• چهار شنبه 29 خرداد 1398
  • الأرْبِعَاء 15 شوال 1440
  • 2019 Jun 19
پنج شنبه 19 مهر 1397
کد مطلب : 33691
+
-

دکترین کارلوس

دکترین کارلوس

در سومین روز اردوی تیم ملی، بیانیه سوم کارلوس کی‌روش هم منتشر شد؛ بیانیه‌ای به‌شدت شبیه همه نوشته‌های قبلی او، همان‌قدر تلخ، همان‌قدر هشداردهنده و البته به همان میزان مبهم و غیرشفاف. سرمربی تیم ملی بیانیه جدیدش را خطاب به بازیکنان تنظیم کرده و در خلال آن نوشته: «خیلی متأسفم که مثل همیشه پشت شما را خالی کردند» و البته باز هم نگفته چه کسانی مرتکب این معصیت بزرگ شده‌اند؟ هرچند اگر از او بپرسید هم جواب‌تان را با استفاده از اسم حیواناتی مثل مار و عقرب خواهد داد! به‌طور کلی کی‌روش در دوران حضورش روی نیمکت تیم ملی نشان داده 3 اصل اساسی در کارش دارد که «دکترین» او را تشکیل می‌دهد و تحت هیچ شرایطی حاضر به ترک آنها نیست. به همه رفتارها، مصاحبه‌ها و بیانیه‌های کی‌روش توجه کنید تا به وضوح نشانه‌های این 3 اصل را ببینید.

  گله از دشمن نامرئی
کی‌روش مدام در مورد کسانی حرف می‌زند که چوب لای چرخ تیم ملی می‌گذارند. او گاهی به وضوح از مخالفانش نام می‌برد و به‌طور مثال رسما به برانکو هشدار می‌دهد که ایران را ترک کند، اما اغلب اوقات بدون اشاره صریح، صرفا دشمنان نامرئی را هدف می‌گیرد. خیلی اوقات نمی‌شود فهمید منظور او کیست؛ مثل یکی از بیانیه‌های اخیرش که گفته بود: «برخی نمی‌خواهند تیم ملی نتیجه بگیرد.» کدام برخی؟ چرا؟ واضح است که سرمربیان قبلی تیم ملی هم در دوران کارشان با مخالفت‌هایی روبه‌رو بوده‌اند، اما انصافا کی‌روش از روز اول با حمایت حداکثری مواجه بود و دست‌کم تا زمانی که خودش رویارویی مستقیم با باشگاه‌ها را انتخاب نکرد، کسی کاری با او نداشت. به‌نظر می‌سد هیچ روزی برای کی‌روش شب نخواهد شد، مگر اینکه او حداقل یک‌بار در مورد دشمنان کمین‌کرده و بدخواهان خودش حرف نزند.
 
 امکانات نیست
مدام، مدام و مدام می‌شود در حرف‌های کی‌روش گله از کمبود امکانات را دید. او 8سال است به شکل مستمر در این مورد حرف می‌زند و البته 8 سال است قراردادهای کارش را در این کشور کم‌امکانات تمدید می‌کند! واضح است که داشته‌های سخت‌افزاری ما در ایران چندان چشمگیر نیست، اما اولا بیشترین موجودی ممکن در اختیار تیم ملی قرار گرفته و ثانیا به هر حال بضاعت ما همین است و طبعا اگر کی‌روش امکان کار با این ابزار را نداشته باشد، می‌تواند تصمیم دیگری بگیرد. همچنین کی‌روش همیشه از فقدان توجه و همکاری مسئولان هم گله کرده، درحالی‌که واقعا اینطور نبوده. معمولا با اردوهای درخواستی او موافقت شده، لیگ را با صلاحدید او 16تیمی کردند و حتی نزدیک بود جام حذفی را هم با دستورش کلا ملغی کنند! الان قانون جدید سربازی در فوتبال ایران بیشتر به‌خاطر رعایت حال کی‌روش تصویب شده و کلا همه، همه‌جوره هوای او را داشته‌اند. کی‌روش اما بی‌خیال نمی‌شود. کسی به یاد نمی‌آورد که او یک‌بار از یک نفر به‌خاطر کمک به تیم ملی تشکر کرده باشد، اما زخم‌زبان زدن‌ها همچنان و تا همیشه ادامه دارد.
 
بزرگنمایی رقبا
سومین اصل اساسی کی‌روش هم بزرگنمایی قدرت تمام رقباست. او به وقتش پز اول بودن ایران در رنکینگ آسیایی فیفا را می‌دهد و به وقتش هم در مورد قدرت ژاپن، کره، استرالیا و... حرف می‌زند. کی‌روش حتی پیش از بازی با امثال هند و مالدیو هم در مورد قدرت و پیشرفت آنها صحبت می‌کند که واقعا عالی است! فدراسیون فوتبال عربستان چند‌ماه پیش از جام‌جهانی در اقدامی مضحک و کاریکاتورگونه تعدادی از بازیکنانش را با پرداخت پول به لیگ اسپانیا ترانسفر کرد تا تجربه به‌دست بیاورند. همان زمان دستیار پرتغالی کی‌روش از این اقدام سعودی‌ها تمجید کرد و گفت آینده روشنی در انتظار آنها خواهد بود. حالا بماند که چقدر منت تعامل باشگاه‌های عربستانی با تیم ملی را بر سر باشگاه‌های ایرانی گذاشته بود. بعد از چند هفته اما تمامی لژیونرهای زورکی عربستان دیپورت شدند و البته تیم ملی این کشور هم جام‌جهانی را آباد کرد. البته که باید به قدرت رقبا احترام گذاشت، اما غلو در مورد امکانات و آماده‌سازی آنها به قصد تحقیر تیم خودی و کاهش توقع هواداران، اصلا جالب نیست.

این خبر را به اشتراک بگذارید