• دو شنبه 27 اسفند 1397
  • الإثْنَيْن 11 رجب 1440
  • 2019 Mar 18
سه شنبه 15 آبان 1397
کد مطلب : 36710
+
-

رشد ۳۱ درصدی بیمه زنان خانه‌دار تحت پوشش تأمین اجتماعی

خبرها
رشد ۳۱ درصدی بیمه زنان خانه‌دار تحت پوشش تأمین اجتماعی


 تعداد زنان خانه‌دار تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی از ۱۱۶ هزار و ۱۲۶ نفر در مرداد ۹۶ به ۱۵۲ هزار و ۸۶۹ نفر در مرداد ۹۷ رسیده و این آمار رشد ۳۱ و ۶ دهم درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، بیمه زنان خانه‌دار با سه نرخ حق بیمه متفاوت و قابل انتخاب برای متقاضیان ارائه می‌شود. نرخ پرداخت حق بیمه زنان خانه‌دار برای برخورداری از حمایت‌های بازنشستگی ۱۲ درصد؛ بازنشستگی و فوت(پرداخت مستمری به بازماندگان واجد شرایط) ۱۴ درصد و بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی ۱۸ درصد حقوق مبنای کسر حق بیمه است. براساس آخرین آمار مربوط به زنان خانه‌دار تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی؛ زنانی که با نرخ حق بیمه ۱۲ درصد تحت پوشش قرار گرفته‌اند از ۶۹ هزار و ۹۸۳ نفر در مرداد‌ماه سال ۹۶ به ۹۵ هزار و ۸۹۴ نفر در مرداد سال‌جاری رسیده است که رشد ۳۷ درصدی را در یک سال گذشته نشان می‌دهد.

تعداد زنان خانه‌داری که با نرخ حق بیمه ۱۴ درصد تحت پوشش قرار گرفته‌اند، از ۱۵ هزار و ۹۴۶ نفر در مرداد ۹۶ به ۲۲ هزار و ۱۱۵ نفر در مرداد ۹۷ رسیده و رشد ۳۸ و ۷ دهم درصدی داشته است. همچنین تعداد زنان خانه‌داری که با نرخ حق بیمه ۱۸ درصد تحت پوشش قرار گرفته‌اند از ۳۰ هزار و ۱۹۷ نفر در مرداد ۹۶ به ۳۴ هزار و ۸۶۰ نفر در مرداد ۹۷ رسیده است و رشد ۱۵ و ۴ درهم درصدی را نشان می‌دهد.

تمامی زنان ۱۸ تا ۵۰ سال اعم از مجرد یا متاهل می‌توانند با مراجعه به شعب تأمین اجتماعی سراسر کشور با قرار گرفتن تحت پوشش بیمه زنان خانه‌دار از خدمات این سازمان بهره‌مند شوند.

بیمه زنان خانه‌دار ازجمله حمایت‌‌هایی است که به زنان ارائه می‌شود و فرایند ورود به جمع بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی براساس این قانون به سادگی انجام می‌شود. از دیگر ویژگی‌های خاص بیمه زنان خانه‌دار امکان انتخاب نرخ پرداخت حق بیمه و دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه است. متقاضیانی که کمتر از ۵ سال دارای سابقه پرداخت حق بیمه هستند می‌توانند دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه خود را بین حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار تا حداکثر دستمزد مصوب انتخاب کنند.

در سال‌جاری حداقل دستمزد روزانه مبنای پرداخت حق بیمه معادل ۳۷۰ هزار و ۴۲۳ ریال و حداکثر آن نیز ۷ برابر حداقل دستمزد است. انتخابی بودن استفاده از خدمات درمانی از دیگر مزایای طرح بیمه زنان خانه‌دار است. به‌عبارت دیگر درصورتی که زنان متقاضی استفاده از این نوع بیمه تحت تکفل پدر، مادر یا همسر خود بوده و از این طریق از مزایای درمانی سازمان تأمین اجتماعی برخوردار باشند، نیازی به پرداخت سرانه درمان نیست و در غیراین صورت می‌توانند با پرداخت سرانه درمان مصوب از خدمات درمانی سازمان تأمین اجتماعی نیز برخوردار شوند.

حق سرانه درمان هر سال به تصویب هیأت وزیران می‌رسد و در سال‌جاری ۴۴ هزار تومان برای هر نفر تعیین شده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید