• پنج شنبه 25 مرداد 1397
  • الْخَمِيس 4 ذی الحجه 1439
  • 2018 Aug 16
چهار شنبه 26 اردیبهشت 1397
کد مطلب : 16373
+
-

تعطیلی شش‌ماهه موزه هنرهای معاصر

خبر
تعطیلی شش‌ماهه موزه هنرهای معاصر


به دلیل شروع فرایند بازسازی موزه هنرهای معاصر تهران، این موزه6 ماه تعطیل خواهد بود.

به گزارش همشهری، علی‌محمد زارع، سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران در نشست خبری بازسازی موزه گفت: «پس از سال‌ها که نوید تعمیر این موزه را داده بودیم این مهم امروز به سرانجام رسید. پس از ۴۰ سال که از ساخت این موزه می‌گذرد یکسری نیازهای فوری بود که باید به آنها رسیدگی می‌شد. پس از پیگیری جدی توسط دولتمردان به‌ویژه دولت دوازدهم، مشاورهای خوبی برای این کار انتخاب شد. ما نیازهای مورد نظر را با دفتر عمرانی وزارت ارشاد مطرح کردیم، ازجمله افزایش ظرفیت محل نگهداری گنجینه؛ زیرا گنجانش آن در ابتدا برای ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ نوع اثر بود اما هم‌اکنون باید برای بیش از ۴۰۰۰ اثر طراحی شود. نور، رطوبت و دما ازجمله مسائل دیگر موزه بود.»

در ادامه نشست مجید ملانوروزی، مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، گفت: «موزه هنرهای معاصر تهران همواره به‌دلیل فرم معماری و گنجینه آن حائز اهمیت بوده است. به‌نظرم اهالی رسانه می‌توانند هر ۱۰ روز یک گزارش از بازسازی این مکان داشته باشند.»

او با بیان اینکه تا به حال دو بار مرمت در این موزه انجام شده است، افزود: «نخستین بار در دهه ۷۰ کفپوش‌ها مورد تعمیر قرار گرفت و در دهه۸۰ سقف‌های موزه مرمت شد که این کار شتابزده بود و تأثیری نداشت. از این‌رو نیاز است برخورد جدی‌تری در این زمینه انجام شود. ما این موضوع را به‌طور جدی دنبال کردیم و در این‌باره به رئیس‌جمهور نامه نوشتیم. نمایشگاهی که قرار بود از آثار گنجینه در برلین و رم برگزار شود نیز برای درآمدزایی همین کار بود. برای شروع تعمیر موزه چند موضوع مطرح بود. برخی معتقد بودند برای اینکه گنجینه را وسعت بدهیم برخی آثار به کتابخانه ملی برده شود اما ما در موزه با اصرار گفتیم حتی یک برگ هم از اینجا خارج نشود. با وجود اینکه مشکل بود موزه را تعمیر کنیم اما برای اینکه کمتر سوءظن پیش بیاید موزه هنرهای معاصر را 6ماه تعطیل می‌کنیم. این نگرانی وجود داشت که این اثر ملی و فاخر (موزه هنرهای معاصر) صدمه ببیند و تغییر فرم داده شود؛ به همین خاطر از طرف موزه و معاونت هنری از گروه‌ها و شرکت‌ها برای این تعمیر دعوت شد. شرکت‌ها طرح‌هایشان را ارائه کردند و شورایی درنظر گرفته شد که بر این موضوع نظارت داشته باشد.»

ملانوروزی همچنین از مستندسازی مراحل بازسازی موزه خبر داد: «موزه هنرهای معاصر، مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر و شرکت پیمانکار، کار مستندسازی را به شکل عکس و فیلم انجام می‌دهند.»

در ادامه این نشست که پیش از ظهر دیروز (سه‌شنبه،۲۵ اردیبهشت‌ماه) در موزه هنرهای معاصر برگزار شد از طرف این موزه اعلام شد که اهالی رسانه هر وقت که بخواهند می‌توانند از روند بازسازی آن گزارش تهیه کنند.

این خبر را به اشتراک بگذارید