• شنبه 29 دی 1397
  • السَّبْت 12 جمادی الاول 1440
  • 2019 Jan 19
دو شنبه 27 فروردین 1397
کد مطلب : 12296
+
-

حمایت 30نفر ازساکنان شهرک شهرداری از حیوانات

یک وعده مهربانی

منطقه 21
یک وعده مهربانی

مهدی اسماعیل‌پور | خبرنگار:

منطقه 21


چند سالی است که بحث حمایت از حیوانات داغ شده است. در همین راستا انجمن‌ها و تشکل‌هایی با نام‌ها و عناوین مختلف در حمایت از این زبان‌بسته‌ها فعال شده و گوشه‌ای از کار را به دست گرفته‌اند. یکی برای حیوانات آسیب‌پذیر سرپرست و صاحب پیدا می‌کند، دیگری خدمات دامپزشکی نظیر واکسیناسیون و عقیم‌سازی حیوانات ولگرد را ارائه می‌دهد و گروهی هم در مباحث قانونی و قضایی به مقابله با حیوان آزار‌ها می‌روند، اما در گوشه‌ای از این شهر پهناور چند نفر از اهالی یک محله کوچک دور هم جمع شده‌اند و یک گروه حمایت از حیوانات را تشکیل داده‌اند که در تعاریف مرسوم تشکل و انجمن‌ها نمی‌گنجد، اما کار و فعالیت‌شان دست‌کمی از آنها ندارد. اعضای این گروه چند دوست، فامیل و همسایه در شهرک شهرداری هستند که در محدوده شمال غربی منطقه 21 واقع شده است. 
    
30 نفر از ساکنان شهرک شهرداری، گروهی محلی به نام «‌‌کمک و غذا‌رسانی به حیوانات» را تشکیل داده‌اند. تعدادی از اعضای این گروه ساکن محله‌های اطراف یعنی ویلاشهر و چیتگر شمالی هستند. کار آنها تهیه غذا برای حیوانات محله است. اصلی‌ترین منبع تأمین غذا هم پسماند‌هایی است که بعد از هر وعده غذایی در سفره‌ها باقی می‌ماند. 

«اکرم امینی» سرپرست این گروه از همکاری خوب همسایه‌ها و ساکنان محله در توزیع غذا بین حیوانات برای ما می‌گوید: «برای حیوانات غذا تهیه و جمع‌آوری می‌کنیم تا مجبور نباشند در مخازن زباله دنبال غذا و سیر کردن شکمشان باشند. منبع اصلی ما هم غذا‌هایی است که در سفره‌ها باقی می‌ماند. به جای اینکه باقیمانده غذاها را با زباله مخلوط کنیم، آنها را در ظرف جداگانه قرار می‌دهیم و بعد طبق هماهنگی‌هایی که در گروه تلگرامی انجام می‌شود در نقاط مختلف شهرک و محله‌های اطراف بین حیوانات توزیع می‌کنیم.

گروه ما بیش از 30عضو دارد، اما جالب اینکه بعضی از همسایه‌ها بدون اینکه عضو گروه باشند، پسماند‌های غذا را داخل ظروف یکبارمصرف یا مشمع جمع‌آوری کرده و به خانه ما می‌آورند تا به حیوانات بدهیم. بعضی هم با دعای خیرشان تشویق‌مان می‌کنند و حامی ما هستند.» تعدادی از اعضای شورایاری و هیئت امنای شهرک از جمله «زهرا شیرزاد» هم از اعضای این گروه محلی هستند. 


یک تیر و چند نشان

«مریم جلولی» یکی از ساکنان محله و عضو فعال گروه معتقد است توزیع غذای سالم بین حیوانات علاوه بر اینکه عملی انسانی به شمار می‌رود به بهداشت و سلامت محله هم کمک می‌کند: «اگر این کار درست و اصولی انجام شود، به بهداشت محله و مردم کمک می‌کند. وقتی پسماند غذا را با زباله‌های دیگر مخلوط می‌کنیم و داخل سطل زباله می‌ریزیم، حیوانات به‌ویژه گربه‌ها برای سیرکردن شکم‌شان بین زباله‌ها می‌روند و ممکن است بدنشان به انواع میکروب و بیماری‌های پوستی آلوده شود و آن را همه جا پراکنده کنند، اما اگر پسماند غذا را تفکیک و به شکل مناسب و بهداشتی در اختیار حیواناتی که در محله زندگی می‌کنند قرار دهیم، هم ثواب دارد و هم به بهداشت محله کمک کرده‌ایم. حیوانات اگر به اندازه کافی غذا بخورند کمتر بیمار می‌شوند. سلامت حیوانات، به‌عنوان جزئی از محیط‌زیست، رابطه مستقیمی با سلامت انسان‌ دارد و باید مراقب و مواظب آنها باشیم.»

آقای چالشی یکی دیگر از اعضای گروه است. او دست به کار جالبی زده و هماهنگ با همکارانش تمام پسماند‌های غذای اداره‌اش را جمع‌آوری می‌کند و برای حیوانات می‌آورد. 

به این‌ترتیب مواد غذایی که قرار است دور ریخته و حیف و میل یا به عبارت دیگر اسراف شود، تبدیل به خوراکی سالم برای حیوانات می‌شود. جلولی به طرحی که اواخر سال گذشته از سوی یکی از اعضای شورای‌شهر مطرح شد اشاره می‌کند و امیدوار است شاهد اجرای آن در سال جدید باشد: «خانم فخار، یکی از اعضای شورای‌شهر طرح خوبی را برای تصویب در جلسه شورای‌شهر مطرح کرد. به شکل کلی طرح از این قرار بود که شهرداری در هر محله فضا و مخازنی را برای غذا دادن به حیوانات، مشخص و جانمایی کند.

اگر این اتفاق بیفتد اهالی هر محله می‌توانند گروهی مردمی تشکیل دهند و با جمع‌آوری پسماند سفره‌ها، غذای سالم و بهداشتی برای حیوانات تأمین کنند.» به گفته این شهروند این حرکت ارزشمند گروه محلی شهرک شهرداری می‌تواند با همکاری و هماهنگی مردم در محله‌های دیگر هم اجرا شود.‌ کاری که اگر به شکل مناسب اجرا شود، هم به سود انسان‌ و هم حیوانات است.

این خبر را به اشتراک بگذارید