• پنج شنبه 25 مرداد 1397
  • الْخَمِيس 4 ذی الحجه 1439
  • 2018 Aug 16
چهار شنبه 26 اردیبهشت 1397
کد مطلب : 16289
+
-

تیغستان

روزی روزگاری
تیغستان

پریسا امیرقاسم خانی|خبرنگار:

«تیغستان» یکی از مکان‌های هویتی تهران است ولی شاید کمتر کسی بداند در جایی که امروز به نام خیابان شریعتی خوانده می‌شود و محدوده جنوب پل رومی است حدود 80 سال قبل تیغستان بود. دلیل نامگذاری تیغستان این است که تمام محدوده آن زمان پر از تیغ و خار بود. جایی که امروز پر از ماشین و جمعیت و ساختمان و مغازه است. در تیغستان نشانی از سکونت دیده نمی‌شد. 

«فرزانه ثابت» از اهالی قدیمی محله تعریف می‌کند: «تیغستان یک راه باریک خاکی بود که درشکه‌هایی که می‌خواستند از تهران به شمیران مسافر ببرند از آن عبور می‌کردند یا اهالی با قاطر و الاغ از آن می‌گذشتند. چون مسیر خاکی پر از تیغ و خار بود کمتر پیاده‌ای از آنجا عبور می‌کرد.» او ادامه می‌دهد: «اهالی که از مسیر تیغستان عبور می‌کردند در قسمت شرقی، قبرستان چند هزار ساله محله قیطریه را روی تپه‌ها می‌دیدند. در قسمت غربی زمین‌های کشاورزی و بیابانی مشاهده می‌شد و در شمال هم باغ‌ها و درختان سرسبز نشان از طراوت و زندگی می‌داد. به علاوه رودخانه شمیران نیز از کنار مسیر تیغستان می‌گذشت. 

به این شکل که آب رودخانه از کوه‌های دربند به سمت سر پل تجریش می‌رفت و از خیابان مقصود بیک و باغ فردوس می‌گذشت و پس از عبور از تیغستان به دولاب می‌رفت.»

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :
تیغستان