• شنبه 29 دی 1397
  • السَّبْت 12 جمادی الاول 1440
  • 2019 Jan 19
چهار شنبه 26 اردیبهشت 1397
کد مطلب : 16343
+
-

بخشی از تولید همچنان در رکود


آخرین آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد در 9‌ماه سال96 رشد اقتصادی به 3.4درصد رسیده و نرخ رشد صنعت در محدوده 4درصد قرار دارد. طبق آمار وزارت صنعت، با وجود رشد تولید در بسیاری از بخش‌ها، در بعضی قسمت‌ها با کاهش تولید و رکود روبه‌رو هستیم. ‌

از مجموع ۳۱ گروه کالای صنعتی، 8 گروه کالایی در سال۱۳۹۶ نسبت به‌مدت مشابه سال۱۳۹۵ و از میان ۱۳گروه کالاهای منتخب معدنی و صنایع معدنی 4گروه کالایی با کاهش تولید همراه بوده‌اند.

بیشترین کاهش درتولید کولر آبی با رشد منفی ۳۳.۵درصدی، نئوپان با رشد منفی ۱۷.۹درصدی، انواع تلویزیون با رشد منفی ۱۵.۸درصدی، داروی انسانی با رشد منفی ۴.۶درصدی، وانت با رشد منفی ۴.۴درصدی، الکتروموتور با رشد منفی ۳.۴درصدی، پودر شوینده با رشد منفی ۰.۶درصدی و چرم با رشد منفی ۰.۴درصدی بوده است.

از آن طرف بیشترین رشد مثبت را دراین بین کمباین با رشد مثبت ۸۵.۸درصدی، اتوبوس، مینی‌بوس و ون با رشد ۶۰.۸درصدی، انواع کاغذ با رشد ۳۱.۹درصدی، کارتن با رشد ۲۵.۸درصدی، دوده با رشد ۲۴.۴درصدی و سموم دفع آفات نباتی با رشد ۱۶.۱درصدی در میان ۳۱گروه کالایی منتخب صنعتی به‌خود اختصاص دادند.

در کنار اینها بعضی تولیدات هم هستند که با افزایش همراه بوده‌اند اما این رشد نمی‌تواند خیلی جای خوشحالی داشته باشد.

برای مثال تولید سیگار در سال96 نسبت به سال 95، 10درصد افزایش پیدا کرده و از 44.95میلیارد نخ به 49.3میلیارد نخ رسیده؛ یعنی به همین میزان مصرف بالاتر رفته است. کاهش 1.5درصدی تولید سیمان هم یکی از نکات جالب است که احتمالا به کاهش ساخت‌وساز در کشور مربوط می‌شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید