• پنج شنبه 27 تیر 1398
  • الْخَمِيس 15 ذی القعده 1440
  • 2019 Jul 18
یکشنبه 19 فروردین 1397
کد مطلب : 11159
+
-

جانبازان ساکن شهرک شهید بروجردی به همت مسئولان چشم دوخته‌اند

پزشک در دسترس نیست

منطقه 15
پزشک در دسترس نیست

حمیدرضابوجاریان | خبرنگار


منطقه 15

بسیاری از ساکنان شهرک شهید بروجردی جانبازند و به این دلیل دسترسی آسان به خدمات درمانی و بیمارستانی برای آنها، ‌گاه از نان شب هم واجب‌تر می‌شود. مدت‌هاست به ساکنان گفته‌اند قرار است درمانگاهی بر‌ای درمان دردهایشان در نزدیکی‌شان ساخته شود. بنای درمانگاه هم مدتی است سر از زمین بیرون آورده و چشم 25 هزار شهروند ساکن در این شهرک به درمانگاهی که نام شهدای مدافع حرم به خود گرفته باز شده، اما با وجود انتظار طولانی برای بهره‌برداری از آن، خبری از آغاز ارائه خدمات پزشکی نیست. جانبازان شیمیایی و نیازمند استفاده از خدمات درمانی سال‌هاست در شهرک شهید بروجردی سکونت دارند. چند سال پیش برای تأمین سلامت این افراد، درمانگاهی در بخشی از شهرک ساخته و این درمانگاه تبدیل به محلی برای مراجعه افراد نیازمند خدمات درمانی شد.

«علی محمودی» یکی از ساکنان شهرک درباره مشکلاتی که مراجعان سال‌هاست با این درمانگاه دارند، می‌گوید: «جمعیت شهرک هر روز بیشتر می‌شود و با افزایش سن جانبازان و رزمندگان ساکن شهرک، خدماتی که از طرف درمانگاه قدیمی ارائه می‌شود، جوابگوی نیاز آنان نیست. مردم عادی هم برای استفاده از خدمات درمانی به همین درمانگاه می‌آیند. حجم بالای مراجعه‌کننده و کمبود فضا سبب شده کار پزشکان برای رسیدگی به بیماران سخت شود و گاهی نتوانند آن‌طور که باید پاسخگوی مراجعان باشند.» او می‌گوید همین درمانگاه فرسوده تنها امید شهرک‌نشینان است و تا زمانی که درمانگاه شهدای مدافع حرم به بهره‌برداری نرسد، باید با این وضع ساخت: «مدت‌هاست وعده ساخت و بهره‌برداری از درمانگاه شهدای مدافع حرم در شهرک داده شده است. ساختمان درمانگاه هم تکمیل شده و قرار بود در دهه‌فجر افتتاح شود اما خبری از افتتاح آن نیست.»


معطل تأمین تجهیزات 

انتظار اهالی برای بهره‌برداری از درمانگاه شهدای مدافع حرم که در موقعیت مناسب و نزدیک به خانه‌های ساکنان ساخته شده، هنوز به پایان نرسیده است. این ساختمان در چند طبقه ساخته شده و به گفته جانشین شورایاری شهرک شهید بروجردی، حداقل 2طبقه آن قابل بهره‌برداری است: «درمانگاه شهدای مدافع حرم را یکی از نهادهای نظامی برای ارائه خدمات درمانی به ساکنان شهرک شهید بروجردی ساخته است. بخشی از نازک‌کاری طبقات بالایی این ساختمان باقی مانده اما طبقه‌های اول و دوم درمانگاه کاملاً آماده بهره‌برداری است.» دلیلی که «عباس شعبانیان» برای راه‌اندازی نشدن درمانگاه مطرح می‌کند، مسئله‌ای است که برخی از مراکز درمانی دیگر پایتخت با آن دست به گریبان هستند: «برای فعال کردن درمانگاه نیاز به تأمین تجهیزات است. اگر این تجهیزات خریداری و نصب شود، آن زمان می‌توان تا تکمیل طبقات دیگر، خدمات درمانی را به بیماران ارائه کرد.»


پیگیری‌ها نتیجه نداد 

اهالی می‌گویند ساختمان درمانگاه توسط سپاه ساخته شده است. با وجود پیگیری‌های صورت گرفته از رده‌های مختلف سپاه استان تهران، پاسخ روشنی درباره اینکه کدام‌یک از رده‌های این نیرو، مسئولیت ساخت درمانگاه را برعهده دارد، دریافت نکردیم. برخی اهالی، ساخت این درمانگاه را توسط نیروی زمینی سپاه، برخی دیگر توسط بنیاد تعاون سپاه و برخی دیگر توسط نیروی مقاومت بسیج اعلام می‌کنند که به‌رغم پیگیری برای گفت‌وگو با مسئولان این رده‌ها، موفق به دریافت پاسخی در این‌باره نشدیم. همشهری محله آمادگی دارد پاسخ مسئولان را درباره درمانگاه شهدای مدافع حرم در شهرک شهید بروجردی 
منعکس کند. 


شهرداری بودجه‌ای برای تجهیز ندارد 

ناامیدی شهروندان از راه‌اندازی درمانگاه شهدای مدافع حرم سبب شده آنان از مسئولان شهرداری انتظار حمایت و کمک برای فعال کردن درمانگاه را داشته باشند. این را می‌توان از لابه‌لای حرف‌های کسانی که با خبرنگار همشهری محله گفت‌وگو می‌کنند فهمید. شهردار منطقه 15 از اینکه دست شهرداری برای تأمین تجهیزات مورد نیاز درمانگاه بسته است، سخن به میان می‌آورد و می‌گوید: «شهرداری منطقه ردیف اعتباری برای خرید تجهیزات درمانی و راه‌اندازی درمانگاه در اختیار ندارد. شهرداری در زمان صدور مجوزهای ساخت این مرکز، نهایت همکاری و مساعدت را انجام داده است.» به گفته «وحیدرضا محمدی» شهرداری از همه توان خود برای بهره‌برداری زودتر از درمانگاه شهدای مدافع حرم استفاده خواهد کرد: «تلاش می‌کنیم در گفت‌وگو با مسئولان مربوطه و سازندگان درمانگاه، راه‌های تسریع در فرآیند آماده‌سازی درمانگاه و آغاز ارائه خدمات درمانی به شهروندان ساکن در شهرک شهید بروجردی ‌فراهم شود. این موضوع با در نظر گرفتن اختیارات شهرداری و امکاناتی که در اختیار مدیریت شهری قرار دارد، انجام خواهد شد.» 

 

این خبر را به اشتراک بگذارید