
-

مالک «بسکتبال» در جایگاه متهم

مالک «بسکتبال» در جایگاه متهم


دامنه فساد در ورزش کشور از حسین هدایتی عبور کرده و حالا به یکی از باشگاه‌های مهم و بزرگ بسکتبال ایران رسیده است. براساس اخباری که خبرگزاری میزان متعلق به قوه قضاییه منتشر کرده است، این دادگاه به ریاست حجت‌الاسلام‌والمسلمین اکبری، رئیس دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی استان هرمزگان برگزار شده است. 
مالک باشگاه شیمیدر که تیم بزرگسالانش هم‌اکنون در مسابقات غرب آسیا حضور دارد و اتفاقا دیدارهای خود را با پیروزی پیش می‌برد، به جرم دخالت در قاچاق سازمان یافته سوخت دادگاهی شد. براساس اخبار منتشر شده او متهم ردیف پنجم است که نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات 7متهم اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق قاچاق سازمان یافته سوخت یارانه‌ای برگزار شد. وی به همراه ۶ نفر دیگر متهم به مشارکت باندی و تشکیلاتی به جهت اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق خروج ثروت‌های ملی و قاچاق سازمان‌یافته مواد یارانه‌ای نفتی به میزان کلان، رشاء، استفاده از سند مجعول، مشارکت درقاچاق سازمان‌یافته نفت کوره و گازوئیل، مشارکت در خرید خارج از ضوابط تعیینی قانونی، معاونت در رشاء، معاونت در قاچاق سازمان‌یافته، معاونت در اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق قاچاق عمده و سازمان‌یافته، ارتشا، جعل و تحصیل مال از طریق نامشروع هستند. در ادامه این جلسه 3‌نفر از متهمان از جمله رئیس هیأت مدیره شرکت شیمیدر سلف و مالک باشگاه ورزشی شیمیدُر که تیم بسکتبال آن چند روزی است در مسابقات بسکتبال غرب آسیا به مصاف حریفان خود رفته است، در مقابل کیفرخواست و اتهامات خود مبنی بر اخلال در نظام اقتصادی کشور و قاچاق‌سازمان یافته سوخت یارانه‌ای، بخشی از دفاعیات خود را ارائه کردند و با اعلام حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین اکبری نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات 7 متهم پرونده فساد اقتصادی موسوم به شیمیدُر سلف به پایان رسید و جلسه بعدی رسیدگی متعاقباً اعلام می‌شود.
در جلسه رسیدگی دادگاه، مهدی ایرانپور، نماینده دادستان در کیفرخواست درباره چگونگی موارد اتهامی مالک باشگاه شیمیدر گفت: «زاره درغوکاسیان فرزند سوروچ به‌عنوان برادر صاحب اصلی شرکت شیمیدُر سلف نقش هدایتی درخصوص صادرات غیرمجاز فرآورده‌های نفتی و قاچاق آن به خارج از کشور داشته به‌نحوی که در ارتباطات خود به قاچاق فرآورده نفتی از طریق اسکله شهید رجایی با همکاری محمد علی موسوی فخر کاملا اشاره کرده است. 
 پس از بررسی کوتاژ‌های شرکت شیمیدُر سلف مشخص شد در یکی از محموله‌های قاچاق در خرید و صادرات آن نقش داشته است. پس از تکمیل تحقیقات به دستور مقام قضایی، طی یک عملیات هماهنگ و منسجم تعدادی از متهمان در سطح شهرستان بندرعباس شناسایی و در اردیبهشت‌97 دستگیر و جهت انجام تحقیقات به پلیس آگاهی انتقال داده شدند که برخی از متهمان در روند تحقیقات به خرید گسترده محصولات نفتی شامل گازوئیل-  نفت سفید و ضایعات نفتی از بازار غیرقانونی اقرار کرده‌اند.» باشگاه بسکتبال شیمیدر تهران فعالیت خود را از سال ۱۳۸۸ در رده‌های پایه آغاز کرد و در فصل ۹4–1393 با قهرمانی در لیگ دسته اول ایران به لیگ برتر بسکتبال ایران صعود کرده و در فصل ۹5–1394 به مقام سوم لیگ برتر ایران دست یافته‌است. 
مؤسس باشگاه شیمیدر سلف در گفت‌وگویی درباره فعالیت‌های خود در بسکتبال گفته بود:«تیم داری در ورزش ایران سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود چرا که درآمد‌زایی وجود ندارد و تمام کسانی که به ورزش ورود می‌کنند از روی عشق و علاقه شخصی است؛ به‌عنوان مثال شرکت شیمیدر سلف از آنجا که فقط در صادرات فعالیت می‌کند نیازی به تبلیغات داخلی ندارد با این حال سرمایه هنگفتی هزینه کردیم تا در چرخه بسکتبال نقشی داشته باشیم و به همین‌خاطر نیز بیشتر به‌کار پایه‌ای اهمیت دادیم و خوشحال هستیم که در سال‌جاری در تیم‌های ملی پایه 6-5 بازیکن از شیمیدر سلف حضور دارند. اما خب طرح‌هایی نیز به دولت پیشنهاد کردیم تا با قائل‌شدن تسهیلاتی برای بخش‌خصوصی موجبات دلگرمی و ورود بیشتر شرکت‌های صنعتی به ورزش را فراهم کنند.» باید دید با روند رسیدگی به این پرونده، نحوه حضور تیم شیمیدر در فصل آینده تیم بسکتبال چگونه خواهد بود.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید