• سه شنبه 28 خرداد 1398
  • الثُّلاثَاء 14 شوال 1440
  • 2019 Jun 18
چهار شنبه 26 اردیبهشت 1397
کد مطلب : 16368
+
-

مهار 70درصدی کانون‌های ریزگرد نمکی دریاچه ارومیه

2میلیارد تومان با هدف ایجاد زیرساخت‌های آموزشی و فرهنگسازی برای احیای دریاچه اختصاص یافت

ریزگرد
مهار 70درصدی کانون‌های ریزگرد نمکی دریاچه ارومیه


مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی از مهار 70درصدی کانون‌های ریزگرد نمکی در حوزه این دریاچه خبر داد.

فرهاد سرخوش در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه خشکی دریاچه ارومیه تبعات زیادی برای منطقه و موجودات زنده خواهد داشت، اعلام کرد: اولویت دولت احیای صددرصدی دریاچه ارومیه است و در همین زمینه با اجرای پروژه‌های انتقال آب و کاشت درختچه و بوته در شوره‌زارهای منطقه، 70درصد ریزگردها مهار شده است.

او با بیان اینکه وسعت ریزگرد‌های نمکی در آذربایجان شرقی بیشتر از آذربایجان غربی است، افزود: غبار نمکی حاصل از خشکی دریاچه ارومیه مثل غبار خاک نیست و به محض گسترش یافتن آن تمامی پوشش گیاهی را از بین می‌برد از این‌رو با توجه به خسارات ناشی از ریزگردهای نمکی، ستاد احیا و منابع طبیعی با شناسایی کانون‌های گردوغبار برای تثبیت ریزگردها تلاش می‌کنند.

سرخوش با بیان اینکه دریاچه ارومیه 2میلیارد و 130میلیون مترمکعب آب دارد، تصریح کرد: تراز دریاچه نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته 18سانتی‌متر کاهش دارد.

او با بیان اینکه مشکل زیست‌محیطی دریاچه ارومیه مسئله‌ای فرامنطقه‌ای است گفت: خشکی دریاچه ارومیه اثرات جبران ناپذیری بر منطقه خواهد داشت و استفاده از فضای مجازی و دنیای دیجیتال در کنار پروژه‌های اجرایی ستاد احیای دریاچه ارومیه لازم است چرا که احیای دریاچه ارومیه بدون فرهنگسازی و همراهی مردم امکان‌پذیر نخواهد بود. به گفته او، 2میلیارد و 100میلیون تومان از محل اعتبارات سال 96احیای دریاچه ارومیه برای تأمین هزینه زیرساخت‌های آموزشی درنظر گرفته شده است.

سرخوش، اجرای پروژه‌های اجرایی ستاد احیا و پروژه‌های اجتماعی و فرهنگسازی را مکمل هم دانست و تأکید کرد: پروژه‌های احیا بدون فرهنگسازی و توجیه کشاورزان در روی آوری به کشاورزی نوین و کشت محصولات کم آب بر در حوضه دریاچه ارومیه میسر نمی‌شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید