• دو شنبه 27 اسفند 1397
  • الإثْنَيْن 11 رجب 1440
  • 2019 Mar 18
سه شنبه 15 آبان 1397
کد مطلب : 36807
+
-

منتظر چراغ سبز وزارت

درخواست از وزارت ورزش برای برگزاری مجمع فوق‌العاده کشتی در هفته آینده

منتظر چراغ سبز وزارت

محسن محمود صفری| پس از دومینوی استعفاهای مسئولین فدراسیون کشتی قرارشده مجمع فوق‌العاده این فدراسیون تشکیل شود تا با تعیین سرپرست شرایط برای برگزاری انتخابات مهیا شود. دبیر و نایب‌رئیس فدراسیون با تأیید این خبر اعلام کردند: «روزهای 20و 21 آبان‌ماه را برای برگزاری مجمع به وزارت ورزش پیشنهاد داده‌ایم و منتظر تصمیم‌گیری وزارتخانه هستیم».
    استعفای بی‌معنی اشکانی 
نتایج ضعیف مسابقات جهانی در کشتی آزاد و فرنگی سبب شد تا ابراز نگرانی‌ها از عملکرد فدراسیون کشتی شدت گیرد. رسول خادم -رئیس فدراسیون کشتی- از بوداپست نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور نوشت و از شرایط بد اقتصادی گله کرد و چند روز پس از بازگشت در 2نامه جداگانه خطاب به اعضای مجمع و وزیر ورزش استعفایش از فدراسیون کشتی را اعلام کرد. پس از استعفای خادم، تقریبا تمام ارکان اصلی فدراسیون از سمت خود استعفا کردند. دبیر، نایب‌رئیس، برخی از اعضای شورای فنی، مدیر فنی و سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ازجمله افرادی بودند که از سمت خود استعفا کردند. درحالی‌که فقط نایب‌رئیس و دبیر فدراسیون از وزارت ورزش حکم گرفته‌اند و استعفای آنها منطقی به‌نظر می‌رسد. استعفای سرمربی و مدیر فنی به‌دلیل اینکه از سوی رئیس فدراسیون حکم گرفته‌اند منطقی به‌نظر نمی‌رسد. با رفتن رئیس فدراسیون ادامه همکاری سایرین تمام‌شده است با توجه به اینکه از پیش از مسابقات جهانی اعلام شده بود علی اشکانی تا پایان مسابقات جهانی به‌عنوان سرمربی به‌کارش ادامه خواهد داد و پس از آن درباره تیم ملی فرنگی تصمیم‌گیری خواهد شد. علی اشکانی پیش از مسابقات جهانی هم برای چند‌روزی از کارش برکنار شد و مجددا به اردوی تیم ملی بازگشت. درباره اعضای شورای فنی و کادر فنی کشتی فرنگی نکته دیگر این است که دقیقا آنجایی که باید پاسخگوی تصمیمات بحث‌برانگیزشان باشند تصمیم گرفتند یا استعفا دهند یا جوابگو نباشند. یکی از تصمیمات بحث‌برانگیز این شورا به‌کارگیری محمدعلی گرایی در وزن 72کیلوگرم بود درحالی‌که گرایی در وزن 77کیلوگرم در بازی‌های آسیایی جاکارتا به‌راحتی مدال طلا کسب کرده بود. با این تصمیم شورای فنی، گرایی از بوداپست دست خالی بازگشت. پژمان پشتام که در وزن 77کیلوگرم در جهانی حضور داشت ناکام ماند و از علی ارسلان نفر اول انتخابی تیم ملی اصلا 
استفاده نشد!
   مجمع و انتخاب سرپرست
حمید بنی‌تمیم -نایب‌رئیس فدراسیون کشتی- که با وجود استعفا از سمتش اعلام کرده تا برگزاری مجمع و تعیین سرپرست فدراسیون رتق و فتق امور را برعهده می‌گیرد درباره زمان برگزاری مجمع گفت: «تعداد 6تن از روسای هیأت‌های استانی کشتی به نمایندگی از دیگر روسای هیأت‌های استانی در فدراسیون کشتی حاضر و خواستار این شدند که مجمع فوق‌العاده فدراسیون کشتی برای تعیین سرپرست فدراسیون با هماهنگی وزارت ورزش و جوانان برگزار شود. براساس ماده 10تبصره 1و 2اساسنامه، تعیین سرپرست با نظر اعضای محترم مجمع فدراسیون کشتی است و بر همین اساس و طبق قانون نیز روسای هیأت‌های استانی این درخواست را داشتند که مجمع فدراسیون کشتی هر چه سریع‌تر برگزار شود تا در فاصله 21‌ماه مانده تا المپیک، کشتی ضربه نخورد. وزارت ورزش تاکنون نقش بزرگی در ادامه جو آرام و به‌دور از تنش در کشتی کشور را داشته و همواره سعی کرده کاملا براساس قانون و در راستای نظر اعضای مجمع و بزرگان کشتی گام بردارد که این امر قابل تحسین است». همچنین رضا لایق -دبیر فدراسیون کشتی- در نامه‌ای به محمدرضا داورزنی -معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان- خواستار برگزاری مجمع فوق العاده فدراسیون کشتی در یکی از روزهای 20 یا 21آبان‌‌ماه شده است. در نامه لایق -دبیر مجمع عمومی فدراسیون کشتی- آمده است: «احتراما پیرو نامه پیشین ارسالی، به استحضار می‌رساند با عنایت به پیگیری‌های مکرر روسای هیأت کشتی استان‌های سراسر کشور درخصوص برگزاری مجمع فوق‌العاده فدراسیون کشتی به‌منظور بررسی و تعیین تکلیف استعفاهای اعلامی و درصورت لزوم تعیین سرپرست، بدین‌وسیله روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده (20و 21 آبان) جهت برگزاری مجمع مذکور به حضورتان پیشنهاد می‌شود. سپاسگزار خواهد بود زمان مورد نظر را اعلام فرمایید.» شنیده‌ها از فدراسیون کشتی حکایت از این دارد که مجمع برای سرپرستی حمید بنی‌تمیم به اجماع رسیده و قرار است تا زمان برگزاری انتخابات، هدایت فدراسیون به‌دست بنی‌تمیم سپرده شود.

 معمای ماندن  یا رفتن کولا

در میانه اصرارها به رفتن و ماندن احمد ضیایی، رئیس فدراسیون والیبال به دلیل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، حالا یک مشکل دیگر هم به مشکلات پرتعداد او اضافه شده است: ایگور کولاکوویچ؛ سرمربی تیم ملی والیبال. تیم ملی والیبال ایران در مسابقات جهانی سیزدهم شد و کولاکوویچ پس از حذف ایران راهی کشورش شد تا یکی دیگر از مرخصی‌های بلندمدت خود را تجربه کند. حالا اما با آغاز لیگ‌برتر والیبال همچنان خبری از حضور این مربی در ایران نیست و منظمی، دبیر فدراسیون والیبال هم می‌گوید که «مشخص نیست کولاکوویچ چه زمانی به ایران برمی‌گردد. البته ما فیلم مسابقات را برای او می‌فرستیم». با این حال به نظر می‌رسد که تیم ملی والیبال از دست فدراسیون خارج شده؛ تیمی که سرپرست ندارد و بسیاری از بازیکنانش از جمله سعید معروف هم رودرروی فدراسیون قرار گرفته‌اند و حالا هم سرمربی‌اش در وضعیت نامعلومی برای ادامه کار قرار دارد. دبیر فدراسیون به میزان گفته است که به احتمال زیاد او ایران را ترک می‌کند و دیگر سرمربی تیم ملی نخواهد بود؛ «قرار است در جلسه هیات رئیسه فدراسیون والیبال در خصوص ابقا یا برکناری او تصمیم‌گیری شود. خودم تصور می‌کنم احتمال ماندن این مربی خیلی کمتر از نماندن او باشد اما همه این مسائل باید در جلسه هیات‌رئیسه بررسی شود». عملکرد فنی کولا هم یکی از مواردی است که به نظر می‌رسد فدراسیون روی آن دست گذاشته؛ تا جایی که منظمی در مورد آن گفته است: «به هر حال من خودم هم فنی هستم و سوالات زیادی هم از کولاکوویچ دارم. همان زمان که کولاکوویچ انتخاب شد ما می‌توانستیم گزینه بهتری برای سرمربیگری تیم ملی انتخاب کنیم اما در نهایت این مربی هدایت تیم ملی را بر عهده گرفت. اگر کولاکوویچ ما را قانع کرد به کار خود ادامه خواهد داد. کولاکوویچ انتخابی بوده که از گذشته به ما رسیده است. در نهایت ما تابع تصمیم هیات رئیسه هستیم».
در شرایطی که احمد ضیایی در میان روسای بازنشسته فدراسیون‌های ورزشی تنها رئیس فدراسیونی است که بر ماندن اصرار می‌کند، رفتن ایگور کولاکوویج هم می‌تواند در چنین شرایطی اوضاع فدراسیون را بیش از پیش به هم بریزد؛ تا جایی که ممکن است تا کمتر از 20روز دیگر فدراسیون والیبال نه رئیس داشته باشد و نه سرمربی تیم ملی.

این خبر را به اشتراک بگذارید