• دو شنبه 28 مرداد 1398
  • الإثْنَيْن 17 ذی الحجه 1440
  • 2019 Aug 19
سه شنبه 28 آذر 1396
کد مطلب : 1505
+
-

میانگین بازده بازار سهام به 23 درصد رسید

بورس
میانگین بازده بازار سهام به 23 درصد رسید

لوبیای سحرآمیز بورس همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد. برخی تحلیلگران خوش‌بین بازارسهام اعتقاد دارند منحنی شاخص کل همچنان صعودی ترسیم خواهد شد و فعلا تا رقم 101هزار واحد مانعی را پیش روی خود نمی‌بیند. با رشد دیروز بورس تهران به لحاظ کسب بازده در میان همه بازارهای رقیب در رتبه نخست جای گرفت.

 به گزارش همشهری، روز یکشنبه شاخص کل بورس اوراق بهادار یک‌درصد دیگر افزایش یافت و برای نخستین بار از مرز 95هزار واحد گذشت. صعود سریع شاخص‌ها در بازارسهام از اواخر تابستان امسال آغاز شده و با وجود نوسان‌های مقطعی در تمام طول پاییز96 ادامه یافته است. روند فعلی حرکت نماگر اصلی بورس یادآور قصه جک و لوبیای سحرآمیز است؛ داستانی که به شکلی تمثیلی صعودی جادویی را روایت می‌کند. حالا به‌نظر می‌رسد برخی سرمایه‌گذاران در تالارهای سهام سوار بر تنه لوبیای سحرآمیز شاخص بورس در حال عبور از مرزهای کسب سود هستند؛ البته در این میان برخی سرمایه‌گذاران و سهامداران هم هستند که مدعی‌اند روند حرکت شاخص چندان مبتنی بر واقعیت‌های بازار نیست.

عبور بازده بورس از مرز ۲3درصد 

در پایان مبادلات روز یکشنبه بورس، میانگین بازده بازارسهام به 23درصد رسید. به این ترتیب بورس برای نخستین بار در طول سال‌جاری به پرسود‌ترین بازار برای سرمایه‌گذاران ایرانی تبدیل شد. درحالی‌که از ابتدای امسال تا‌کنون شاخص بورس 23درصد افزایش یافته، سرمایه‌گذاران در بازار یورو اندکی بیشتر از 22درصد سود کسب کرده‌اند. در این دوره زمانی بازده سرمایه‌گذاران در بازار دلار 12.6درصد بوده و بازده سرمایه‌گذاری در بازار سکه به 19درصد رسیده است. در این میان میانگین بازده سرمایه‌گذاری در فرابورس هم از 20درصد فراتر رفته است. بورس تهران از نظر کسب بازده در طول 9‌ماه گذشته پرسودترین بازار سهام جهان هم به‌حساب می‌آید.

دلایل عبور شاخص از مرز 95هزار واحد

در دقایق ابتدایی معاملات دیروز بورس تهران، شاخص کل با رشد یک هزار واحدی، پرقدرت از مرز کانال 95هزار واحد عبور کرد و به رقم 95هزار و 600واحد رسید. رشد دیروز شاخص کل، در پی افزایش قیمت سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، معدنی صنعتی گل گهر، نفت و گاز پتروشیمی تأمین، سرمایه‌گذاری غدیر و مپنا رقم خورد. به باور کارشناسان روی آوردن مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری به بازار سهام و گرایش نقدینگی این صندوق‌ها به سمت بورس باعث رشد شاخص شده است.

رکوردزنی، قابل پیش‌بینی بود

عباس ضیایی نیری از کارشناسان بازار سرمایه در خصوص رکوردزنی شاخص تالار شیشه‌ای، گفت: با اعتماد به‌وجود آمده در بین‌ فعالان‌ بازار سرمایه و تازه وارد‌ها رکوردزنی دوباره شاخص قابل پیش‌بینی بود. عباس ضیایی‌نیری گفت: تقویت شاخص‌ها در بازار سرمایه با داشتن نگاهی علمی به نماد‌های پربازده و همچنین تحول و اجرای سیاست‌های نوین سرمایه‌گذاری در انتقال نقدینگی‌ها به مسیر قابل اطمینان این بازار برای شکستن رکوردهای جدید سرعت بیشتری می‌دهد. او افزود: بی‌شک صنایع قدرتمند فولاد و فلزات اساسی و فرآورده‌های نفتی همچنین محصولات پتروشیمی و پالایشی‌ها که تأثیر بالقوه‌ای در روسفید کردن این بخش مهم‌ از اقتصاد کشور را در میان سرمایه‌گذاران و فعالان این ساختمان شیشه‌ای داشته‌اند؛ کماکان این روند سوددهی را در تابلوهای نمایش به رخ صنایعی همچون خودرویی‌ها خواهند کشید.

دلیل ندارد همه رشد کنند

علی محمدپور، کارشناس دیگر بازار سرمایه با اشاره به رکوردشکنی‌های پیاپی این روزهای شاخص بورس گفت: بخش عمده این رکوردشکنی تحت تأثیر نمادهای معاملاتی است که از رشد قیمت دلار، افزایش قیمت جهانی نفت و همچنین رشد قیمت جهانی کالاها، افزایش قیمت سهام را تجربه می‌کنند. این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که چرا همزمان با رشد شاخص بورس، شاهد افزایش قیمت در تمامی نمادها نیستیم، گفت: بخشی از پاسخ این پرسش تأثیرپذیری نمادهای معاملاتی، بسته به‌دلایل رشد قیمت آنهاست؛ بنابراین درصورتی که گروه یا نمادی از افزایش قیمت دلار، نفت یا کالاهای جهانی تأثیر مثبت نپذیرد، دلیل ندارد که این نماد با افزایش قیمت همراه باشد.

دلار، نفت و مواد خام عامل رشد است

سلمان نصیرزاده، کارشناس بازار سرمایه در خصوص دلایل رشد و رونق بازار سرمایه گفت: نکات مثبت بازار بیش از نکات منفی آن بود. افزایش نرخ دلار، رشد قیمت جهانی نفت، رشد قیمت جهانی مواد خام و کاهش ریسک‌های سیاسی را می‌توان از مهم‌ترین دلایل رونق بازار دانست. او با اشاره به اینکه نمادهای صادرات محور این روزها به‌طور جدی مرکز توجه بازار هستند، گفت: البته پیش‌بینی می‌شود کنترل‌های دولتی در بازار ارز که از این هفته با تزریق ارز در بازار آزاد آغاز شده، سرآغازی برای تعدیل قیمت‌ها باشد.

 

 تحلیل مدیرعامل بورس تهران

حسن قالیباف‌اصل، مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران با اشاره به رکوردشکنی‌های شاخص کل گفت: فرصت خرید و فروش سهام همواره در بازار بورس وجود دارد اما نمی‌توان براساس ارقام شاخص بورس و با تکیه بر یک عدد برای ورود یا خروج از بازار تصمیم‌گیری کرد.

قالیباف اصل با بیان اینکه رشد شاخص به معنی رشد قیمت سهام همه شرکت‌ها و کاهش آن به‌معنای گران شدن قیمت سهام همه ناشران نیست، عنوان کرد: در زمان صعود شاخص نیز ممکن است قیمت‌ سهام برخی شرکت‌ها منفی باشد. بنابراین هر شخصی که می‌خواهد وارد بازار سهام ‌شود، باید براساس دیدگاه کارشناسی تصمیم‌گیری کند. به باور او در بازار سهام، امکان اینکه برخی سهم‌ها گران یا ارزان باشند، به دیدگاه و استراتژی یک سرمایه‌گذار بستگی دارد که بتواند انتخاب مناسبی در بازار داشته باشد.

او با تأکید بر اینکه نباید تنها به شاخص کل توجه کرد و آن را مبنای تصمیم‌گیری دانست، یادآور شد: شاخص کل وضعیت کلی بازار سهام را نشان می‌دهد. ضمن اینکه هر صنعتی در بورس هم‌اکنون از شاخص جداگانه‌ای برخوردار است. همچنین شاخص‌ موزون، شاخص تغییرات قیمت و شاخصی که تنها جمع سود نقدی و تغییرات قیمت را نشان می‌دهد  نیز در بازار وجود دارد که هر کسی براساس نیاز خود باید به این شاخص‌ها نگاه کند.

او ادامه داد: همواره ممکن است برخی صنایع با شاخص‌های مثبت و تعدادی نیز با شاخص‌های منفی روبه‌رو باشند، درعین حال یکسری صنایع از وزن بالاتر و یکسری از وزن پایین‌تری بر محاسبه شاخص کل قیمت و بازده نقدی برخوردارند. بر این اساس شاخص مثبت به مفهوم این نیست که همه سهم‌ها در بازار با هم افزایش می‌یابند.

این خبر را به اشتراک بگذارید