• شنبه 29 دی 1397
  • السَّبْت 12 جمادی الاول 1440
  • 2019 Jan 19
چهار شنبه 26 اردیبهشت 1397
کد مطلب : 16376
+
-

آیدین آغداشلو: نیما نقاش مورد علاقه من بود

تجسمی
آیدین آغداشلو: نیما نقاش مورد علاقه من بود


نشست بزرگداشت نیما پتگر و رونمایی از کتاب گزیده آثار او در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، آیدین آغداشلو درباره نیما پتگر گفت: «نیما نقاش مورد علاقه من بود، به‌خاطر شخصیت، زندگی، منش و از همه مهم‌تر نقاشی‌هایش. برای اینکه کسی بتواند نیما را درک کند، باید در بافتی که نیما در آن زندگی و رشد کرد، به او نگاه کند. در غیر این صورت آدرس اشتباهی به او داده می‌شود.

نیما در خانواده هنرمند معتبری به عرصه رسید. پدر، عمو، برادرها و پسرعموی او هنرمند بودند و دغدغه‌شان هنر بود؛ در نتیجه او نیز از شروع کارش با این مقوله انس گرفت. او دغدغه هنر داشت، در کار خود جدی بود و فقط برای نان شب کار نکرد. نیما دوره‌های کاری مختلف داشت و در هر دوره کارهایی انجام داد که در اوج به پایان رسیدند. کارهای او را بسیار دوست دارم، در آنها نوعی وهم و چالش هست و در عین حال خیلی شخصی بودند و به مد روز نمی‌خوردند.»

بهنام کامرانی، دیگر سخنران این نشست درباره نیما پتگر گفت: «صحبت از خانواده پتگر و میراثی که برای فرهنگ تصویری معاصر گذاشتند، صحبت از اعتلای فرهنگ و دوام هنر است. نیما پتگر از آن دسته نقاشانی نبود که با آثارش فخر بفروشد و آنها را تحمیل کند. اصولا نقاشان درونگرا چنین رسمی دارند. هنر والا همیشه خاص‌پسند است و تصور اینکه خیل عظیمی از مردم از نقاشی لذت ببرند و آن را درک کنند، غیرممکن است. هنر نیما هم‌چنین ویژگی‌هایی داشت.»

پس از مراسم رونمایی از کتاب «گزیده‌ای از آثار نیما پتگر» فیلم کوتاه «کشف و شهود: نیما پتگر» ساخته هومن حسنی به نمایش درآمد. در این مراسم هنرمندانی ازجمله غلامرضا نامی، عباس مشهدی‌زاده، محمدرضا فیروزه‌ای، معصومه مظفری، هادی جمالی و... حضور داشتند.

نیما پتگر، نقاش فقید ایرانی فرزند علی‌اصغر پتگر از نقاشان مکتب کمال‌الملک بود. او پس از آموزش نقاشی نزد پدرش به ایتالیا رفت و از فرهنگستان هنرهای زیبای رم فارغ‌التحصیل شد. در طول 40سال بیش از 40نمایشگاه انفرادی و گروهی در داخل و خارج از ایران برگزار کرد. نیما پتگر در فروردین 1394در 68سالگی درگذشت.

این خبر را به اشتراک بگذارید