• سه شنبه 28 خرداد 1398
  • الثُّلاثَاء 14 شوال 1440
  • 2019 Jun 18
پنج شنبه 20 دی 1397
کد مطلب : 44154
+
-

توفان شماره سیزده

در نگاه اول، کارلوس کی‌روش را با تاکتیک‌های دفاعی‌اش می‌شناسیم؛ با نمایش‌هایی احتیاط‌آمیز که برگرفته از تئوری‌های منسجم و نتیجه‌بخش او در مورد خوب دفاع کردن هستند. تیم ملی با سرمربی پرتغالی بارها در بازی‌های بزرگ و بزنگاه‌های خاص به خوبی دفاع کرده و ستاره‌های حریف را در دام خودش قرار داده است. تیم کارلوس به‌طور معمول در نبرد با آسیایی‌ها نیز از تفکرات و نقشه‌های دفاعی فاصله زیادی نمی‌گیرد. شاید به همین‌خاطر است که پیروزی پرگل و سنگین در جدال با یمن، بخشی از هواداران این تیم را به وجد آورده است. شاید خیلی‌ها از یاد برده باشند که ایران با مرد پرتغالی پیش از این 12پیروزی سنگین دیگر (با 4اختلاف گل یا بیشتر) را پشت سر گذاشته است. تیم کی‌روش به‌صورت میانگین هر سال حدود یک‌و‌نیم پیروزی پرگل را تجربه کرده و حالا خیلی زود در جام‌ملت‌ها از سهمیه سال 2019بهره برده است! جالب اینجاست که در 12پیروزی پرگل قبلی، به جز 2مسابقه، همه نبردهای دیگر در ورزشگاه آزادی برگزار شده‌اند.
    ایران 4-0مالدیو
تیم ملی که نخستین بازی تحت هدایت کارلوس کی‌روش را با یک پیروزی خفیف دوستانه در جدال با ماداگاسکار سپری کرده بود، نخستین بازی رسمی زیرنظر این مربی را به یک برد پرگل گره زد. تیم ملی در شروع مرحله مقدماتی جام جهانی 2014، روبه‌روی مالدیو قرار گرفت و در ورزشگاه آزادی 4بار دروازه این حریف را باز کرد. کریم انصاری‌فرد در این جدال 2بار موفق به گلزنی شد و علی کریمی و سعید دقیقی نیز گل‌های دیگر ایران را به ثمر رساندند.
    ایران 7-0فلسطین 
اواخر سال 2011تیم ملی فلسطین در یک دیدار دوستانه به مصاف تیم ملی ایران رفت. این مسابقه که تا آخرین ثانیه‌های نیمه اول در مقابل 5هزار هوادار با تساوی بدون گل دنبال می شد، با گل محمد قاضی به سود ایران به نیمه رسید. انصاری‌فرد، نکو، کاظمیان، منتظری و نوری در نیمه دوم 6گل دیگر وارد دروازه حریف کردند تا تیم ملی، فلسطین را با 7گل شکست دهد؛ نتیجه‌ای که موجب انتقاد گروه خاصی از روزنامه‌ها از تیم کارلوس کی‌روش شد! 
    ایران 6-0بحرین 
تنها 6روز بعد از پیروزی سنگین در جدال با فلسطین، تیم‌ملی این بار بحرین را گلباران کرد. این مسابقه که در مرحله اول مقدماتی جام‌جهانی 2014برگزار می‌شد، 83هزار تماشاگر را به ورزشگاه آزادی کشاند. 10نفره شدن زودهنگام حریف، تیم کارلوس را در مسیر رسیدن به یک پیروزی دلچسب و پرگل قرار داد. جلال حسینی، هادی عقیلی، آندو تیموریان، مجتبی جباری، کریم انصاری‌فرد و غلامرضا رضایی، مردانی برای شش‌تایی شدن بحرین در تهران بودند.
    ایران 6-1تاجیکستان 
مسابقه‌ای که قاسم دهنوی در آن 2گل به ثمر رسانده باشد، طبیعتا مسابقه دشواری برای تیم ملی نبوده است. تاجیکستان نوامبر 2012در یک دیدار دوستانه در ورزشگاه آزادی روبه‌روی تیم ملی قرار گرفت. به جز قاسم دهنوی، یعقوب کریمی نیز در این نبرد 2گل به ثمر رساند و احمد حسن‌زاده و علیرضا عباسفرد نیز زننده گل دیگر ایران شدند. تیم ملی در این مسابقه با ترکیبی به میدان رفت که خودش را برای مسابقه‌های غرب آسیا آماده می‌کرد. ترکیبی که بیشتر به تیم ملی ب ایران شباهت داشت اما سرمربی‌اش خود کی‌روش بود.
    ایران 5-0لبنان 
تیم‌ملی که در مرحله مقدماتی جام‌جهانی 2014 در زمین لبنان نتیجه را به این حریف واگذار کرده بود، در دیدار مقدماتی جام ملت‌های 2015 آسیا انتقام سختی از این حریف گرفت. ایران در این جدال روبه‌روی 19هزار تماشاگر ورزشگاه آزادی، با هت‌تریک نکو و 2گل از گوچی حریف را خرد کرد و یک پیروزی دلچسب و پرگل را جشن گرفت.
    ایران 4-0لبنان 
برای کامل‌تر شدن انتقام، تیم ملی دیدار برگشت مرحله مقدماتی جام‌جهانی در برابر لبنان را نیز با یک پیروزی درخشان پشت سر گذاشت. تیمی که برای رسیدن به گل اول 39دقیقه صبر کرده بود، پس از گل خلعتبری 2بار توسط نکو و یک‌بار با ضربه گوچی به گل دست پیدا کرد تا 3امتیاز شیرین و بی‌دردسر را تصاحب کند. این پیروزی که در حضور 91هزار نفر جشن گرفته شد، در نهایت نقش مهمی در صعود ایران به جام جهانی داشت.
    ایران 6- 0 گوام 
تیم کی‌روش که به تازگی از جام‌ملت‌های 2015آسیا برگشته بود، در دور اول مقدماتی جام‌جهانی روسیه با گوام هم‌گروه شد. ملی‌پوشان همانطور که انتظار می‌رفت در ورزشگاه آزادی یک شکست سنگین را به حریف تحمیل کردند. طارمی و آزمون هردو، 2 بار موفق به گلزنی در این جدال شدند و مهدی ترابی و اشکان دژاگه نیز2 توپ دیگر را از روی خط دروازه حریف عبور دادند.
    گوام 0-6ایران 
نتیجه دیدار رفت با گوام، در مسابقه برگشت نیز درست با همان شدت تکرار شد. این بار هم مهدی طارمی دبل کرد و گل‌های دیگر تیم ملی را کامیابی‌نیا، رضاییان، شجاعی و انصاری‌فرد به ثمر رساندند. در دقایق پایانی این بازی علیرضا بیرانوند از زمین اخراج شد و از آنجا که تیم‌ملی دیگر تعویضی نداشت، عزت‌الله پورقاز درون دروازه قرار گرفت. پورقاز حالا با رکورد صد‌در‌صد کلین‌شیت موفق‌ترین گلر تاریخ تیم ملی است! 
    ایران 4-0هندوستان
در مرحله اول مقدماتی جام‌جهانی 2019، هندوستان نمی‌توانست دردسر چندانی برای تیم ملی ایجاد کند. آنها 2 بار به ایران پنالتی دادند و هر 2 بار احسان حاج‌صفی، این ضربات را به گل تبدیل کرد. سردار آزمون و علیرضا جهانبخش، 2گل دیگر تیم ملی را در این مسابقه به ثمر رساندند.
    ایران 6-0قرقیزستان 
قرقیزستان یکی دیگر از رقبای تدارکاتی ضعیف تیم ملی در سال‌های گذشته بوده است؛ تیمی که سال 2016در یک دیدار تدارکاتی با 6گل مغلوب ایران شد. در این نبرد که 10هزار تماشاگر داشت،‌کریم انصاری‌فرد 2 بار و شجاعی، طارمی، ترابی و سردار‌آزمون هر کدام یک‌بار توانستند دروازه قرقیزستان را باز کنند.
    ایران 8-1پاپوآ گینه‌نو
پاپوآ یکی دیگر از شاهکارترین حریفان دوستانه تیم ملی بود که سال 2016در مالزی روبه‌روی تیم ملی قرار گرفت. نیمه‌اول با برتری 2بر یک تیم کی‌روش دنبال می‌شد اما در نیمه دوم، ایران بارها موفق به گلزنی شد. رضا قوچان‌نژاد در این مسابقه هت‌تریک کرد و کریم انصاری‌فرد نیز موفق به دبل شد تا به همراه گل‌های طارمی، دژاگه و رضاییان، ایران یک پیروزی پرگل را به‌دست بیاورد.
    ایران 4-0سیرالئون 
تیمی که با نام سیرالئون روبه‌روی تیم ملی ایران صف‌آرایی کرد، تیم ملی این کشور نبود و تنها ترکیبی از نفرات را در اختیار داشت که دوست داشتند فوتبالیست شوند و برای تیم ملی به میدان بروند! جالب اینجاست که ایران برای انجام این بازی عجیب، به حریف پول نیز پرداخت کرد. سیرالئون تنها تیمی است که خانزاده می‌تواند در مقابلش گلزنی کند. علی قلی‌زاده در این جدال دبل کرد و گل دیگر بازی را کاوه رضایی زد.

