• سه شنبه 30 بهمن 1397
  • الثُّلاثَاء 13 جمادی الثانی 1440
  • 2019 Feb 19
چهار شنبه 23 خرداد 1397
کد مطلب : 19546
+
-

ملاقات پشت درهای بسته

یادداشت
ملاقات پشت درهای بسته

مرضیه موسوی| خبرنگار:

درها بسته است. نگهبان ورودی موزه مجلس می‌گوید: «امکان بازدید انفرادی از موزه مجلس وجود ندارد. برای بازدیدهای گروهی هم باید مجوز کتبی از دفتر روابط‌عمومی مجلس داشته باشید.» و درهای خروجی را نشان می‌دهد که رو به میدان بهارستان باز می‌شود. اینجا موزه مجلس است و تاریخچه‌ گویای احوال مجلس از 112 سال پیش تاکنون. 

یعنی مهم‌ترین مرکزی که می‌تواند به کمک اسناد و عکس‌ها و ساختمان قدیمی مجلس شورای ملی و همچنین مجسمه‌ها و گنجینه تاریخی‌اش قصه شکل‌گیری خانه ملت را روایت کند. خانه تاریخی میرزاحسین خان سپهسالار اینجاست و نخستین جلسه عدالتخانه ایران در این ساختمان دایر شده و قوانین رسمی کشور، یادگار بحث و جدل‌های نمایندگان ملت در اینجاست. با این حال درهای این خانه تاریخی و گنجینه ملی به روی بازدیدکنندگان عمومی موزه مجلس بسته است. 

صحن مجلس شورای ملی، جایگاهی که محل سخنرانی‌های دکتر مصدق بود و افراد زیادی در تاریخ ایران مهم‌ترین تصمیمات یک قرن گذشته را در آن گرفته‌اند مدت‌هاست پشت درهای بسته باقی مانده و بازدید از آن در شرایط عادی امکان‌پذیر نیست. یکی از زیباترین تالارهای خانه میرزاحسین خان سپهسالار حالا به دفتر شخصی رئیس مجلس و محلی برای ملاقات‌های ویژه او تبدیل شده است. 

«موزه مجلس» این روزها نامی است که بر سردر ساختمان قدیمی مجلس شورای ملی جا خوش کرده و کمتر کسی شانس عبور از سد ورودی آن را دارد؛ مجموعه‌ای از میراث تاریخی و هویتی تهران در دل ساختمان عدالتخانه گرفتار شده است و پیچیدگی‌های امکان بازدید عمومی از آن باعث شده تا بسیاری از شهروندان عطای بازدید از آن را به لقایش ببخشند. 

این در حالی است که موزه مجلس سال 1396 از طرف کمیته ملی موزه‌های ایران در شاخص‌های معرفی، نگهداری و حفاظت در سطح موزه‌های متوسط به‌عنوان موزه برتر شناخته شد. انتخابی که به نظر می‌رسد در هیچ کجای آن «عمومی بودن» و شانس «دیده شدن» آثار تاریخی به چشم نمی‌خورد و حتی با مراجعه به سایت رسمی این موزه هم نمی‌توان بازدید مجازی کاملی از این موزه و شرح ماوقع را به چنگ آورد. 

این خبر را به اشتراک بگذارید