• جمعه 3 اسفند 1397
  • الْجُمْعَة 16 جمادی الثانی 1440
  • 2019 Feb 22
چهار شنبه 23 خرداد 1397
کد مطلب : 19532
+
-

تقاص دیگران را پس می‌دهم

نگاه
تقاص دیگران را پس می‌دهم

شهرام عبدلی‌| بازیگر سینما و تلویزیون:

بیشترین چیزی که در شهر تهران مردم را عذاب می‌دهد ترافیک است. هم وقتمان در ترافیک از دست می‌رود و هم روح و روانمان آسیب می‌بیند و در واقع خلاصی‌ای هم از آن نداریم. به نظرم تنها راه‌حل موضوع ترافیک رسیدگی واقعی به وضعیت خیابان‌هاست. وسایل نقلیه عمومی تعدادشان کم است. خطوط مترو جوابگوی متقاضیان مسافرت‌های درون‌شهری نیست.

به همین دلیل هرکسی ترجیح می‌دهد از اتومبیل شخصی برای‌‌ تردد استفاده کند و‌گویی با این وضع هم قرار نیست کسی خیابان‌ها و بزرگراه‌های ما را ساماندهی کند. مسئولان شهر و کشور که در تهران تمرکز دارند معمولاً راننده دارند و از خط ویژه عبور می‌کنند و متوجه مشکل ترافیک تهران نیستند. 

این در حالی است که ترافیک مردم تهران را فرسوده، عصبی و نسبت به یکدیگر بدبین کرده است. مردم به هم پرخاش می‌کنند و با هم درگیر می‌شوند. صرفاً برای اینکه زودتر به مقصدشان برسند. من معمولاً از اتوبوس و مترو استفاده می‌کنم. همین دیروز سوار مترو شدم. 20 دقیقه در ایستگاه مترو منتظر شدم و هر لحظه تعداد مسافران بیشتر و بیشتر می‌شد. در این شرایط معمولاً قطار هم وقتی می‌رسد که تعداد مسافران بیش از حجم پذیرش واگن‌هاست. در حقیقت وضع حمل‌ونقل عمومی در تهران بغرنج است. 

البته من ساکن شهرک اکباتان هستم و در ساعاتی مترو را برای سفر درون‌شهری انتخاب می‌کنم که خلوت است. از اکباتان به مرکز شهر ترافیک کمی را شاهدم اما در مسیر برگشت جای سوزن انداختن نیست. در واگن مترو حس خفگی به آدم دست می‌دهد و در آنجا فکر می‌کنم که در زیر زمین هم همان ترافیک تهران به شکل دیگرش جریان دارد.

پرواضح است که به دلیل ترافیک حتی رفتار مردم در واگن مترو هم با هم عوض می‌شود. احترام به کودکان، زنان و سالخوردگان از میان می‌رود و رسم و رسوم و مرام‌ها فراموش می‌شود و همه به این فکر می‌کنند که زودتر به مقصد برسند. اما اگر واگن‌هایمان سر ساعت حرکت می‌کرد شاید بخشی از مشکل ترافیک شهری تهران هم حل می‌شد و حتماً از بار ترافیکی شهر کم می‌شد. از سوی دیگر به‌طور شبانه چند میلیون نفر از تهران خارج می‌شوند. 

این در حالی است که وسایلی برای حمل‌ونقل آنها در نظر گرفته نشده و برای مثال من که در غرب تهران ساکنم باید جور آنها را بکشم و از حقم بگذرم. موضوع ترافیک تهران‌گویی هنوز جدی گرفته نشده است. هر سال فقط در نیمه زمستان که هوا آلوده می‌شود به فکر حل ترافیک تهران می‌افتند و پس از آن موضوع به کلی فراموش می‌شود.

اما این موضوع سال‌هاست تکراری شده و سخن گفتن ما هم ثمری ندارد. از سوی دیگر مهاجران اتباع بیگانه از همین مترو و وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کنند. باید یکی به سادگی بپرسد که آنها از کجا می‌آیند؟ اگر هم کسی قرار است تکدی‌گری کند که البته کار درستی نیست، لااقل باید همشهری بیچاره من باشد نه مهاجر بیگانه. مترو تهران مأمور دارد. 

اما جایی که این همه دوربین و مأمور است این مهاجران که اکثراً بدون مجوز وارد پایتخت شده‌اند، راحت می‌چرخند و کار خودشان را می‌کنند. تا به اینجای کار من تهرانی باید جور همه مهاجران را هم بکشم. پرسش اینجاست که چرا ترافیک حاصل از این بی‌سامانی ساماندهی نمی‌شود؟ 

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :