• دو شنبه 27 اسفند 1397
  • الإثْنَيْن 11 رجب 1440
  • 2019 Mar 18
سه شنبه 15 آبان 1397
کد مطلب : 36780
+
-

گرانی مسکن، تقاضای خرید اوراق تسهیلات را کاهش داد

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن از کاهش هزینه امتیاز دریافت تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن خبر داد که یکی از دلایل اصلی آن، جهش قیمت مسکن و کاهش تقاضا برای خرید واحدهای مسکونی است. به گزارش ایلنا، محمدحسن مرادی گفت: طی نیمه اول آبان‌ماه سال‌جاری بنا بر دو علت عمده، هزینه خرید امتیاز تسهیلات بدون سپرده مسکن از محل اوراق حق تقدم تسهیلات کاهش یافته است که این موضوع منجر به کاهش هزینه دریافت این نوع تسهیلات برای متقاضیان بازار مسکن شده است. مرادی با بیان اینکه هم‌اکنون عمده تسهیلاتی که در بخش مسکن به متقاضیان برای خرید واحدهای مسکونی پرداخت می‌شود از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن پرداخت می‌شود، افزود: کاهش هزینه خرید اوراق برای متقاضیان در شرایط فعلی که قیمت واحدهای مسکونی با جهش مواجه شده است درنهایت به نفع متقاضیان استفاده از این تسهیلات برای خرید آپارتمان است؛ چراکه همزمان با افت قیمت هر فقره اوراق در بازار معاملات اوراق، هزینه کل دریافت تسهیلات برای متقاضیان کاهش‌یافته و درمجموع مبلغ کمتری را بابت دریافت امتیاز تسهیلات پرداخت می‌کنند.
مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن، افزایش مانده‌حساب ممتاز بانک مسکن را از عوامل مؤثر در کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن عنوان کرد و گفت: موجودی و مانده‌حساب ممتاز بانک مسکن از ابتدای امسال افزایش یافته است؛ این حساب پشتوانه صدور اوراق حق تقدم دریافت تسهیلات مسکن است و افزایش موجودی و مانده آن منجر به افزایش عرضه اوراق به بازار مبادلات اوراق و در نتیجه تعدیل و کاهش قیمت اوراق می‌شود.
مرادی تصریح کرد: هم‌اکنون حجم عرضه اوراق حق تقدم دریافت تسهیلات مسکن افزایش یافته است و می‌توان گفت عرضه موجود به سهولت، پاسخگوی نیاز متقاضیان برای استفاده از این تسهیلات در بازار مسکن است؛ چراکه تعادل عرضه و تقاضای اوراق و پیشی گرفتن عرضه اوراق بر تقاضای آن یکی از مهم‌ترین دلایل افت قیمت آن در مقاطع زمانی مختلف ازجمله زمان حال حاضر است. مرادی افزایش شدید قیمت مسکن طی ماه‌های گذشته را نیز از دیگر دلایل کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن عنوان کرد. او گفت: طی ماه‌های اخیر در نتیجه جهش‌های متوالی قیمت مسکن تقاضا برای خرید اوراق به‌منظور استفاده از تسهیلات برای خرید آپارتمان کاهش یافته و بنابراین در نتیجه افزایش عرضه و کاهش تقاضا برای خرید اوراق، متوسط قیمت هر فقره اوراق در نیمه اول آبان‌ماه به کمتر از ۶۰ هزار تومان رسیده که این میزان را می‌توان طی چند سال گذشته بی‌سابقه دانست. به عقیده مرادی به‌دلیل افزایش شدید قیمت واحدهای مسکونی بسیاری از متقاضیانی که قصد خرید مسکن با استفاده از تسهیلات بانکی مسکن داشتند قادر به ورود به بازار مسکن و خرید واحدهای مسکونی نیستند و همین موضوع بازار معاملات اوراق را نیز به لحاظ قیمتی تحت‌تأثیر قرار داده است. او همچنین نوسانات قیمتی بازار مسکن را از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر نوسانات قیمت اوراق تسهیلات مسکن عنوان کرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید