• شنبه 27 بهمن 1397
  • السَّبْت 10 جمادی الثانی 1440
  • 2019 Feb 16
چهار شنبه 17 مرداد 1397
کد مطلب : 26217
+
-

روز داغ شهرداری در مجلس

مجلس
روز داغ شهرداری در مجلس

روز گذشته، بحث شهرداری تهران در مجلس داغ بود. از یک سو طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در دوره گذشته برای دومین‌بار در مجلس رأی نیاورد و نکته دیگر هم مسدودشدن حساب شهرداری بود که برخی نمایندگان مجلس را به واکنش واداشت.
دو مشکلی که از روزگار شهرداری محمدباقر قالیباف بر شهر تهران همچنان سایه افکنده، روز گذشته کانون بحث نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی بود؛ ماجرای تحقیق و تفحص در مورد واگذاری املاک و شیوه مدیریت نمایشگاه شهر آفتاب در روزگار شهردار پیشین و بدهی 400میلیارد تومانی شهرداری تهران به تأمین اجتماعی از دوران قالیباف که باعث مسدودشدن حساب شهرداری تهران شده‌بود.
به گزارش همشهری، در نخستین اتفاق، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری املاک در شهرداری تهران مخالفت کردند.
ابتدا گزارش کمیسیون عمران در مورد رد تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه ساخت‌وساز و هزینه‌ها، مدیریت نمایشگاه شهر آفتاب، نحوه تغییر کاربری‌ها و واگذاری املاک شهرداری تهران در دستور کار جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس قرار گرفت.

مصطفی کواکبیان، نماینده اصلاح‌طلب تهران در دفاع از تقاضای تحقیق و تفحص، مدعی واگذاری هزار ملک در دوران شهردار اسبق تهران شد و عنوان کرد: همه اینها در حالی است که کل حقوق‌های نجومی ۴۰-۳۰ میلیارد تومان بیشتر نبوده‌است، اما این املاک واگذار‌شده هرکدام هزاران میلیارد ارزش داشته‌ است.
مصطفی کواکبیان به‌عنوان متقاضی تحقیق و تفحص از شهرداری تهران، با اشاره به هزار و ۳۰۰ مورد واگذاری املاک در شهرداری، گفت: فقط ۲۰۰ مورد از اینها به قوه قضاییه رفته که تعیین تکلیف شود و آن هم منجر به نتیجه نشده‌است.

او گفت: هزار ملک بدون ضابطه در شهرداری واگذار شده و برخی از آنها هزار میلیارد تومان ارزش داشته است. درحالی‌که کل رقم حقوق‌های نجومی 
40-30 میلیارد تومان است. موارد دیگری هم هست که رد پای آن در شهرداری نیست. در ادامه رد تقاضای تحقیق و تفحص از شهرداری تهران به رأی مجلس گذاشته شد که نمایندگان با ۸۵ رأی موافق، ۸۶رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۷ نماینده حاضر با آن مخالفت کردند.

بر این اساس و به گفته مسعود پزشکیان، رئیس جلسه، تحقیق و تفحص از شهرداری تهران از دستور کار مجلس خارج شد. سال گذشته نیز موضوع تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در مجلس به رأی گذاشته شده بود که با مخالفت نمایندگان مواجه شد. موضوع دیگری که واکنش بهارستان‌نشینان را برانگیخت، مسدودشدن حساب شهرداری تهران توسط تأمین اجتماعی بود.
عبدالرضا هاشم‌زایی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با انتقاد از اقدام سازمان تأمین اجتماعی که به منظور اعلام وصول مطالبات اقدام به مسدودسازی برخی حساب‌های شهرداری کرد، گفت: این رفتار در مقابل یک نهاد خدماتی، بر روند خدمات رسانی به مردم تأثیر منفی می‌گذارد.  پس از این اظهارنظر بود که سیدمحمد‌علی افشانی، شهردار تهران از رفع این مشکل خبر داد. او گفت: «با پیگیری‌های صورت‌گرفته، بعضی حساب‌های بانکی شهرداری تهران که از سوی سازمان تأمین اجتماعی مسدود شده بود، تا ظهر روز گذشته باز شد.»

روز یکشنبه هفته جاری مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: «تأمین اجتماعی برخی حساب‌های شهرداری را با طرح شکایت در دادگاه مسدود کرده‌است.» او گفته بود که با انسداد حساب‌های بانکی خدمات‌رسانی به شهر و پرداخت حقوق کارگران دچار مشکل شده‌است. بدهی شهرداری به تأمین اجتماعی مربوط به زمان مدیریت محمدباقر قالیباف اعلام شده که حدود 400میلیارد تومان است.

این خبر را به اشتراک بگذارید