• سه شنبه 25 دی 1397
  • الثُّلاثَاء 8 جمادی الاول 1440
  • 2019 Jan 15
دو شنبه 27 فروردین 1397
کد مطلب : 12211
+
-

اجازه نمی‌دهیم آتش تنشی جدید شعله‌ور شود

گفت‌و‌گوی روحانی و پوتین درباره تحولات منطقه

دولت
اجازه نمی‌دهیم آتش تنشی جدید شعله‌ور شود

حسن روحانی روز یکشنبه در تماس تلفنی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری فدراسیون روسیه، حمله آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی را اقدامی تجاوزکارانه و در راستای روحیه دادن به تروریست‌های شکست‌خورده در این کشور عنوان کرد و گفت: اگر تجاوز و نقض آشکار قوانین بین‌المللی به‌سادگی و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای از سوی عاملان آن امکان‌پذیر شود، باید شاهد بی‌ثباتی‌های جدیدی در نظام بین‌الملل و منطقه باشیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه «این اقدام تجاوزکارانه آمریکا نشان داد که با تروریست‌ها رابطه مستقیم دارد»، افزود: آمریکایی‌ها زمانی که احساس کردند دست تروریست‌ها از منطقه مهمی مانند غوطه شرقی کوتاه شده، اینگونه عکس‌العمل از خود نشان دادند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، روحانی گفت: حمله آمریکا و متحدانش به سوریه نشان‌دهنده آن است که در مسیر مبارزه نهایی با تروریسم در سوریه با مشکلات و مسائل جدید روبه‌رو هستیم و باید رایزنی و همکاری بیشتری با هم داشته باشیم. رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه آمریکا و برخی کشورهای غربی نمی‌خواهند اوضاع سوریه به‌راحتی به ثبات دائمی برسد، اظهار داشت: باید برای حل بحران سوریه بر سرعت عمل در اقدامات خود بیفزاییم و در این راستا جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا همکاری‌های خود با روسیه را در چارچوب دوجانبه و سه‌جانبه افزایش دهد. روحانی افزود: متأسفانه همزمان با تنش‌آفرینی‌های جدید در منطقه، رژیم صهیونیستی دست به اقدامات تجاوزکارانه جدید علیه مردم فلسطین زده و این در حالی است که نباید اجازه دهیم آتش تنشی جدید در منطقه شعله‌ور شود. روحانی همچنین با اشاره به وقوع فاجعه انسانی در یمن بر ضرورت ارسال کمک‌‌های بشردوستانه به آنان تأکید کرد و گفت: ادامه درگیری و کشتار مردم در یمن به نفع هیچ‌کس نیست و ایران آماده کمک به هر روندی در راستای برقراری آتش‌بس، امنیت، صلح و نجات مردم این کشور است.

ولادیمیر پوتین نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به اینکه ایران و روسیه در بسیاری از مسائل و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی دیدگاه مشترکی دارند، گفت: حمله آمریکا و کشورهای غربی به سوریه با هر بهانه‌ای نقض فاحش قوانین بین‌المللی است و این اقدام آمریکا و متحدانش چیزی جز جنایت بین‌المللی و تجاوز نبود. پوتین با بیان اینکه حمله آمریکا به سوریه در حالی انجام شد که کارشناسان کمیسیون بین‌المللی منع سلاح‌های شیمیایی برای بررسی وارد سوریه شده بودند، اظهار داشت: سازمان ملل متحد برای اجماع میان کشورها ایجاد شده و نباید در راستای تامین منافع سیاسی برخی قدرت‌ها باشد؛ چراکه اگر همه بخواهند با شیوه خود در عرصه بین‌الملل عمل کنند، با هرج و مرج مواجه خواهیم شد. در این تماس همچنین طرفین درباره همکاری‌های اقتصادی رایزنی کردند.

  انتقاد ظریف از جانسونوزیر خارجه انگلستان در تماسی با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود درخصوص مشارکت انگلستان در حمله موشکی به سوریه توضیحاتی ارائه کرد. ظریف در این گفت‌وگوی تلفنی با یادآوری سابقه کاربرد سلاح شیمیایی علیه ایران توسط صدام با حمایت آمریکا، انگلیس و فرانسه از برخورد دوگانه غرب انتقاد کرد. وزیر خارجه اقدام به حمله قبل از شروع کاربازرسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را سؤال برانگیز خواند و افزود: دو حمله‌ای که به بهانه سلاح شیمیایی به سوریه انجام شد درست در مقاطعی بود که ارتش سوریه دست برتر را در مقابل تروریست‌ها داشت. ظریف به بوریس جانسون یادآور شد. از ابتدای مطرح شدن خلع سلاح شیمیایی سوریه اعلام کردیم که گروه‌های مسلح تروریستی سلاح‌های شیمیایی در اختیار دارند که به آن توجه نشد.

این خبر را به اشتراک بگذارید