ایران و همگروهی‌هایش در گروهD جام ملت های آسیا، پرگل‌ترین بازی‌ها را نسبت به سایر گروه‌ها برگزار کرده‌اند. ایران با ثبت 5گل مقابل یمن بهترین برد جام ملت‌ها تا این مقطع را رقم زد و بازی عراق و ویتنام هم 5گل داشت که البته در رقابتی نزدیک این 5گل سهم هر دو تیم شد. به این ترتیب در 2بازی گروهD جمعا 10گل زده شد که بیشتر از تمام گروه‌ها بود. در نقطه مقابل، 
گروهB که استرالیا در آن حضور دارد در روز اول فقط یک گل داشت. گلی که اردن را مقابل استرالیا برنده کرد و بازی سوریه-فلسطین هم بدون گل مساوی شد.

مهدی طارمی گلزن شماره50 ایران در تاریخ جام ملت‌های آسیا شد. در ادوار گذشته جام ملت‌ها و طی 13دوره حضور ایران در این رقابت‌ها 49بازیکن ایرانی موفق شده بودند نام خود را به عنوان گلزن در این مسابقات به ثبت برسانند. از جمع بازیکنان فعلی تیم‌ملی پورعلی‌گنجی، شجاعی، حاج‌صفی، انصاری‌فرد و سردار آزمون در دوره‌های قبلی گل زده‌اند و در جمع این 49نفر حضور داشتند. اما مهدی طارمی در اولین حضورش در جام ملت‌ها و در همان دقیقه12 گل زد و نامش به عنوان پنجاهمین گلزن ایرانی در این رقابت‌ها ثبت شد. سامان قدوس هم دقایقی بعد گلزن شماره51 ایران شد.

سردار آزمون با 3گل زده، فعلا بهترین گلزن ایرانی حاضر در این رقابت‌هاست. سردار با 2گل زده در دوره قبلی پا به رقابت‌های امارات گذاشت و با گلزنی مقابل یمن فعلا با 3گل بهترین گلزن ایران در این مسابقات است که هنوز در میدان حضور دارد و می‌تواند رکورد خودش را بالاتر ببرد. طارمی هم با 2گل پشت سر او قرار دارد. بهترین گلزن ایرانی در تمامی ادوار علی دایی با 14گل است که گلزنان فعلی فاصله خیلی زیادی با او دارند اما رسیدن به بهتاش فریبا و کلانیِ 7گله در رتبه دوم برای طارمی و سردار دور از دسترس نیست.

این خبر را به اشتراک بگذارید