• دو شنبه 27 اسفند 1397
  • الإثْنَيْن 11 رجب 1440
  • 2019 Mar 18
سه شنبه 15 آبان 1397
کد مطلب : 36668
+
-

بخشی از پوشش گیاهی جهان را در باغ گیاه‌شناسی ببینید

نگین سبز گردشگری

نگین سبز گردشگری

زهرا اردشیری|خبرنگار

منطقه 22


  خیلی‌ها هنوز نمی‌دانند که کنار گوششان، در غربی‌ترین نقطه پایتخت، باغ گیاه‌شناسی ملی ایران قرار دارد. باغی که انواع پوشش گیاهی کشور در آن دیده می‌شود. اگر حال و هوای سفر دارید اما وقت آن را ندارید یا اینکه دلتان می‌خواهد در جنگل‌های شمال کشور قدم بزنید و بوی گل‌ها را استشمام کنید، پیشنهاد می‌کنیم به باغ گیاه‌شناسی بروید و قطعاً تا چند هفته روحیه‌تان بهتر خواهد بود. اما قبل از رفتن بدانید ورود به این باغ مقررات خودش را دارد و همین قوانین سفت و سخت است که آنجا را محیطی دلچسب کرده است. تا پایان آبان بهترین فرصت برای رفتن به باغ گیاه‌شناسی است چراکه شکوفایی بی‌نظیر گل‌های داودی حسابی حال و هوای باغ را عوض کرده است . 


باغ گیاه‌شناسی ملی ایران درست پشت دریاچه چیتگر قرار دارد. اما خیلی از اهالی برج‌های بلند دریاچه از وجود این باغ مطلع نیستند. پایتخت‌نشین‌ها قطعاً اگر بدانند پشت درهای بزرگ باغ گیاه‌شناسی ایران چه طبیعت بکری انتظارشان را می‌کشد قطعاً این مکان را به پاتوق دائمی‌شان تبدیل خواهند کرد. از در ورودی باغ که وارد می‌شویم، سر و صدای بازی بچه‌ها به گوش می‌رسد. هر روز حدود 100 دانش‌آموز برای بازدید به این باغ می‌آیند. موزه حشرات، آبشار، شبیه‌سازی طبیعت تمام نقاط ایران (خزر، البرز و ...) و چند کشور جهان (چین و ژاپن، آمریکا، مدیترانه، هیمالیا و...) از ویژگی‌های منحصربه‌فرد باغ گیاه‌شناسی است. البته این موضوع که قانون باغ گیاه‌شناسی به شما اجازه نمی‌دهد بساط زیرانداز، چای و جوجه کباب را برپا کنید و دخانیات ممنوع است به بکر بودن این باغ اضافه کرده است. به همین خاطر قبل از ورود حسابی زیر ذره بین مأموران قرار می‌گیرید تا از نبردن فلاسک، زیرانداز، سه پایه دوربین و حیوانات به داخل باغ مطمئن شوند. 

می‌خواهم باغبان شوم 

 بازدید‌کنندگان از باغ زیاد هستند و صحبت با یکی از آنها کار سختی نیست. «مهری کاشانی» که همراه همسرش به باغ آمده می‌گوید: «خانه‌مان در شرق تهران است اما ماهی یکبار به اینجا می‌آیم. واقعاً به اندازه یک سفر حال و هوایم را عوض می‌کند.» او ادامه می‌دهد: «البته علاوه بر تغییر روحیه، با پوشش‌های گیاهی مختلف هم آشنا می‌شوم، مثلاً من نمی‌دانستم پوشش گیاهی آمریکا چقدر متنوع است. درختان میوه و گیاهان دارویی من را به وجد می‌آورد.» یکی دیگر از بازدید‌کنندگان این باغ زیبا که طرف صحبت ما می‌شود «بردیا موسوی» 5ساله است. او همراه با تیم مهدکودکش به باغ گیاه‌شناسی آمده و می‌گوید: «می‌خواهم در آینده باغبان شوم چون می‌توانم مواظب گل‌ها باشم. من خیلی مواظبم که به گل‌ها دست نزنم. روی زمین آشغال نریزم و محل زندگی گل‌ها را خراب نکنم.» اینجا بیابان بود

اینکه چرا منطقه 22تهران برای بزرگ‌ترین باغ گیاه‌شناسی تهران انتخاب شده، سؤالی است که از دکتر «زیبا جم‌زاده» رئیس بخش تحقیقات گیاهان، می‌پرسیم. او می‌گوید: «2 دلیل برای انتخاب این مکان بوده است. ابتدا اینکه اینجا تنها زمینی در تهران بود که می‌توانست با این مساحت در اختیار باغ گیاه‌شناسی قرار بگیرد. این زمین در کوهپایه رشته کوه البرز قرار دارد که امتیاز محسوب می‌شود و به علاوه این منطقه از تهران از ترافیک به دور و مسیر‌های دسترسی به آن آسان است.» او ادامه می‌دهد: «باغ گیاه‌شناسی در سال 1374 وقتی به ما سپرده شد بیابان بود. یک زمین 150 هکتاری بدون پوشش گیاهی، بنابراین هر چیز که در باغ گیاه‌شناسی داریم مثل کوه، دریاچه، پوشش گیاهی متنوع به‌صورت مصنوعی ایجاد شده ‌است. ما در این مجموعه روی گیاهان بومی و تنوع زیستی گیاهان ایران تحقیق می‌کنیم و آنها را به‌صورت یک کلکسیون به نمایش گذاشته‌ایم. البته نمایش گیاهان هدف ما نیست؛ ما می‌خواهیم آموزش بدهیم و رویشگاه‌های خاص ایران را معرفی کنیم. مثلاً ما مدلی از جنگل‌های شمال، جنگل‌های زاگرس، مدلی از کویر و رویشگاه‌های مختلف جهان مثل باغ‌های ژاپنی در این باغ داریم.» 


زیبا جم‌زاده|رئیس بخش تحقیقات گیاهان

گردشگری را رونق می‌دهیم 

مشتری پر و پا قرص باغ گیاه‌شناسی دانشجویان رشته کشاورزی هستند. دکتر جم می‌گوید: «اینجا یک مرکز تحقیقاتی است. دانشجویان تهرانی و شهرهای اطراف که به پوشش گیاهی دسترسی ندارند خیلی راحت می‌توانند آموزش‌های لازم را در اینجا ببینند.» به عقیده رئیس بخش تحقیقات گیاهان، باغ گیاه‌شناسی هر چقدر بازدید‌کننده‌ باغ بیشتر باشد، رونق گردشگری آن هم بیشتر می‌شود. مثلاً کافه‌ها، رستوران‌ها، غرفه‌های ارگانیگ در رستوران فعالیت می‌کنند. با شروع جشنواره گل و گیاه اشتغالزایی زیادی در منطقه انجام می‌شود. غرفه‌های مواد غذایی ارگانیک یکی از مهم‌ترین بخش باغ‌موزه ‌شناسی است که می‌توان روی آن سرمایه‌گذاری کرد.» 

   دیدگاه                                         

علی‌عسگری کارشناس گیاهان دارویی:
خطر انقراض گیاهان دارویی در غرب تهران 

گیاهان دارویی در دامنه کوه‌های البرز در منطقه‌های 22 و 2 از قدیم‌الایام طرفداران زیادی داشته‌اند. محلی‌های این منطقه خوب می‌دانستند که این گیاهان چه فوایدی دارند و به همین خاطر بازار عطاری‌ها در این مناطق داغ بوده است. «علی‌عسگری» کارشناس گیاهان دارویی می‌گوید: «در کوه پایه های البرز و رود دره های کن که غرب تهران محسوب می‌شوند گیاهان دارویی بسیاری وجود دارد. رزماری، لاوان، مریم گلی، بومادران، شیرخشت، بید مشک و ختمی از معروف‌ترین گیاهان دارویی این مناطق است. مشکلی که چند سالی است گیاهان دارویی این منطقه را تهدید می‌کند، غریبه‌ها هستند. افراد کولی یا کارنابلد‌ها برای به دست آوردن سود در فصل برداشت گیاهان دارویی طی چند روز همه آنها را می‌چینند. مشکل از آنجایی شروع می‌شود که این افراد گیاهان را از ریشه در می‌آورند و ریشه خشک می‌شود و امکان رویش دوباره وجود ندارد. به همین خاطر است که می‌گوییم گیاهان دارویی این منطقه رو به انقراض هستند. اتفاق خوبی که در باغ گیاه‌شناسی منطقه 22 رخ داده این است که محیط خوبی برای رشد گیاهان دارویی فراهم شده است. در حال حاضر بهترین منطقه کشت گیاه دارویی در غرب تهران باغ گیاه‌شناسی است.» 


   بیشتر بدانیم                                   

کلینیک‌های سبز در تکه نهم 

نخستین کلینیک گل و گیاه و مرکز گیاه‌پزشکی منطقه 9 در سال 1381 در بزرگ‌ترین بوستان منطقه،  به نام «المهدی» با هدف افزایش سرانه فضای سبز محله‌ها برای ارتقای آگاهی علاقه‌مندان به گل و گیاه راه‌اندازی شد. در این کلینیک سبز کارگاه‌های آموزش نظری و عملی کاشت انواع گیاه، پرورش‌گونه‌های مختلف قارچ، روش‌های تهیه کودهای سازگار با محیط‌زیست، شیوه‌های تکثیر و نگهداری گیاه‌های آپارتمانی و زینتی و چگونگی فراهم کردن باغچه‌های کوچک برای گیاهان دارویی زیر نظر کارشناسان متخصص در حوزه گیاه‌شناسی و کشاورزی برگزار می‌شود. با توجه به پایین بودن سرانه فضای سبز در این تکه کوچک از پازل پایتخت شعبه‌های 2 و 3 مرکز گیاه‌پزشکی منطقه نیز در خیابان شمشیری و خیابان آزادی از سال 1387 فعالیت خود را آغاز کردند. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره 66015928 تماس بگیرند.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید