• دو شنبه 27 اسفند 1397
  • الإثْنَيْن 11 رجب 1440
  • 2019 Mar 18
سه شنبه 15 آبان 1397
کد مطلب : 36757
+
-

با انحلال باشگاه نفت انتظار می‌رود درهای این مجموعه ورزشی به روی اهالی باز شود

میراث نفتی‌ها به تهرانسر می‌رسد؟

میراث نفتی‌ها به تهرانسر می‌رسد؟

مهدی اسماعیل پور|خبرنگار

منطقه 21


 «باشگاه نفت» نام یکی از محله‌های منطقه 21 است که بخش اصلی و هسته مرکزی تهرانسر محسوب می‌شود. دلیل این نامگذاری وجود مجموعه ورزشی نفت تهران در این محله است. قدمت محله و مجموعه ورزشی باشگاه نفت به دهه 30 و سال‌های 1334 تا 1335 برمی‌گردد. به عبارت دیگر مجموعه ورزشی باشگاه نفت تهران بخشی از هویت قدیمی‌ترین محدوده تهرانسر محسوب می‌شود. باشگاه نفت تهران پس از حدود 68 سال فعالیت رسماً منحل شد و دیگر وجود خارجی ندارد‍! حالا سؤال اینجاست که منحل شدن باشگاه نفت تهران چه تأثیری روی محله و ساکنانش می‌گذارد و از آن مهم‌تر چه سرنوشتی درانتظار مجموعه ورزشی بزرگ و پرامکانات نفت تهرانسر است و پس از سال‌ها پیگیری و درخواست مردم، آیا درهای آن به روی ساکنان محله باز خواهد شد؟ در گفت‌وگو با رئیس امور ورزش و تربیت‌بدنی شرکت ملی نفت ایران، رئیس اداره ورزش شهرداری منطقه 21 و دبیر شورایاری محله باشگاه نفت تهرانسر این موضوع را بررسی کرده‌ایم.  


مجموعه ورزشی باشگاه نفت در بلوار اصلی تهرانسر، خیابان خسرو پرویز، انتهای خیابان نهم واقع شده است. این مجموعه امکاناتی نظیر 2 زمین تمرین فوتبال، سالن بدنسازی، بیلیارد، پینگ‌پنگ، چمن مصنوعی حرفه‌ای فوتبال، زمین فوتبال در ابعاد قانونی، استخر، سالن کشتی، سالن تیر‌اندازی، سالن ورزش‌های رزمی و خوابگاه دارد که به تیم‌ها و کارکنان شرکت ملی نفت ایران یا اعضای خانواده آنها اختصاص دارد و استفاده از آن برای عموم آزاد نیست. تا قبل از منحل شدن باشگاه نفت تهران، تیم‌های ورزشی این باشگاه از این مجموعه ورزشی استفاده می‌کردند. دبیر شورایاری محله باشگاه نفت می‌گوید: «حضور و فعالیت باشگاه نفت تهران سود و ضرری برای محله نداشت و منحل شدنش هم تأثیر مثبت یا منفی‌ای روی محله نمی‌گذارد. تقریباً تمام بچه‌ها و افرادی که در تیم‌های باشگاه نفت تهران حضور داشتند برای محله‌ها و مناطق دیگر بودند. بین 60 تا 70‌درصد اعضای آنها اعضای شرکت ملی نفت یا خانواده‌های آنها بودند و 30‌ـ 40‌درصد باقی مانده هم از نخبگان ورزشی برگزیده می‌شدند و جایی برای مردم محله باقی نمی‌ماند. در این سال‌ها هر کسی را که از محله برای حضور در تیم‌های باشگاه نفت معرفی کردیم قبول نکردند. بر همین اساس، منحل شدن باشگاه بازخورد محلی ندارد.» 

