• دو شنبه 2 اردیبهشت 1398
  • الإثْنَيْن 16 شعبان 1440
  • 2019 Apr 22
شنبه 29 دی 1397
کد مطلب : 45167
+
-

حال و روز آثار باستانی قلب پایتخت

تاریخ در دست تعمیر

دریچه
تاریخ در دست تعمیر

زینب زینال‌زاده|خبرنگار

حفظ و حراست از آثار تاریخی که میراث گذشتگان است؛ اهمیت زیادی دارد چراکه باید به دست آیندگان برسد. برخی از این آثار توسط مسئولان سازمان میراث فرهنگی در موزه‌ها نگهداری می‌شود اما بعضی از آنها که بناهای باارزش هستند وضعیت مناسبی ندارند و غبار بی‌مهری روی چهره‌شان نشسته و در آستان تخریب قرار دارند. این گزارش روایت آثار تاریخی قلب پایتخت است که برای احیا شدن و ماندگاری نیاز به همت متولیان میراث و فرهنگ دارند. 

آسیاب کوچک یوسف‌آباد

یکی از قدیمی‌ترین آسیاب‌های تهران است که در خیابان سیدجمال‌الدین اسد‌آبادی قرار دارد. مرحوم حاج «ابوالقاسم عجایبی» مالک آن بود و اکنون «اسماعیل عجایبی» مسئولیت حفظ و نگهداری از میراث پدر را به عهده دارد. ساخت این آسیاب به دوره قاجاریه باز می‌گردد و سال 1386 ثبت ملی شده است. این آسیاب در معرض تخریب قرار دارد و گویا مالک با هزینه‌های شخصی و بدون حمایت مسئولان مربوطه در حال مرمت و بازسازی آن است. 

موزه هنرهای معاصر

موزه در دوره پهلوی ساخته و سال 1381 ثبت ملی شده است. معماری این موزه به سبک بادگیرهای کویری ایران است و در گنجینه‌های آن بیش از 3 هزار اثر ارزشمند از نخبگان هنرهای تجسمی نگهداری می‌شود. این موزه اکنون در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قرار دارد و به علت تخریب برخی از قسمت‌ها در حال بازسازی و مرمت است. این موزه در خیابان کارگر شمالی قرار دارد. 

خانه دکتر علی شریعتی

خانه دکتر علی شریعتی در سال‌ 1376 توسط شهرداری از خانواده وی خریداری و به «خانه موزه» تبدیل شده است. در سال‌های 1335 تا 1340تعدادی از شخصیت‌های علمی، اجتماعی و ملی مدتی در آن ساکن بودند و سال 1382 ثبت آثار ملی شده است. بازسازی اتاق کار دکتر علی شریعتی تمام شده است و برخی از آثار او در این خانه نگهداری می‌شود که شهروندان برای تماشای آنها می‌توانند به خیابان جمال‌زاده شمالی بروند. 

این خبر را به اشتراک بگذارید