• یکشنبه 31 شهریور 1398
  • الأحَد 22 محرم 1441
  • 2019 Sep 22
چهار شنبه 26 دی 1397
کد مطلب : 44953
+
-

ایرانی‌ها سالانه 10هزار میلیارد تومان سیگار می‌خرند

آسیب اجتماعی
ایرانی‌ها سالانه 10هزار میلیارد تومان سیگار می‌خرند

 ایرانی‌ها سالانه 10هزار میلیارد تومان سیگار می‌خرند و بسیاری از کارشناسان معتقدند اگر مالیات بر سیگار افزایش یابد، این رقم کاهش خواهد یافت.
عبدالرحمن رستمیان گفت: 90درصد از سرطان‌های ریه به‌دلیل استعمال دخانیات به‌ویژه سیگار ایجاد می‌شود و 25درصد مرگ‌های ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی نیز به‌دلیل مصرف سیگار است. بیماری‌های پوکی استخوان و خودایمنی نیز می‌توانند ناشی از این مسئله باشند.
وی با اشاره به اینکه استعمال سیگار جهش سلولی ایجاد می‌کند، گفت: پیشگیری از مصرف دخانیات امری ضروری به شمار می‌رود که با کاهش تقاضا و عرضه می‌توان در این جهت اقدام کرد و کاهش تقاضا بخشی از آن از طریق آموزش و نصیحت ایجاد می‌شود.
معاون اجتماعی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان داشت:‌در زمینه کاهش عرضه باید توجه داشت که دسترسی به سیگار نباید آسان‌ باشد و متأسفانه اقدامات درستی در این زمینه در کشور توسط سیاستگذاران انجام نشده است. کنوانسیون مبارزه با دخانیات 12سال پیش ایجاد شد و براساس آن عرضه دخانیات به افراد زیر 18سال ممنوع است و همچنین نزدیک مدارس نباید این عرضه انجام شود که متأسفانه بسیاری از قوانین این کنوانسیون در ایران رعایت نمی‌شود. ایرانی‌ها سالانه 10هزار میلیارد تومان هزینه خرید سیگار و دخانیات می‌کنند که 35هزار میلیارد تومان هزینه برای درمان بیماری‌های ناشی از استعمال دخانیات است؛ بنابراین پیشگیری از این مسئله امری ضروری به‌شمار می‌رود.
وی ضمن انتقاد از مالیات اندک دخانیات گفت: سودمند‌ترین  مالیات برای کالاهای آسیب‌رسان ازجمله سیگار است و سازمان مدیریت، دولت و مجلس باید اقدامات جدی در این زمینه انجام و مالیات را در این زمینه افزایش دهند. درآمد مالیات اختصاص‌یافته بر دخانیات باید صرف افزایش فضای فیزیکی، پیشگیری از استعمال دخانیات و سلامت افراد به‌ویژه دانش‌آموزان باشد که ما در همایش سیگار و سیاستگذاری‌های سلامت محور این موضوعات را به‌صورت کامل مطرح و مطالبه می‌کنیم. کارخانه‌های تولید سیگار در کشور دو برابر شده است. طی 10سال گذشته مصرف توتون در کشور از 2هزار تن به 15هزار تن رسیده و این مسئله ضرورت قانونگذاری و پیشگیری از استعمال دخانیات را نشان می‌دهد. (فارس)
 

این خبر را به اشتراک بگذارید