درهایش به روی مردم بسته بود

داود حاج اسفندیاری با گلایه از مدیران شرکت ملی نفت ایران می‌گوید: «بیش از 60 هزار ساکن محله باشگاه نفت سال‌هاست که در مجاورت این مجموعه ورزشی 54 هزار‌مترمربعی سکونت دارند اما درهای آن همیشه به روی مردم بسته بوده و آنها کمترین سهمی از بزرگ‌ترین مجموعه ورزشی محله ندارند. بارها این موضوع را پیگیری کرده‌ایم اما می‌گویند اینجا فقط برای کارکنان و خانواده شرکت نفت است. سال 1335 که محله باشگاه نفت شکل گرفت کارکنان شرکت ملی نفت ساکن اینجا بودند اما سال‌ها بعد تقریباً تمام آنها یا خانه‌هایشان را فروختند و از اینجا رفتند یا فوت شدند. این درست نیست مردم سال‌ها همسایه و مجاور مجموعه ورزشی نفت باشند اما در حسرت ورزش کردن در آن بمانند. حالا که باشگاه نفت منحل شده و فعالیتی ندارند درخواست مردم محله این است که اجازه استفاده از این مجموعه ورزشی به مردم داده شود. با این کار از یک طرف سرانه ورزش محله در ورزش‌هایی مثل کشتی و تیر‌اندازی بالا می‌رود و از طرف دیگر بخشی از هزینه‌های سنگین نگهداری این مجموعه که از بودجه دولتی ارتزاق می‌کند جبران می‌شود.» 

راهکار  استفاده اهالی از مجموعه ورزشی 

رئیس امور ورزش و تربیت‌بدنی شرکت ملی نفت ایران و مدیرعامل باشگاه نفت درباره چگونگی فعالیت مجموعه ورزشی نفت تهرانسر بعد از منحل شدن این باشگاه می‌گوید: «این مجموعه بعد از منحل شدن باشگاه نفت همچنان فعال است. تابستان‌ها مدرسه فوتبال داریم و کارکنان شرکت و خانواده‌های آنها از امکانات ورزشی مجموعه استفاده می‌کنند. علاوه بر این باشگاه‌های زیرمجموعه شرکت نفت مانند پارس جنوبی جم و نفت مسجد سلیمان هم گاهی اردو‌ها و تمرینات‌شان را به این زمین می‌آورند. این‌طور نیست که با منحل شدن باشگاه نفت فعالیت‌های این مجموعه ورزشی هم تمام شده باشد.» رضا قورچیان برای اینکه مردم محله باشگاه نفت یا دیگر محله‌ها بتوانند از امکانات مجموعه ورزشی باشگاه نفت استفاده کنند راه‌حلی پیشنهاد می‌دهد: «نمی‌توانیم به افراد عادی که کارمند یا خانواده شرکت نفت نیستند خدمات بدهیم، اما می‌توانیم قرارداد‌های کوتاه‌مدت با سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف مثل شهرداری، مدارس، بسیج، مؤسسه‌ها و سرای محله ببندیم تا آنها هم بتوانند به شکل گروهی و در سئانس‌ها و ساعت‌های مشخص از بخش‌های مختلف این مجموعه استفاده کنند.»  محمد شمس‌آبادی رئیس اداره ورزش شهرداری منطقه 21 با استقبال از این موضوع برای مشارکت در این کار اعلام آمادگی می‌کند و می‌گوید: «شهرداری مجموعه‌های ورزشی زیادی در محله‌های مختلف دارد که تقریباً در تمام رشته‌ها از کشتی تا تیر و کمان فعال است. بنابر این شهرداری خودش نیازی به اجاره و استفاده از امکانات ورزشی مجموعه ورزشی باشگاه نفت ندارد. اما اگر مردم محله تمایل دارند تا از این مجموعه استفاده کنند می‌توانیم پل ارتباطی آنها باشیم. شهروندان از طریق مدیر یا شورایاری محله افراد علاقه‌مند و رشته‌های ورزشی مورد نظر‌شان را اعلام کنند تا ما به‌عنوان واسطه با مجموعه ورزشی نفت قرارداد ببندیم.» 

   نگاه                                               

یک سالن و 2 استخر برای 180 هزار نفر! 

با توجه به شروع فصل سرما و آغاز بارندگی‌ها، محل ورزش شهروندان از زمین‌های سرباز، به داخل سالن‌ها و زمین‌های مسقف و سرپوشیده منتقل می‌شود. اما ساکنان منطقه 9 در این زمینه با کمبود روبه‌رو هستند. هادی کاشانی رئیس اداره ورزش شهرداری منطقه 9 می‌گوید: «متأسفانه سرانه ورزش در منطقه ما بسیار پایین و زیر خط استاندارد است. 180 هزار نفر در منطقه 9 سکونت دارند اما برای این جمعیت فقط سالن فوتسال جهان‌پور در ضلع جنوب میدان فتح را داریم. از مناطق دیگر کاملاً عقب مانده‌ایم. برای این جمعیت فقط 2 استخر داریم. تعداد سالن‌ها و دیگر اماکن ورزشی منطقه هم بسیار کم و محدود است و نمی‌تواند پاسخگوی نیاز شهروندان باشد. 

این خبر را به اشتراک بگذارید