• شنبه 29 دی 1397
  • السَّبْت 12 جمادی الاول 1440
  • 2019 Jan 19
چهار شنبه 26 اردیبهشت 1397
کد مطلب : 16361
+
-

مطب دندانپزشکی پای تخته سیاه

ارائه خدمات رایگان به دانش‌آموزان در شهرک مرتضی‌گِرد

مطب دندانپزشکی پای تخته سیاه

زهرا بلندی| خبرنگار:

منطقه 19


دندانپزشکی در گوشه‌ای از بخش انتهایی راهرو طبقه دوم مدرسه واقع شده است؛ اتاقی که با کلاس‌های درس هماهنگی چندانی ندارد و از اتصال چند دیوار پیش‌ساخته به یکدیگر شکل گرفته است. حدود 2 سال است که با حضور تیم دندانپزشک در این اتاق، خدمات رایگان دندانپزشکی به دانش‌آموزان ارائه می‌شود. بچه‌ها بعد از این مدت دیگر به وجودش در مدرسه عادت کرده‌اند و از آن به‌عنوان محلی برای تیمار دردهای دندان‌شان از آن یاد می‌کنند. 
    
اختصاص چنین فضایی در مدرسه و اجرای چنین طرحی برای نخستین‌بار اوایل سال 1395 با هدف رسیدگی به مشکلات دهان و دندان کودکان مناطق محروم، در مدرسه پسرانه سیدالشهدا(ع) به پیشنهاد دکتر «حسین لباف» عضو هیئت علمی دانشکده دندانپزشکی شاهد آغاز شد و بعد از آن اواخر سال 1395، این طرح در مدرسه دخترانه شهید مفتح نیز کلید خورد. متأسفانه 6 ماه از توقف فعالیت این طرح در مدرسه پسرانه سیدالشهدا(ع) می‌گذرد و اکنون، مدرسه دخترانه شهید مفتح تنها مدرسه‌ای است که این طرح در آنجا اجرا می‌شود.

دکتر «ولی ورمزیار» مسئول اجرای این طرح درباره توقف فعالیت این گروه در مدرسه سید‌الشهدا(ع) می‌گوید: «4 یونیت در این مدرسه داشتیم و شرایط خوبی برای ارائه خدمات به دانش‌آموزان حکمفرما بود، اما با تغییر مدیر مدرسه و به دلیل نیاز آنها به فضایی که به اتاق دندانپزشکی اختصاص داده شده بود، آنجا تخلیه و این طرح منحل شد.» وی با اشاره به انتقال تجهیزات این مدرسه به مدرسه شهید «هیدخ»، می‌گوید: «این یونیت‌ها را به این مدرسه در محله نعمت‌آباد انتقال داده‌ایم ولی تا شرایط مناسب برای فعالیت مجدد در این مدرسه فراهم نشود، نمی‌توان کار را شروع کرد و فعلاً خدماتی به مدارس پسرانه ارائه نمی‌شود.»


پیشگیری، آموزش و درمان

در این اتاق حدوداً 20 مترمربعی، 2 یونیت وجود دارد. دکتر ورمزیار، مسئول مرکز پایش دهان و دندان که 3 روز در هفته همراه با 4 دانشجو در اینجا حضور دارد، می‌گوید: «از آغاز فعالیت، پرونده‌ای از وضعیت دندان همه دانش‌آموزان مدرسه تهیه شده است. هر 6 ماه یک‌بار این پرونده‌ها بررسی و دانش‌آموزان معاینه می‌شوند. علاوه بر این در صورت نیاز به خدمات دانش‌آموزان مدارس روزهای شنبه، یکشنبه و سه‌شنبه به اینجا مراجعه می‌کنند.» وی در رابطه با خدماتی که به دانش‌آموزان ارائه می‌شود، می‌گوید: «اقداماتی همچون پیشگیری از آسیب‌دیدگی دندان، برگزاری همایش‌ها و کلاس‌های آموزش بهداشت و آموزش چهره به چهره دانش‌آموزان و والدین، ترمیم و کشیدن دندان از جمله خدماتی است که در اینجا انجام می‌شود.» 


استقبال خوب دانش‌آموزان

با نواختن صدای زنگ تفریح، به یکباره یک دانش‌آموز‌ ریز جثه مقابل چهارچوب در مطب دندانپزشکی ظاهر می‌شود. انگشت اشاره‌اش را در امتداد صورتش بالا آورده و می‌گوید: «سلام! اجازه آقای دکتر! دندونم درد می‌کنه! می‌شه معاینش کنید!‌» «زهرا موسی‌زاده» بار سومی است که برای درمان درد دندانش به اینجا مراجعه می‌کند. با وجود سن کمی که دارد به خوبی قدردان این خدمات است.

چیزی نمی‌گذرد که با صفی از دانش‌آموزان جلو در مطب روبه‌رو می‌شویم. دکتر با محبت خاصی پذیرای بچه‌هاست. حین کار با آنها گپ کوتاهی می‌زند و اطلاعاتی راجع به شرایط زندگی‌شان کسب می‌کند. هنگامی که پزشک در حال معاینه دندان مراجعه‌کننده‌اش است، سراغ دانش‌آموز کلاس پنجمی که جلو صف ایستاده و منتظر است، می‌رویم. اسمش «زینب مظفری» است و بار اولش نیست که می‌خواهد از خدمات اینجا استفاده کند. او با اشاره به این خدمات می‌گوید: «با وجود چنین فضایی در مدرسه هیچ‌وقت به دندانپزشکی بیرون نرفته‌ام. در اینجا یکبار دندانم را کشیده‌ام و یکبار هم پُر کرده‌ام و خداروشکر هیچ مشکلی برایم ایجاد نشده است.»


پیشنهاد آقای دکتر‎؛ حمایت خانم مدیر

 دکتر ورمزیار در حالی‌که مشغول معاینه دندان یکی از دانش‌آموزان است، به پوسیدگی شدید دندان او اشاره کرده و می‌گوید: «متأسفانه باوجود فضای کوچک و نبود دستگاه رادیولوژی، شرایط برای ارائه خدمات عصب‌کشی فراهم نیست و گاهی شرمنده دانش‌آموزان می‌شویم.»

او با اشاره به مشکلات و کمبودهایی که در مرکز پایش وجود دارد، می‌گوید: «قطعی آب و برق به‌خصوص در فصل تابستان یکی از مشکلات ما در اینجا به شمار می‌رود.» وقتی از دلیل حضورش در این مدرسه برای خدمت به دانش‌آموزان سؤال می‌کنیم، می‌گوید: «در گذشته معلم بودم و خدمات‌دهی به دانش‌آموزان و اشتغال در کنار آنها برایم لذتبخش بود.»

او از رضایت درونی‌اش این‌گونه می‌گوید: «من عاشق کارم هستم و خیلی حال دلم از این بابت خوب است. فقط پیشنهادم به مسئولان و افرادی که توانایی ارتقای چنین طرح‌هایی دارند این است که در این منطقه فضای بهتری را برای درمان رایگان دانش‌آموزان ایجاد کنند تا گروه‌هایی همچون گروه دانشگاه دندانپزشکی شاهد بتواند با تجهیزات کافی به همه دانش‌آموزان محله خدمات بدهند.»

«مرضیه سلامی» مدیر مدرسه دخترانه شهید مفتح که در اجرای چنین طرحی در مدرسه نقش بسزایی داشته، می‌گوید: «ارائه خدمات دندانپزشکی در مدرسه قطعاً مسئولیت سنگینی است و وظیفه‌ای علاوه بر وظایف اصلی یک مدیر محسوب می‌شود که شاید هرکسی زیر بار مسئولیتش نرود، اما من با کمال میل این پیشنهاد را پذیرفتم و با تمام کمبود‌ها سعی کردم فضایی را که در حد توان مدرسه است، برای فعالیت این گروه تدارک ببینم.»

او در حالی‌که از وجود چنین خدماتی در این مدرسه ابراز خوشحالی می‌کند، می‌گوید: «550 دانش‌آموز شیفت صبح از این خدمات استفاده می‌کنند و 750 دانش‌آموز در شیفت عصر، در صورت نیاز به این خدمات، صبح‌ها می‌توانند به اینجا مراجعه کنند.» سلامی با یادآوری خوشحالی خانواده‌ها از این امکان در مدرسه می‌گوید: «بهداشت دهان و دندان موضوعی است که به دلیل هزینه بالای درمان، کمتر به آن بها داده می‌شود. وجود این مرکز در مدرسه، با خدماتی هرچند محدود موجب خوشحالی خانواده‌ها شده و شخصاً برای رفاه حال دانش‌آموزانم تا زمانی‌که در این مدرسه باشم، پشتیبان پر و پا قرص این طرح خواهم بود و از آن حمایت می‌کنم.»

این خبر را به اشتراک بگذارید