• سه شنبه 28 خرداد 1398
  • الثُّلاثَاء 14 شوال 1440
  • 2019 Jun 18
یکشنبه 3 تیر 1397
کد مطلب : 20750
+
-

بروز 40درصد مرگ‌ها پیش از 70سالگی

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت با اشاره به مهم‌ترین عوامل خطر بروز بیماری‌های غیرواگیر، علت افزایش بروز سرطان در ایران و جهان را تشریح کرد.به گزارش همشهری علی مطلق، با بیان اینکه سرطان، دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی و بیمارهای مزمن تنفسی 4بیماری غیرواگیر هستند که در عوامل خطر مشخصی مانند تغذیه نامناسب، استفاده از سیگار و دخانیات، استفاده از الکل و فعالیت بدنی کم، ریشه دارند، گفت: این بیماری‌ها بیش از دوسوم علل مرگ‌ومیر در جهان را به‌خود اختصاص می‌دهند. بر این اساس اگر کل مرگ‌هایی که سالانه در جهان اتفاق می‌افتد ۵۶ میلیون نفر باشد، ۶۸درصد آن در اثر بیماری‌های غیرواگیر است. او با بیان اینکه ۴۰درصد از این مرگ‌ومیرها پیش از ۷۰سالگی اتفاق می‌افتد و مرگ زودرس نامیده می‌شوند، افزود: سرطان در صدر علل مرگ‌ومیرهای زودرس در سال ۲۰۱۲ قرار داشته است. البته دلیل این موضوع بروز بیشتر سرطان به‌دلیل افزایش امید به زندگی است.

مطلق ادامه داد: طبق گزارش‌های کشوری مربوط به سال ۹۳، شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران در زنان، سرطان پستان بوده که بیشترین میزان بروز را دارد و سرطان‌های دستگاه گوارش مانند سرطان روده بزرگ و سرطان معده در مراتب بعدی قرار می‌گیرد. به جز سرطان‌های پوستی، به‌طور متوسط از هر ۱۰۰ هزار نفر ١٣٠ نفر از زنان به سرطان مبتلا می‌شوند. در عین حال باید توجه کرد که میزان بروز سرطان در مردان بیش از زنان است و براساس آمار، ١٥٧ نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر در مردان به سرطان مبتلا می‌شوند و سرطان معده هم در راس سرطان‌های مردانه قرار می‌گیرد.

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت با بیان اینکه متوسط جهانی بروز سرطان به‌ترتیب در مردان و زنان ۲۰۵ و ۱۶۵ نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر است، گفت: این آمار نشان می‌دهد میزان بروز سرطان در ایران کمتر از میزان جهانی است. نکته قابل اهمیت این است که بروز سرطان هم در ایران و هم در جهان رو به افزایش است. یعنی اگر در سال ۲۰۱۲ سالانه ۱۴ میلیون نفر به سرطان مبتلا می‌شدند، این عدد تا سال۲۰۳۰ به ۲۵میلیون نفر خواهد رسید و میزان مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری نیز از 8میلیون نفر به ۱۳ میلیون نفر افزایش خواهد یافت؛ چراکه با افزایش بروز سرطان، میزان مرگ‌ومیر ناشی از آن هم به همان نسبت بیشتر می‌شود.

مطلق درباره وضعیت بروز سرطان در ایران نیز گفت: در سال١٣٩٣، حدود ١١٢هزار مورد سرطان در کشور داشته‌ایم و طبق برآوردهای سازمان جهانی بهداشت پیش‌بینی می‌شود که این عدد تا سال۲۰۳۰ به ۱۵۵هزار نفر خواهد رسید (هر چند پیش‌بینی ما بیش از این است) و میزان مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری هم از ۵۵هزار نفر به ۱۰۰هزار نفر افزایش پیدا خواهد کرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید