• دو شنبه 2 اردیبهشت 1398
  • الإثْنَيْن 16 شعبان 1440
  • 2019 Apr 22
یکشنبه 6 خرداد 1397
کد مطلب : 17790
+
-

کسبه افسریه شمالی از بی‌نظمی در محل کسب و کارشان گله دارند

مافیای دوره گردها

مافیای دوره گردها

مژگان مهرابی|خبرنگار:

منطقه 15


محله‌ای پررفت‌وآمد و شلوغ که در هیچ ساعت از روز رنگ آرامش را نمی‌بیند. چند سالی است به این حال و روز درآمده؛ از وقتی که مغازه‌های تجاری‌اش یکی پس از دیگری شکل گرفت. حالا بازار پرنقش چنان گوی سبقت از دیگر بازارهای شهر ربوده که می‌توان آن را در زمره مهم‌ترین مراکز خرید تهران قرار داد. همین باعث شده آدم‌های زیادی هر روز برای تهیه مایحتاجشان به اینجا بیایند که البته جمعیت قابل توجهی از آنها ساکن شهرک‌های حاشیه‌ای جنوب تهران هستند.

در کنار این مراکز کوچک و بزرگ تجاری‌ دستفروش‌ها هم جولان می‌دهند. بساط‌گسترهایی که گله‌به‌گله بساط پهن کرده و تنوع اجناس‌شان رهگذرها را ترغیب می‌کند که قیمتی بپرسند و وسیله‌ای بخرند. این قسمت خوش داستان محله ماست، اما بخش دیگرش که به تلخی می‌زند، مربوط به مشکلاتی است که وانتی‌ها و دستفروش‌ها ایجاد کرده‌اند. سوت و کور کردن کسب و کار کاسبان و ایجاد گره کور ترافیکی از یک سو و اتفاق‌های ناخوشایند دیگر که به رغم تلاش بی‌وقفه مدیران شهری هنوز به قوه خویش باقی‌اند. 


ساعتی از ظهر گذشته و انتظار می‌رود خیابان 15 متری افسریه در این وقت روز خلوت‌تر از صبح یا دم غروب باشد،  اما برخلاف تصور شلوغ است و پرترافیک، انگار خلوتی برای این محله برازنده نیست. دو طرف خیابان جز خودروهای پارک شده، وانتی‌ها ایستاده‌اند و همین عرض خیابان را باریک‌تر از پیش کرده به طوری که ماشین‌ها به سختی رفت‌وآمد می‌کنند. وانتی‌ها همه چیز برای فروش دارند؛ از سیب‌زمینی و پیاز گرفته تا خیار و هویج و گوجه. همه آنها کنار هم با خوبی و خوشی اجناس خود را عرضه می‌کنند بدون اینکه بر سر کسب ریالی بیشتر رقابت کنند.

«مسعود رضایی» دبیر شورایاری محله می‌گوید: «وانتی‌های این محله به‌صورت باندی فعالیت می‌کنند. یک نفر از اهالی چند وانت دارد که هر روز آنها را به کارگران تبعه افغان اجاره می‌دهد تا برایش بار بفروشند. همه‌شان دستشان با هم در یک کاسه است. مأموران مبارزه با سدمعبر مرتب در خیابان‌ها گشتزنی می‌کنند، اما دستفروش‌ها به محض اطلاع از حضور آنها با تلفن به هم اطلاع داده و  کمتر از 5 دقیقه اثری از آنها در خیابان 15 متری اول و دوم دیده نمی‌شود.» به باور او جمع‌آوری دستفروش‌ها فقط با اقدام مأموران سدمعبر به نتیجه نمی‌رسد. رضایی معتقد است پاکسازی محله از بساط‌گسترها حضور پررنگ نیروی انتظامی را می‌طلبد. او این را هم متذکر می‌شود: «دادسرا فقط آنها را جریمه و شهرداری ماشین‌شان را توقیف می‌کند. وقتی ماشین‌ یکی از آنها توقیف شود وانت دیگری اجاره می‌کند.» 


مغازه‌دارهایی که دستفروش شدند

رضایی یکی از مغازه‌های میوه‌فروشی محله را نشان می‌دهد. صاحب آن چند جعبه جلو مغازه خود گذاشته و کمی آن طرف‌تر وانتش را پارک کرده و هندوانه می‌فروشد. رضایی می‌گوید: «میوه‌فروش‌های این راسته درآمدزایی ندارند و خیلی‌شان ترجیح می‌دهند که مغازه خود را ببندند و دستفروشی کنند.» «خسرو تکلی» یکی از مغازه‌دارهای خیابان 15 متری دوم در تأیید صحبت‌های رضایی با دلخوری می‌گوید: «وانتی‌ها ارزان‌تر از مغازه‌دارها میوه‌ می‌فروشند و برای همین مردم ترجیح می‌دهند که از آنها خرید کنند چون وانتی‌ها از پرداخت مالیات و قبض‌ها معاف هستند. وقتی میوه‌فروشی‌ام کساد است و قبض آب و برق را به زحمت می‌دهم ناچارم دستفروشی کنم.» 


وقتی که دستفروشی می‌ارزد

«مجتبی محمدرضایی» یکی از معتمدان محله می‌گوید: «ترازوی بعضی از وانتی‌ها دستکاری شده و کم‌فروشی بین آنها رایج است. در صورتی که مغازه‌دار با اعتبارش بازی نمی‌کند. این موارد در بین کاسبان به ندرت دیده می‌شود.» شاید این سؤال در ذهن‌ها پیش بیاید که اگر افسریه مرکز‌تره‌بار داشت، دیگر مردم برای خرید به وانتی‌ها مراجعه نمی‌کردند. رضایی در این‌باره توضیح می‌دهد: «مکان بزرگی را در 20 متری افسریه برای وانتی‌ها در نظر گرفتند تا آنجا فعالیت کنند، اما کار پیش نرفت و وانتی‌ها قبول نکردند. شهردار پیشنهاد برگزاری روز بازارها را داد، ولی گفتند برایشان صرفه اقتصادی ندارد. متأسفانه آنها قانون‌مدار نیستند و از مأموران شهرداری هم هراسی ندارند. تا جایی که چندی پیش یکی از مدیران شهری را مورد ضرب و شتم قرار دادند.» رضایی در ادامه صحبت‌های همسایه‌اش اشاره می‌کند که بسیاری از وانتی‌ها درآمد خوبی دارند. بعد هم می‌گوید: «یکی از آنها از سبزوار هندوانه بار می‌زند و اینجا می‌فروشد. حتماً برایش صرفه اقتصادی دارد که یک روز در میان از سبزوار به افسریه بیاید. می‌ارزد این همه راه بیاید.» مدیر اداره ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری: 

دستفروش‌ها از روزبازار استقبال نمی‌کنند


محله افسریه قطب خرید تهران به شمار می‌آید و شهروندان زیادی از راه‌های دور و نزدیک به اینجا می‌آیند. حتی از شهرک‌های حاشیه‌ای جنوب شهر. بازار خرید این محله همه چیز برای فروش دارد و چون قیمت‌ها مناسب است شهروندان ترجیح می‌دهند اجناس خود را از اینجا تهیه کنند، اما مشکل عمده‌ای که در این محله وجود دارد حضور وانتی‌ها و دستفروش‌هاست که متأسفانه لطمه زیادی به کسب و کار مغازه‌دارها می‌زند. غیر از آن ترافیک هم رفت‌وآمد اهالی را با مشکل مواجه کرده است. حوزه خدمات شهری جمع‌آوری بساط‌گسترها را برعهده اداره ساماندهی گذاشته، جمع‌آوری وانتی‌ها برعهده حوزه ترافیک منطقه است. متأسفانه بعضی از وانتی‌ها در قالب فروش میوه و‌تره‌بار اقدام به توزیع موادمخدر و مشروبات الکلی می‌کنند که با این دسته افراد برخورد قانونی می‌شود. اما بعضی از وانتی‌ها و دستفروش‌ها از قشر ضعیف جامعه هستند و برای امرار معاش دستفروشی را می‌کنند. برای رفاه آنها در نظر داریم در روزبازارها برایشان غرفه ایجاد کنیم.» او انتظار همکاری از مسئولان نیروی انتظامی دارد تا هرچه سریع‌تر مشکل دستفروشی در افسریه پایان یابد. 

این خبر را به اشتراک بگذارید