• پنج شنبه 25 مرداد 1397
  • الْخَمِيس 4 ذی الحجه 1439
  • 2018 Aug 16
چهار شنبه 26 اردیبهشت 1397
کد مطلب : 16356
+
-

بفرمایید افطاری ساده

کوچه‌های شهر رمضانی شدند

بفرمایید افطاری ساده

مناطق

یکی از زیبایی‌های ماه مبارک رمضان، همدل شدن مردم برای کمک به مستمندان و انجام کارهای زیبایی همچون برپایی سفره احسان در مساجد، خیابان‌ها و مراکز مختلف است که به معنوی شدن فضای جامعه‌ کمک شایانی کرده است. این قبیل کارهای حسنه، هر سال‌ رشد چشمگیری می‌گیرد و نمونه‌های فراوانی از آن را می‌توان در محله‌ها دید؛ فعالیت‌هایی که قرار است از فردا دوباره در مناطق ببینیم. خوشبختانه در برپایی سفره افطار، به ساده بودن آنها توجه زیادی می‌شود که اتفاقاً یکی از توصیه‌های مقام معظم رهبری است. در ادامه، با برخی از فعالیت‌های شهروندان برای برپایی سفره افطاری ساده در محله‌ها آشنا می‌شویم. 


افطاری در کنار شهدا

کافی است به عکس رزمندگان در دوران دفاع‌مقدس نگاهی بیندازیم تا با تمام وجود صفا، صمیمیت و سادگی آنها را ببینیم. سفره افطاری رزمندگان هم بسیار ساده، اما باصفا بود و چه روزهایی که با زبان روزه و لب‌هایی تشنه، از کشورمان دفاع کردند و تعداد زیادی هم در عملیات‌هایی مثل رمضان به شهادت رسیدند. یکی از فعالیت‌های اهالی محله نعمت‌آباد در منطقه19 برپایی سفره افطاری در کنار گلزار شهدای گمنام است که قرار است امسال هم این کار حسنه در بوستان امام خمینی(ره) با حضور پرشور ساکنان انجام شود. خوردن افطاری در کنار شهدا، لذتی وصف‌ناپذیر دارد و این صفا با حضور در کنار همسایه‌ها و هم‌محله‌ای‌ها دوچندان می‌شود. 


یک لقمه مهربانی

زمانی که در دام اعتیاد گرفتار بودند، توان از جا بلند شدن نداشتند، چه رسد به روزه‌داری. اعتیاد به استعمال موادمخدر و در پی آن ضعف مکرر، باعث می‌شد طعم روزه‌داری را نچشند و از برکات این ماه عزیز بی‌بهره ‌بمانند، اما حالا وضع تغییر کرده است. توانسته‌اند غول اعتیاد را از پا درآورند و به موادمخدر وابستگی نداشته باشند. این روزها هم فرصت خوبی برای بندگی است. مددجویان حاضر در کمپ ترک اعتیاد خاورشهر منطقه15، از فردا با زبان روزه در کلاس‌های ترک اعتیاد و مشاوره شرکت خواهند کرد تا ایمان خود را در کنار جسم و روح تقویت کنند. خیلی از آنها اعتقاد دارند روزه‌داری فواید زیادی برایشان دارد و می‌توانند با اتکا به پروردگار، مسیر سخت ترک اعتیاد را به راحتی طی کنند. 


آدم‌هایی که فراموش نمی‌شوند

اگرچه محل سکونت‌شان با خانه‌های ما فاصله زیادی ندارد، اما از ساده‌ترین امکانات هم بی‌بهره‌اند. در گرمای طاقت‌فرسای کوره‌های آجرپزی برای کسب روزی حلال تلاش می‌کنند و با زبان روزه، خشت می‌پزند تا خانه‌های مردم‌آباد شود. سفره ساده افطاری آنها هم به سادگی خشت‌هایی است که درون کوره می‌گذارند. با این حال از نگاه مهربان هم‌محله‌ای‌هایشان دور نمانده‌اند و هرسال عده‌ای برایشان سفره افطار پهن می‌کنند. کارگران کوره‌های آجرپزی شمس‌آباد و گلدسته در منطقه18 چندسالی است سر سفره افطار بچه‌محل‌های خود می‌نشینند تا مجبور نباشند بعد از 15ساعت کار طاقت‌فرسا در کوره‌ها، زحمت پخت غذا را هم به دوش بکشند. هزینه خرید موادغذایی هم در جیب آنها می‌ماند. 


ایستگاه مهر و محبت اینجاست

افطاری دادن‌های ساده و بی‌پیرایه در خیابان‌ها، چندسالی است رونق گرفته و رهگذران در زمان اذان می‌توانند با چای و لقمه‌ای نان و پنیر و سبزی افطاری کنند. نکته جالب توجه این است که بیشتر ایستگاه‌های صلواتی را نوجوانان و جوانان برپا می‌کنند و از فردا شب در بسیاری از محله‌ها و خیابان‌ها شاهد پذیرایی اهالی از هم‌محله‌ای‌ها و رهگذران خواهیم بود. چنین ایستگاهی در محله علی‌آباد جنوبی منطقه16 هم برپا می‌شود که ویژگی خاصی دارد. هزینه تهیه افطاری ساده این ایستگاه را نوجوانان و جوانان این محله تقبل و از آشپزخانه مدرسه خود برای درست کردن چای و بسته‌بندی افطاری‌های ساده استفاده می‌کنند. فعالیت دیگر آنها، جمع‌آوری سریع زباله‌ها و ظرف‌های یکبارمصرف از خیابان است.

این خبر را به اشتراک بگذارید