• شنبه 27 بهمن 1397
  • السَّبْت 10 جمادی الثانی 1440
  • 2019 Feb 16
پنج شنبه 18 مرداد 1397
کد مطلب : 26305
+
-

آنچه لازم است درباره تولید و توزیع میوه در کشور بدانیم

میوه‌های خوشمزه‌ام آرزوست

داده نما
میوه‌های خوشمزه‌ام آرزوست

فاطمه شمس /اینفوگرافیک: علی رستگار

تابستان است و میوه‌های رنگارنگ و خوشمزه‌اش. خیلی‌ها این فصل را در کنار تعطیلی مدارس با میوه‌هایش می‌شناسند؛ میوه‌هایی که گاهی فقط یکی دو‌ماه از سال عمر دارند و تا چشم بر هم می‌زنیم تمام می‌شوند. البته قیمت‌هایشان هم هوش از سرمان می‌برند مخصوصا وقتی که هنوز نوبرانه‌اند و در بازار توزیع سراسری نشده‌اند. این روزها با گرانی و اقتصادی که نابسامانی از سر و کولش بالا می‌رود باید قید طعم لذیذ بعضی از میوه‌ها را بزنیم یا برای اینکه این فصل را آرزو به دل تمام نکنیم  از هر کدام مقدار کمی بخریم و نوش جان کنیم. داده‌نمایی این هفته را درباره تولید، توزیع، واردات و صادرات میوه در کشورمان انتخاب کرده‌ایم تا با نگاهی به آمارها بیشتر درباره آن بدانید.


طبق آمارهای به‌دست آمده از دفتر آمارهای کشاورزی و طرح آمارگیری از باغداری‌های کشور، 6استانی که بیشترین تولید میوه را دارند 60درصد از کل تولیدات باغی کشور را تأمین می‌کنند.بیشترین گلخانه‌های کشت میوه به‌ترتیب در 10استان کرمان، آذربایجان‌شرقی، فارس، هرمزگان، تهران، مازندران، مرکزی، یزد، گیلان و لرستان قرار دارد.انواع مختلف آجیل (مغزها)، انگور، خرما، انجیر، توت‌فرنگی، تمشک، شاتوت، طالبی، سیب، گلابی، هندوانه، خربزه، خیار، خیارترشی، گوجه‌فرنگی، انواع کاهو، کلم، گل‌کلم، گوجه‌فرنگی، پیاز، سیر و تره‌فرنگی به‌صورت تازه، سرد و یخ‌زده میوه‌ها و سبزیجات صادراتی ایران هستند.

 انواع مختلف آجیل (مغزها)، انگور، خرما، انجیر، توت‌فرنگی، تمشک، شاتوت، طالبی، سیب، گلابی، هندوانه، خربزه، خیار، خیارترشی، گوجه‌فرنگی، انواع کاهو، کلم، گل‌کلم، گوجه‌فرنگی، پیاز، سیر و تره‌فرنگی به‌صورت تازه، سرد و یخ‌زده میوه‌ها و سبزیجات صادراتی ایران هستند.

عراق (بزرگ‌ترین بازار صادراتی محصولات ایران)

براساس آمار مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران، هند، سوئیس، امارات، فیلیپین، تایلند، ایتالیا، انگلستان، برزیل، هلند، پاکستان، روسیه، ترکیه، آلمان، مالزی و چین کشورهایی هستند که از آنها میوه وارد کشور می‌شود. 

میوه‌های گرمسیری شامل نارگیل، آناناس، موز، انبه، منگوتین و پاپایا بیشترین میوه‌های وارداتی هستند.
بیشترین گلخانه‌های کشت میوه به‌ترتیب در 10استان کرمان، آذربایجان‌شرقی، فارس، هرمزگان، تهران، مازندران، مرکزی، یزد، گیلان و لرستان قرار دارد.


 

این خبر را به اشتراک بگذارید