• جمعه 3 اسفند 1397
  • الْجُمْعَة 16 جمادی الثانی 1440
  • 2019 Feb 22
یکشنبه 23 اردیبهشت 1397
کد مطلب : 15783
+
-

کلنگ‌زنی درمانگاه خیریه درمحله‌ای با کمترین امکانات درمانی

لبخند بیماران نیازمند به بانوی مهرآیین

لبخند بیماران نیازمند به بانوی مهرآیین

مریم شریفی| خبرنگار:

منطقه 15


مرغ آمین از بالای سر همه‌شان گذشته بود. هم بانوی دریادلی که نیت کرده بود اندوخته یک عمر زندگی‌اش را برای کم کردن دردهای همنوعانش هدیه کند و هم مردمان باصفایی که یک عمر چشم‌انتظار دست یاری انسان‌های مهربان برای کاهش محرومیت‌هایشان بودند. مراسم کلنگ‌زنی مجتمع درمانگاهی خیریه «نور» در خیابان خاوران، خبر خوبی بود که می‌گفت همه آنها به آرزویشان خواهند رسید.

بانو «رضوان‌مهرآیین» به اهالی منطقه 15 که کمترین سرانه درمانی را در میان مناطق 22گانه تهران دارند، مژده داد تا یک سال آینده، مجتمع درمانگاهی تخصصی خیریه‌ای با امکانات کامل در این منطقه خواهد ساخت.   
    
همه صورتش می‌خندد. کلنگ ساخت درمانگاه خیریه که به زمین می‌خورد انگار بار مسئولیتی که بر دوش دارد، سبک‌تر می‌شود. «رضوان مهرآیین» بانوی خیّر 88ساله که به تازگی از بستر بیماری برخاسته، انگار جانی تازه گرفته و می‌گوید: «خیلی خوشحالم. ان‌شاءالله این درمانگاه به موقع آماده شود و من تا زمان افتتاحش زنده باشم و ببینم پزشکان در این درمانگاه مردم را درمان می‌کنند.»

برای او، ساخت این مرکز درمانی، مأموریتی از جانب یک عزیز است: «مرحوم همسرم «عبدالولی‌نور» وصیت کرد خانه‌ای را که همه دارایی‌اش در طول عمرش بود، صرف ساخت درمانگاه کنم. پدرش «نورالحکما» از پزشکان قدیمی تهران بود و خودش دوست داشت در این حوزه به مردم خدمت کند. ما با همراهی اعضای فامیل از جمله همسر خواهرم و خواهرزاده‌هایم در قالب یک مؤسسه خیریه، پیگیر اجرای وصیت ایشان شدیم.» این همشهری نیک‌اندیش می‌افزاید: «پیش از این نیز در امور خیریه مانند مدرسه‌سازی مشارکت می‌کردم چون سال‌ها معلم و مدیر مدرسه بودم.

این نخستین کارم در حوزه درمانی و نخستین حرکت خیریه مستقل من است بنابراین اتفاق بزرگی برایم محسوب می‌شود. طبق خواست همسرم، تصمیم گرفتم درمانگاه خیریه را در منطقه‌ای که مردم از خدمات درمانی مناسب محروم هستند، بسازیم. با این نگاه، منطقه15 را از میان چند گزینه انتخاب کردیم. تعداد خانه‌ها و جمعیت بیشتری در این محدوده وجود دارد و به‌طور طبیعی، نیاز به یک درمانگاه خیریه در آن بیشتر احساس می‌شود. قرار است اینجا یک درمانگاه خیریه تخصصی باشد و پزشکان در تخصص‌های مختلف در آن مشغول خدمت شوند.»
قدم خیر شما بالاتر از عبادات ماست

آیت‌الله‌«محسن کازرونی» رئیس هیئت امنای کمیته امداد امام‌خمینی(ره)، مهمان ویژه این مراسم، با تقدیر از خیراندیشی بانو مهرآیین می‌گوید: «کاری که ایشان آغاز کرده‌اند، کار بزرگی است. در حالی‌که بخشی از درگیری‌های عالم بر سر پول است، یک انسان کل مایملکش را برای کار خیر بدهد، اتفاق ساده‌ای نیست؛ انسان وارسته می‌خواهد، کسی که دل به مال دنیا نبسته باشد. به اعتقاد من اینها بی‌نظیرترین و شکوهمندترین انسان‌هایی هستند که روی این خاک زندگی می‌کنند.

من به خانم مهرآیین عرض می‌کنم که این کار شما، یعنی ساخت درمانگاهی که قرار است درد و رنج انسان‌های دردمند در آن برطرف شود، اثر و ثوابش از بسیاری از عبادت‌هایی که امثال ما داریم، بالاتر است.» آیت‌الله ‌کازرونی تأکید کرد: «از شهردار منطقه و دیگر مسئولان می‌خواهم هرچقدر می‌توانند کمک کنند که این درمانگاه هرچه زودتر برپا شود تا ان‌شاءالله خانم مهرآیین به چشم خود ببیند که مردم محروم از خدمات این درمانگاه خیریه استفاده می‌کنند.»


قول می‌دهیم درمانگاه، خیریه بماند

«محمدحسین محمودی ساری» عضو مجمع خیّران سلامت، عضو هیئت امنا و مسئول بخش اجرایی ساختمانی پروژه درمانگاه نور، درباره ویژگی‌های این مجتمع درمانگاهی می‌گوید: «این درمانگاه در زمینی به وسعت 2هزار و 400 مترمربع در 6طبقه ساخته خواهد شد؛ یک طبقه پارکینگ، طبقه همکف به‌عنوان داروخانه و4طبقه درمانگاه شامل بخش‌های رادیولوژی، دندانپزشکی، آزمایشگاه و...  از مجموع مبلغ 10میلیارد تومان که خانم مهرآیین از محل فروش منزل مسکونی‌شان برای این پروژه اختصاص داده‌اند، 5میلیارد تومان صرف ساخت درمانگاه و 5میلیارد تومان نیز صرف تهیه تجهیزات خواهد شد. امیدواریم در چند روز آینده عملیات ساختمانی را شروع کنیم و در مدت یک سال پیش‌بینی شده، پروژه را به پایان برسانیم. »

او با اشاره به برخی تجربیات ناموفق در ساخت درمانگاه‌های خیریه می‌افزاید: «در کشور ما عملیات ساخت و ساز، زیاد است. من عضو مجمع خیّران هستم و اطلاع دارم کار ساخت مراکز خیّرساز به خوبی شروع می‌شود اما پس از 6 ماه از آنجایی که کسی به عنوان حامی وجود ندارد و برای نگهداری از آنجا مشارکت نمی‌کند،‌ گاهی به مرحله افتتاح هم نمی‌رسد و برق آن نیز وصل نمی‌شود.

برای جلوگیری از این مشکل، از روز اول بخشی از پول خانم مهرآیین را از این کار جدا کردیم و در یک پروژه تجاری ـ مسکونی سرمایه‌گذاری کردیم تا آن سرمایه از این درمانگاه حمایت کند، زیرا بر این باوریم که نگهداری مجموعه، مانند ساخت خود مجموعه، مهم است. سپس در مجمع خیّران سلامت مطرح کردیم پزشکانی به این درمانگاه بیایند که مردم به دلیل وجود آنها، برای مراجعه به اینجا ترغیب شوند.

متأسفانه بعضی‌ها فکر می‌کنند مردم طبقه‌بندی دارند و این درمانگاه چون در محله محروم است، هر چه شد، مشکلی نیست. در حالی‌که ما بر این باور هستیم که اینجا چون قرار است با تأکید خانم مهرآیین، برای بیماران محروم، صددرصد خیریه باشد، مانند درمانگاه تخصصی مرکز شهر باید بهترین پزشکان و تجهیزات را داشته باشد.»
برای افتتاح درمانگاه روزشماری می‌کنیم

منطقه15 کمترین سرانه درمانی را در میان مناطق 22گانه شهر در اختیار دارد و دشواری دسترسی به مراکز درمانی شهر، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات اهالی منطقه محسوب می‌شود. در این منطقه که به دلیل مجاورت با چند بزرگراه تصادفات فراوانی اتفاق می‌افتد، فاصله زیاد محله‌ها تا بیمارستان‌های مرکز شهر‌، گاه موجب خسارت‌های جانی غیرقابل جبرانی می‌شود.

بنابراین ساخت درمانگاه خیریه تخصصی در این منطقه، تحقق آرزو و خواسته همیشگی اهالی این منطقه است. شاهد این مدعا، صحبت‌های حاج «ابراهیم اکبرزاده» 75ساله، یکی از اهالی باصفای محله هاشم‌آباد است که تا می‌آید از شوقش برای ساخت این درمانگاه بگوید، بغض بی‌اجازه می‌دود بین کلماتش. او با صدایی لرزان می‌گوید: «بیمارستان و درمانگاه اینجا خیلی کم است.

چندی پیش مجبور شدم همسرم را در یک بیمارستان خصوصی بستری کنم و برای یک شب 700 هزار تومان پرداخت کنم. وقتی شنیدم قرار است اینجا درمانگاه خیریه ساخته شود، خیلی خوشحال شدم و برای پدر و مادر بانی آن دعا کردم. باور کنید من و همسرم بیمار هستیم و از پس هزینه‌های بیمارستان برنمی‌آییم. از حالا برای افتتاح این درمانگاه خیریه روزشماری می‌کنم. حیف که کاری از دستم برنمی‌آید وگرنه برای ساختش کمک می‌کردم.»

حجت‌الاسلام «سید ابوالقاسم خادمیان واعظ» امام جماعت مسجد علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) در همسایگی زمین درمانگاه می‌گوید: «منطقه15 بخشی از حریم شهر را شامل می‌شود که از نظر امکانات درمانی بسیار در مضیقه است. من شاهد بوده‌ام اهالی روستاهای حریم در نیمه‌های شب، برای پیدا کردن یک درمانگاه ساده خود را به منطقه ما رسانده‌اند. ساخت چنین درمانگاهی در منطقـــه15 بسیار ضروری بود. امیدوارم این بانوی خیّر، سلامت و موفق باشد و امیدوارم از امانت ایشان مراقبت شود و این درمانگاه برای همیشه خیریه بماند.»شهردار منطقه15: در کنار شماییم

«وحیدرضا محمدی» شهردار منطقه15 که حکم میزبان این جمع را دارد، در گفت‌وگویی صمیمانه با بانوی خیّر همشهری می‌گوید: «ساخت درمانگاه خیریه توسط شما در منطقه15، کار ارزشمندی است. از اینکه این منطقه محروم را برای این کار انتخاب کرده‌اید، سپاسگزاریم. سرانه درمانی در مناطق جنوبی شهر به‌ویژه منطقه15 پایین است و خیّران می‌توانند نقش بسیار مؤثری در کاهش این محرومیت ایفا کنند.

شهرداری بستر خیلی خوبی را برای افزایش سرانه‌ها در منطقه15 فراهم کرده و بعضی را نیز خود متولی شده است. ما در منطقه سرانه فضای سبز و پارکینگ خوبی داریم اما متأسفانه شهروندان منطقه به‌ویژه محله‌های اتابک و هاشم‌آباد در مجاورت زمین این درمانگاه، برای سرانه درمانی مشکلات جدی دارند. امیدواریم با همکاری خیّران بتوانیم سرانه درمانی منطقه را افزایش داده و رضایت شهروندان را جلب کنیم.» وی افزود: «ما با افتخار، برای ساخت این درمانگاه همراه خانم مهرآیین هستیم تا شهروندان سریع‌تر اثر کار خیر ایشان را حس کنند.»

این خبر را به اشتراک بگذارید