• سه شنبه 4 تیر 1398
  • الثُّلاثَاء 21 شوال 1440
  • 2019 Jun 25
پنج شنبه 20 اردیبهشت 1397
کد مطلب : 15526
+
-

خروج آمریکا از برجام اثری روی قیمت دارو نخواهد داشت

سخنگوی سازمان غذا و دارو با تأکید بر اینکه «نظام دارویی ایران» با خروج آمریکا از برجام شوکه نمی‌شود، گفت: ارتباطات خاص دارویی با آمریکا نداریم، از همین رو مشکلی در حوزه دارو پیش نخواهد آمد.

کیان جهان‌پور (سخنگوی سازمان غذا و دارو) در گفت‌وگو با  ایلنا در پاسخ به این سؤال که آیا خروج آمریکا از برجام تأثیری در نظام دارویی کشور خواهد داشت، افزود: در زمان تحریم و تا پیش از دولت یازدهم حدود ۳۵۰ قلم دارو با کمبود مواجه شد، درصورتی که بعد از آن حداکثر کمبود به ۶۵ قلم دارو رسید.

تفاوت بسیار بالاست و حداقل 5برابر کمبود دارو در بازار کاهش پیدا کرده است. هم‌اکنون نیز با این اتفاق با توجه به اینکه ارتباطات خاص دارویی با ایالت متحده آمریکا نداریم، بعید است مشکلی در رابطه با دارو داشته باشیم.

او افزود: شاید در رابطه با 2دارو که انحصار تولید آن در دست این کشور است، مشکلاتی پیش بیاید. وضعیت دارو به لحاظ انسانی در دنیا متفاوت است، اما از آنجایی که نمی‌دانیم طرف مقابل تا چه میزان انسانی رفتار می‌کند، مراودات دارویی با ایالات متحده آمریکا محدود است و قطعا نگرانی از نظر بازار دارویی نخواهیم داشت. سخنگوی سازمان غذا و دارو در ادامه گفت: برخی از دارو‌ها ثبت اختراع آن فعال است. این دارو‌ها اگر متعلق به یک شرکت خاص باشد انحصارا هم باید توسط‌ همان شرکت تولید شود که به همین‌خاطر ممکن است مشکلی در تأمین آن داروها به‌وجود بیاید. او افزود: قطعا دیپلماسی فعالی در وزارت بهداشت وجود خواهد داشت تا مشکلی در این رابطه به‌وجود نیاید.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در پایان گفت: امیدواریم که با سیاست‌هایی که در پیش گرفته شده است؛ اتفاقات گذشته پیش از دولت یازدهم تکرار نشود و از تجربه تاریخی آن زمان که به‌صورت یک شوک به نظام دارویی کشور وارد شد، استفاده شود و راه‌ها و مسیرهایی برای سخت‌ترین شرایط مشخص شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید