• دو شنبه 27 اسفند 1397
  • الإثْنَيْن 11 رجب 1440
  • 2019 Mar 18
چهار شنبه 23 خرداد 1397
کد مطلب : 19642
+
-

کشف فسیل دندان فیل 2میلیون‌ساله در اردبیل

خبر‌
کشف فسیل دندان فیل 2میلیون‌ساله در اردبیل


 مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیک از کشف و جمع‌آوری 2 قطعه فسیل دندان فیل 2میلیون‌ساله مربوط به فسیل‌های کواترنر در استان اردبیل خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، طاهره افتخاری گفت: دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیک، با همکاری اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان اردبیل، با توجه به اهمیت فسیل‌های یافت شده، برای جست‌وجو در منطقه و جمع‌آوری و مطالعه این فسیل‌ها اقدام کرده است و مطالعه این نمونه‌ها فصل جدیدی از معرفی فسیل‌های مهره‌داران به‌ویژه فیل‌ها را باز خواهد کرد. او تصریح کرد: با توجه به اینکه فسیل‌های مشابهی در جمهوری آذربایجان نیز گزارش شده است، یکی از اولویت‌های مطالعاتی، بررسی روند مهاجرت و تعیین زادگاه آنها در زمان حیات خود است.

 زهرا اورک، رئیس گروه دیرینه‌شناسی دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیک سازمان حفاظت محیط‌زیست هم گفت: این نمونه‌ها به2جنس مختلف از ماموت‌های بدون پشم با سن حداقل 2میلیون سال متعلق است، علاوه بر این، یک قطعه فسیل دندان به همراه فک پایین آن و قطعاتی از عاج و آرواره بالایی این گروه از فیل‌ها، مشاهده و جمع‌آوری شده است.

او گفت: با توجه به اندازه و نوع دندان می‌توان گفت که اینها به فیل‌های بالغ متعلق بوده‌اند. دندان سالم و منحصربه فرد است و تاکنون چنین نمونه‌هایی از کواترنر ایران با این کیفیت گزارش نشده است. به گفته اورک، یکی از دندان‌ها مشابه دندان فیل‌های هندی است و احتمال می‌رود این نمونه مشابه فیل هندی موجود، 2میلیون سال پیش در ایران زندگی می‌کرده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید