• جمعه 3 اسفند 1397
  • الْجُمْعَة 16 جمادی الثانی 1440
  • 2019 Feb 22
یکشنبه 27 خرداد 1397
کد مطلب : 19839
+
-

سر هر کوچه یک پارکینگ مکانیزه

یادداشت
سر هر کوچه یک پارکینگ مکانیزه

امین رحیمی| خبرنگار:

روزگاری نه چندان دور ترافیک ساکن به مشکلی برای معابر اصلی و خیابان‌های پایتخت تبدیل شده بود. مشکلی نوظهور که از توقف خودروها در حاشیه معابر ناشی می‌شد و بخشی از ظرفیت گذری خیابان‌ها را مسدود می‌کرد. این مشکل طی سال‌های اخیر مدام بیشتر و بیشتر شد و حالا دامنه ترافیک ساکن، به کوچه‌پسکوچه‌های شهر هم کشیده شده است. در کوچه‌ها و محله‌ها، به‌ویژه در مناطق مرکزی پایتخت در اغلب ساعات روز دیگر جایی برای توقف خودرو پیدا نمی‌شود و رانندگان مجبورند چند بار در معابر اطراف مقصدشان دور بزنند تا بالاخره جایی مناسب برای توقف بیابند.

در وضعیتی که کوچه‌ها نیز با ترافیک ساکن مواجهند و نگرانی از نیافتن حتی یک جای پارک به‌تدریج رنگ واقعیت می‌گیرد ساخت پارکینگ‌های مکانیزه راهکاری کارآمد است. راهکاری که شهرداری تهران در پیش گرفته و بر تعداد پارکینگ‌های مکانیزه در گوشه و کنار محله‌ها افزوده است. ساخت پارکینگ‌های مسطح و همچنین پارکینگ‌های طبقاتی، زمینی وسیع می‌خواهد که در اغلب محله‌های تهران هم کمیاب است هم گران. ولی پارکینگ‌های مکانیزه در زمینی به مساحت 50‌مترمربع هم قابل ساخت هستند. ممکن است یک خانه فرسوده سر کوچه‌ای خراب شود و به جایش پارکینگ مکانیزه برای خودروهای تمامی اهالی کوچه قد بکشد.

اتفاقی که همین حالا هم افتاده و پارکینگ‌هایی ویژه خودروهای اهالی در کوچه‌پسکوچه‌های محله‌های مرکزی و حتی فرسوده و حاشیه‌ای پایتخت مهیا شده است.  روند فعلی ساخت پارکینگ‌های مکانیزه بر مشارکت شهروندان استوار است؛ ارائه زمین توسط مالک و عقد قرارداد مشارکت با شهرداری برای ساخت و بهره‌برداری. البته زمین برخی پارکینگ‌های مکانیزه فعلی توسط شهرداری تأمین شده است و برخی پارکینگ‌های مکانیزه نیز در داخل محوطه شهرداری‌های مناطق ساخته شده‌اند. نکته این است که مشارکت در ساخت این پارکینگ‌ها به روش فعلی کارآمد است اما کافی نیست.

ترافیک ساکن در کوچه‌ها بیداد می‌کند و شاید تسهیلات بیشتری برای این نوع مشارکت لازم است. شاید هم در برخی محله‌ها شهرداری باید خودش دست به کار شود و به تنهایی پارکینگ‌های مکانیزه بسازد.  با این وضعیت که مدام بر تعداد خودروها افزوده می‌شود و عطش مالکیت خودرو شخصی فرو نمی‌نشیند شاید به‌زودی روزی برسد که هر کوچه برای خودش یک پارکینگ طبقاتی داشته باشد و کوچه‌هایی که پارکینگ ندارند دیگر جایی برای زندگی آسوده ساکنانشان نباشند.  
 

این خبر را به اشتراک بگذارید