• شنبه 31 فروردین 1398
  • السَّبْت 14 شعبان 1440
  • 2019 Apr 20
دو شنبه 27 فروردین 1397
کد مطلب : 12301
+
-

عملیات مکانیزه شدن پل عابرپیاده ورودی محله کرمان مدت‌هاست به حال خود رها شده است

معطل بین زمین و آسمان

مناطق 4 و 8
معطل بین زمین و آسمان

حمیدرضا بوجاریان | خبرنگار :

مناطق 4 و 8


هم مرز بودن برخی محله‌ها با 2منطقه سبب شده مشکلاتی گریبان ساکنان محدوده‌های آن محله‌ها را بگیرد. محله کرمان در منطقه 8، از آن دست محله‌هایی است که با منطقه 4 مرز مشترک دارد. به همین دلیل برخی خدماتی که باید به ساکنان منطقه 8 داده شود، نیازمند همکاری و تعامل شهرداری منطقه 4 است.

همه اینها را گفتیم تا برسیم به اینجا که فعال کردن پل عابرپیاده و نصب تجهیزات آن در محله کرمان تنها به 500 میلیون تومان بودجه نیاز دارد که معطل تأمین اعتبار در شهرداری 2 منطقه است، بودجه‌ای که تخصیص نیافتن آن سبب خاک خوردن تجهیزات میلیاردی در انبارها شده است. 
    
افرادی که از بزرگراه رسالت در منطقه 4 قصد ورود به محله کرمان در منطقه 8 را دارند، باید رنج بالا رفتن از پله‌های پرشمار عابرپیاده این مسیر را به جان بخرند. این رنجی است که برخی شهروندان خصوصاً سالخوردگان با هر بار بالا و پایین رفتن از پل غیرمکانیزه تقاطع بزرگراه رسالت ‌ـ خیابان کرمان به جان می‌خرند. این را می‌شود از لابه‌لای حرف‌های «نسرین فدایی» که رد میانسالی در چهره‌اش پیداست،

فهمید: «مجبورم برای خرید و تأمین نیازهای خانه هفته‌ای 2ـ 3 بار از این پل بالا و پایین بروم. سخت است، اما چاره‌ای ندارم و باید این سختی را تحمل کنم.» او که از برنامه شهرداری برای مکانیزه کردن پل خبر ندارد، می‌گوید: «از روزی که این پل را نصب کرده‌اند وضع همین‌طور بوده است. نمی‌دانم قرار است پل برقی شود یا نه. اگر می‌خواهند پل را مکانیزه کنند چرا زودتر این کار را انجام نمی‌دهند.»


تأخیر در اجرا، کاهش مشارکت

«میزان استفاده از پل عابرپیاده تقاطع بزرگراه رسالت ‌ـ خیابان کرمان زیاد است. جوان‌ها هم برای بالا رفتن از پله‌ها رغبت نمی‌کنند.» این حرف‌های «حسین خدیوی» است که 8 سال است در محله کرمان زندگی می‌کند. او پل عابرپیاده تقاطع بزرگراه رسالت ‌ـ خیابان کرمان را یکی از مهم‌ترین پل‌های عابرپیاده این بزرگراه می‌داند: «مسئولان شهرداری سال قبل گفتند که مکانیزه کردن این پل با همکاری شهرداری منطقه 4 انجام می‌شود. با وجود اینکه مدت‌ها قبل بخشی از انتهای خیابان کرمان برای نصب پایه‌های پل مکانیزه تعریض شد، اما هنوز خبری از نصب پایه‌ها نیست.» 


شهرداری منطقه 4، مسئول نصب پله برقی

«مسئولیت ساخت پل عابرپیاده ورودی محله کرمان با شهرداری منطقه 4 است و شهرداری این منطقه باید پاسخگو باشد. شهرداری منطقه 8 مکاتبات و پیگیری‌های خود را برای نصب این پل انجام داده و منتظر است تا با انتقال پایه‌های پل، کمک‌های لازم را برای نصب پایه‌ها انجام دهد.» معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه 8 می‌گوید: «با بستن دوربرگردان ورودی محله کرمان، جانمایی نصب پایه‌های برقی پل مکانیزه انجام شده است و مسئولان منطقه 4 اعلام کردند این پایه‌ها به‌زودی نصب می‌شود، اما به دلیل زمانبر شدن کار، فضای خالی در این محور به‌صورت رها شده باقی مانده است.» «حامد میرزابیگی» می‌افزاید: «پایه‌های برقی پل، 18‌متر است و به همین دلیل فضای زیادی برای نصب این پایه‌ها نیاز است. براساس آخرین پیگیری‌ها، مصوبه نصب پل مکانیزه از سوی معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران دریافت شده و منتظریم این پل برای استفاده شهروندان آماده شود.»


منتظر تأمین بودجه هستیم 

«پل عابرپیاده تقاطع بزرگراه کرمان ‌ـ خیابان رسالت، یکی از مهم‌ترین پل‌های عابرپیاده منطقه است که محل عبور خط بی.آر.تی و درست در محل ایستگاه اتوبوس کرمان است. شهرداری برای تشویق شهروندان به استفاده بیشتر از ناوگان حمل‌ونقل عمومی، طرح مکانیزه کردن این پل را از سال قبل در دستور کار خود قرار داد و با خریداری 8 پایه پله مکانیزه مقدمات اجرای کار را فراهم کرد.» به گفته معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه 4، نبود بودجه باعث شد پل‌های خریداری شده در انبار بماند: «انشعاب برق مورد نیاز برای فعال کردن پله‌های برقی تأمین شده است،

اما برای نصب پله‌ها 500 میلیون تومان بودجه نیاز است که این مبلغ در اختیار شهرداری نیست. پایه‌های پل بیش از یک سال قبل خریداری شده و الان در انبار است که بیم فرسودگی و خرابی آنها می‌رود.» «مهدی اناری» با بیان اینکه شهرداری منطقه پیگیر تأمین بودجه برای فعال کردن این پل مکانیزه است اضافه می‌کند: «نامه‌نگاری و جلساتی با مسئولان خدمات شهری و معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران صورت گرفته تا در صورت تأمین اعتبار، بلافاصله پل مکانیزه نصب شود.»


بررسی موضوع در کمیته نظارت شورا

نایب رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و عمران شورای اسلامی شهر تهران گفت: «امسال و در بودجه پیشنهادی شهرداری، اولویت با طرح‌هایی است که بین 90 تا 95‌ درصد پیشرفت داشته‌اند. برای تسریع در فرآیند بهره‌برداری از این طرح‌ها هم اعتبار لازم در بودجه سال آینده شهرداری پیش‌بینی شده است.» «افشین حبیب‌زاده» با اشاره به اینکه اولویت شهرداری اختصاص بودجه به طرح‌های نیمه‌تمام است، تأکید کرد: «اعضای شورای‌شهر اولویت بودجه‌بندی خود را بر این اساس تعریف کرده‌اند و به این دلیل، براساس نیازهای موجود منابع مالی را تعریف و تصویب کرده‌اند.» وی بیان داشت: «موضوع معطل ماندن کار نصب پل عابرپیاده مکانیزه در خیابان کرمان در کمیته نظارت شورای شهر پیگیری می‌شود تا به نتیجه مطلوب برسد.»

این خبر را به اشتراک بگذارید