• شنبه 29 دی 1397
  • السَّبْت 12 جمادی الاول 1440
  • 2019 Jan 19
دو شنبه 27 فروردین 1397
کد مطلب : 12300
+
-

عکاس ساکن محله یوسف‌آباد، خانه‌اش را محل پرورش گیاهان کمیاب کرده است

خانه سبز آقا جاسم

منطقه 6
خانه سبز آقا جاسم

نیلوفر ذوالفقاری | خبرنگار:

منطقه 6


باورش ساده نیست، اما همین‌جا در قلب پایتخت، «جاسم غضبانپور»، عکاس معروف دوران دفاع‌مقدس تمام خانه‌اش را پر از گل‌ها، گیاهان و درختان کمیابی کرده که کسی فکر نمی‌کند بتوان آنها را در تهران پرورش داد؛ از درخت موز و نارگیل در حیاط خلوت خانه گرفته تا حوضچه‌ای که این روزها غرق گل‌های نیلوفر آبی است، همه چیز در خانه سبز این عکاس حکایت از علاقه عجیب و غریب او به گیاهان دارد. 

برای بسیاری از ما درختان نخل تنها نشانه‌های سرسبزی خرمشهر هستند و در تصویر ذهنی ما این شهر خشک و خاکستری است، اما «جاسم غضبانپور» که در این شهر به دنیا آمده، می‌گوید در خرمشهر 250 نوع خرما پرورش داده می‌شود و تنوع گل‌ها و گیاهان فراوان است. غضبانپور می‌گوید: «نخستین تجربه‌های من در کشاورزی به مزرعه بزرگ پدربزرگم بازمی‌گردد. نخستین درآمدم را از راه فروش سبزی‌هایی که در کرت کوچکم کاشته بودم به دست آوردم و از همان کودکی علاقه‌ام به گیاهان جدی‌تر شد.»

عکاسی هم برای غضبانپور از خرمشهر آغاز شد. از کارگاه کوچک تجربی و عکس گرفتن از زندگی روزمره خرمشهری‌ها تا تحصیل در دانشگاه هنر و رسیدن به روزهای پرخاطره جنگ تحمیلی. هرچند عکاسی از خرمشهر در روزهای قبل و بعد از آزادسازی نقطه درخشان کارنامه غضبانپور است، اما او تجربه‌های ارزشمند دیگری هم دارد. چند سال پیش کتابی با عنوان «سیمای تهران در 50 روز حملات موشکی» منتشر شد که حاوی عکس‌های روزها و شب‌های موشکباران تهران است.

بعدها زمینه عکاسی غضبانپور تنوع بیشتری گرفت و او جذب عکاسی از جلوه‌های مختلف زندگی و معماری ایرانیان شد. کتاب «خانه ایرانی» مجموعه عکس‌های او برای معرفی ۵۰ خانه قدیمی باارزش از ایران همراه با نقشه‌های بناهاست که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. عکاسی از گل‌ها و گیاهان هم به سرگرمی روزانه غضبانپور تبدیل شده او معتقد است در همین پایتخت پر از دود و شلوغی هم می‌توان با کمی انگیزه و علاقه خانه‌ای سبز و باطراوت داشت. موز و نارگیل و نیلوفر آبی در باغچه من 

 مهم‌ترین سوغاتی غضبانپور از سفرهای متعددش، بذر و قلمه گل‌ها و گیاهانی است که کمتر کسی باور می‌کند بتوان آنها را در پایتخت، آن هم در باغچه خانه نگهداری کرد. اطلاعات غضبانپور درباره گیاهان حاصل تجربه‌ها و البته مطالعه تخصصی درباره این علاقه‌مندی سبز است. او می‌گوید: «می‌دانستید در دنیا بیش از 100 نوع کدو وجود دارد؟ من اینجا چندین نوع آن را پرورش می‌دهم، از کدویی که با آن سازهای مختلف می‌سازند گرفته تا کدوهایی که ظاهر آنها به نظر عجیب و ناآشنا است.»

دیدن بنفشه آفریقایی، انواع کاکتوس، درخت موز و نارگیل، گل‌های گرمسیری، گیاهان ارمنستانی، نیلوفر آبی تالاب انزلی در حوض، بهارنارنج، تمبرهندی، پنبه، درختان موی تاکستان، فلفل سبز و آویشن، شاه‌توت و گل‌محمدی در حیاط خانه غضبانپور تجربه جالبی است و ورود به این خانه بعد از گذشتن از ترافیک همیشگی یوسف‌آباد این تجربه را عجیب‌تر می‌کند. غضبانپور هر بار که برای عکاسی به نقطه‌ای سفر کرده، گیاه جدیدی با خود آورده است، گاهی هم دچار دردسر شده، اما خودش می‌گوید ناامیدی برای او معنا ندارد: «گاهی اطرافیان می‌گفتند امکان ندارد بتوانی فلان گیاه را در تهران پرورش دهی، اما آنقدر به تلاش و مطالعه ادامه می‌دادم تا با به ثمر نشستن آن گیاه نفس راحتی بکشم و مطمئن شوم موفق شده‌ام.»


گل‌ها، بهترین هدیه بهاری

حالا که بهار است و هر طرف سر بچرخانی سرسبزی می‌بینی، غضبانپور از گل‌ها و گیاهانی می‌گوید که به نظرش بهترین هدیه برای دوستان و فامیل هستند: «هر کجا می‌روم گلدان یا قلمه گیاهی را به‌عنوان هدیه برای صاحبخانه می‌برم. روش نگهداری از آن را به دقت توضیح می‌دهم و اگر مشکلی پیش بیاید آمادگی دارم مراقبت از آن را برعهده بگیرم تا دوباره سالم و سبز شود.»

خانه غضبانپور یک کلینیک گل و گیاه مجهز با تجهیزات باغبانی و انواع کودهای موردنیاز است و او باور نمی‌کند چطور بعضی افراد با بی‌مبالاتی فضای سبز اطراف محل زندگی خود را از بین می‌برند: «پیش از این بعضی افراد که برای تفریح به محله ما می‌آمدند با وجود همه تذکرهای من شمشادها و گیاهانی را که خودم در باغچه حاشیه پیاده‌رو سبز کرده بودم از بین بردند. بعضی همسایه‌ها هم هیچ تلاشی برای نگهداری از درختان و گل‌های محله نمی‌کنند و این برای من عجیب است.»
 

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :